Kdy jít poprvé na gynekologii?

15. září 2014 v 14:23 | Mersmerize |  Holčičí svět
Otázka: Ahoj Mers, je mi 16 let a nikdy jsem nebyla na gynekologii. Nikdo mě tam nikdy neposílal, ani já sama jsem tam nikdy nepotřebovala. Jsem stále panna a zatím ani první sex není na obzoru. Moje mamka si ale myslí, že bych už na gynekologii měla jít, protože už je mi prostě 16 a že ona tam byla mnohem dřív. Je to pravda? Kdy jít poprvé na gynekologii?
Anička, 16 let

Odpověď: Ahoj Aničko, než ti odpovím konkrétně, nejdřív zdůrazním, že na gynekologii se nemáš čeho bát. Hodně mladým dívek se bojí doktora navštívit, protože si představují spoustu strašných věcí, které se tam dějí, bojí se toho, jak bude vyšetření nepříjemné a bolestivé - což samozřejmě není pravda! Tak jako tak, každá žena bude pravděpodobně jednou ke gynekologovi stejně muset, kvůli miminku, antikoncepci či kvůli určitým problémům, zkrátka se tomu člověk nevyhne a je zbytečné se bát a dlouze to odkládat.

Jsou případy, kdy je skutečně nutné na gynekologii zajít. Jaké případy to jsou?

Za prvé: Pokud máš nějaký konkrétní gynekologický problém. Může to být například vaginální zánět, který se často opakuje nebo nějaký problém s menstruací. To je pak velice nutné na gynekologii zajít co nejdříve, protože nač zbytečně čekat?
Za druhé: Pokud chceš předepsat hormonální antikoncepci. Jiný doktor ti tyhle prášky nepředepíše, i kdybys ho sebevíc prosila a bez receptu ti je v lékárně nedají.
Za třetí: Pokud vedeš aktivní sexuální život. I když se s přítelem chráníte kondomem či jiným způsobem, na který nepotřebuješ lékaře, je opravdu nutné, aby tě pravidelně gynekolog kontroloval. Určitě jsi slyšela o rakovině děložního čípku - právě tahle nemoc se přenáší sexuálním stykem a proto je třeba, dělat každý půl rok/rok testy.

A teď už konkrétně k tvé otázce! Pokud nemáš partnera, sex jsi ještě neměla a nemáš ani žádný zdravotní problém, nemusíš být nějak znepokojená, že něco zanedbáváš. Samozřejmě je lepší si doktora najít co nejdříve, kdyby se něco stalo, nebo jsi ho rychle potřebovala, tak abys měla starosti s hledáním z krku, ale nutné to není. Některé slečny chodí na gynekologii ve 14, některé v 15 a některé i v 17 letech.

Mers


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama