Velký průvodce výběrem hormonální antikoncepce

23. října 2014 v 17:51 | Mersmerize |  Holčičí svět
Hormonální antikoncepci bere v současné době neuvěřitelné množství mladých, i starších, dívek a žen. Buď se cítí být mladé na děti, kondomy a jiné metody ochrany před početím, jsou jim nepohodlné, nebo třeba mají nějaké zdravotní důvody, kvůli kterým jim jejich gynekolog tuhle metodu antikoncepce doporučil. I přes to, že hormonální antikoncepce má v dnešním světě svoje nepřehlédnutelné místo a roli, spousta dívek neví, jakou antikoncepci si vybrat a jak to u gynekologa vypadá, když si o ní jdeš požádat. A přesně tímhle se budeme zabývat v tomhle článku!


Hned na začátek řeknu, že se nebudu zaobírat tím, jestli je hormonální antikoncepce 100% bezpečná, jestli může/nemůže ublížit atd. To je téma na samostatný článek, navíc každý by si to měl rozhodnout sám, přečíst si k tomu nějaké info a poradit se se svým lékařem. Pokud ses rozhodla, že hormonální antikoncepci chceš, tak pro tebe je určen tenhle článek, který ti doufám, objasní všechny možné nejasnosti, které jsou s předepsáním spjaty.

Kdy si říct o HA?

První důležitý bod - kdy je správné, abys hormonální antikoncepci začala brát a kdy se to skutečně nehodí?

Za prvé si musíme říct - HA nejsou lentilky, i když to vypadá jako malé neškodné bonbonky, které bere spousta dívek, musíš si uvědomit, že i tak mohou tvému tělu ublížit, pokud je budeš brát špatně nebo třeba zbytečně. Občas mi přijde, že mladé dívky to podceňují a berou to skutečně jako lentilky, jak se jim zlíbí, což je samozřejmě pitomost, protože nejen že pak nejsou spolehlivé, ale navíc ti mohou rozhodit tvůj menstruační cyklus a nadělat v těle nepořádek.

Nejčastější důvod, proč začít brát antikoncepci je, pokud začneš sexuálně žít. Najdeš si partnera a chceš s ním mít sex. Buď si chceš připadat co nejvíc chráněna, nebo se bojíš použít jen samotné kondomy. To je pochopitelné. V takovém případě (pokud už ti bylo 14 let), je na místě dojít si za gynekologem a poradit se s ním. Blbost je brát antikoncepci kvůli tomu, že se bojíš otěhotnět, ale třeba ses rozešla s partnerem a zrovna rok nikoho nemáš. Pokud k HA nemáš jiný důvod, je lepší dát tělu pauzu a prášky třeba na pár měsíců vysadit.

Stejně tak - když si řekneš "je mi 14, můžu mít sex, začnu brát HA", to taky není úplně standardní. Přeci jen - neměla bys HA podceňovat a měla bys ji brát jen ze skutečně potřebných důvodů.

A další důvod, proč HA brát jsou zdravotní důvody. Někdy mají slečny skutečně extrémní problém s menstruací (pravidelnost, bolestivost) či jiné problémy, kdy může gynekolog hormonální antikoncepci doporučit. Můžeš a nemusíš ji začít brát, můžeš se ho třeba zeptat na jiné řešení, pokud se ti nechce začít brát prášky.

Kde o ní požádat?

Velice jednoduchá a stručná odpověď - u svého gynekologa.

Jiný doktor ti zkrátka antikoncepci předepsat nemůže. Každý lékař má totiž svou specializaci a může vydávat recepty jen na určitý okruh léků. Praktický lékař ti teda HA nepředepíše, proto musíš navštívit gynekologa.

Jak bude návštěva gynekologa vypadat?

Budeme předstírat, že jdeš poprvé ke gynekologovi a jdeš si mu říct o HA. Sestřička ti musí založit kartu, tam si napíše tvé osobní údaje (jméno, přijmení, pojišťovnu, co děláš/studuješ, telefon, adresu atd.), zeptá se i na rodinnou anamnézu (nejsou tvoji rodiče nějak vážně nemocní?). Antikoncepce zvyšuje srážlivost krve, tudíž se bude ptát i na různé nemoci v rodině, které by mohli tohle riziko zvýšit. Některé slečny s určitou rodinnou anamnézou zkrátka hormonální antikoncepci brát nemohou.

Většinou gynekolog dělá i krevní testy, takže ti odebere krev, změří tlak, někdy se zváží a změří. To už záleží na konkrétním doktorovi. Stejně tak samotné vyšetření záleží na něm. Některý tě jen prohmátne prsty, jiný udělá ultrazvuk. Zkrátka záleží na situaci.

Jaký druh si mám vybrat?

Na trhu je nespočet druhů od různých značek a ty se samozřejmě liší jak cenově, tak i složením. Některé antikoncepce mají více hormonů, jiné méně. Lékař se tě může zeptat, jestli máš představu o tom, jakou značku bys chtěla předepsat a za jakou cenu přibližně. On pak vybere podle toho, kolik financí máš k dispozici. Je lepší výběr nechat na gynekologovi.

Co když mi antikoncepce nebude sedět?

Když máš problémy se zadržováním vody (které může vypadat jako tloustnutí) nebo s krvácením mimo cyklus, zvracením, bolestí hlavy apod. A máš strach, že je to způsobeno HA, zkrátka si znovu zajdeš do ordinace a gynekolog ti předepíše HA s trošku jiným složením. Můžeš vystřídat jednu, dvě nebo tři značky, než si najdeš tu správnou, nebo ti může sednout hned ta první, to záleží na konkrétním člověku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 An An | 27. října 2014 v 0:48 | Reagovat

,,tudíž se bude ptát i na různé nemoci v rodině, které by mohlYYY tohle riziko zvýšit." bacha na češtinu...

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 27. října 2014 v 19:08 | Reagovat

Díky Grammar nazis :D Opravím jen co se dostanu do rozhraní :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama