Čtečky VS tištěné knihy

23. ledna 2015 v 16:08 | Mersmerize |  Recenze
O čtečkách elektronických knih a těch opravdových, pravých, nefalšovaných knihách tu bylo napsáno už hodně. Já jsem se rozhodla přispět svou troškou do mlýna, protože jako milovnice knížek, četby, vlastník několika stovek knih a zároveň majitelka Kindlu (rozuměj: Amazon Kindle = čtečka elektronických knih) mám pocit, že k tomu mám co říct. Navíc diskuze a články: "Čtečky jsou milionkrát lepší!" - "Ničí to oči, nikdy bych si to nekoupila, navíc za takovou cenu" mi to prostě nedá a vyjádřit se musím. Znáte to...


Něco k úvodu

Nejdřív bych ráda uvedla na pravou míru, že nejsem takový ten příležitostný čtenář, který vyndá knihu jen když se nudí nebo ho skutečně zaujme nějaký spisovatel/konkrétní kniha. Ročně přečtu desítky knih, mám poměrně široké spektrum zájmu takže čtu jak fantasy, tak i sci-fi, horory, na vejšce jsem musela načíst spoustu odborné četby, nevyhla se mi ani éra detektivek, červené knihovny a dodnes nepohrdnu ani nějakou tou knihou pro dospívající (jak jsem tu nedávno recenzovala třeba takového Johna Greena a Hledání Aljašky). Na střední jsem si říkala, že povinnou četbu asi číst ani nebudu, protože mě přeci nikdo nebude nutit a vybírat mi, co mám číst - nakonec jsem ale stejně zjistila, že už mám většinu titulů přečtenou nebo mě to nakonec tak zlákalo, že jsem si ten zbytek dočetla tak jako tak. Čtu když mám čas, čtu i když ten čas nemám a je to určitě jeden z mých největších koníčků a zálib, je to vlastně už takový životní styl.

Když se někam jelo (ať už na dovolenou, do školy, na exkurzi, do kina), vždycky jste u mě v tašce nějakou knížku našli, protože co kdybych si náhodou chtěla číst? Zkrátka považuji se skutečně za dost velkého milovníka knih.

Proč jsem si pořídila Kindle?

Čtečku elektronických knih vlastním asi tři roky. Teď už je to poměrně známá věc, ale před třemi - čtyřmi lety to ještě takový boom nebyl, takže já sama jsem v podstatě nevěděla do čeho jdu. Nebylo tolik elektronických knih ke koupi (v čj) a články? Maximálně jen recenze, ale když jsem chtěla zjistit něco bližšího, musela jsem hledat na zahraničních serverech.

Nakonec mi čtečku pořídil (teď již) bývalý přítel k Vánocům a za posledních pět let, to byl rozhodně ten nejúžasnější a mnou nejvyužívanější dárek vůbec!

Nějaká ta fakta

Dost mě rozčiluje, když lidi, kteří ani čtečky nevyzkoušeli, pomlouvají vše co se dá a snaží se ostatní od toho odradit. Proč? Důvodů je spousta - ničí to oči, není to "pravé" čtení, klasické knížky jsou přece stokrát lepší, krade to "duši" knihám atd. Zkrátka - o tom bychom mohli spekulovat a dohadovat se dlouho. Jako majitelka jedné takové té čtečky Vám ale můžu dát nějaká ta fakta a třeba i něco vyvrátit. Jdem na to, ok?

1. Ničí to oči - ne, kvalitní čtečky oči skutečně neničí. Proč? Nejsou totiž podsvícené. Čtečka nerovná se tablet. Ano, pokud budete číst na tabletu, můžete tvrdit, že to oči ničí, protože je to to samé jakou koukat do počítače. Oči se rychleji unaví. Takový kindle ale používá tzv. elektronický inkoust, není podsvícený, na čtení potřebujete světlo a ve smyslu zdraví je to NAPROSTO to samé, co klasické tištěné knihy. Některé novější čtečky už podsvícené jsou, ale není to podsvícení jako u tabletu - mají třeba pod hranou displeje malinkou žárovičku, takže je to vlastně to samé, jako když si na čtení rozsvítíte lampičku.

2. Je to drahé! - Ano, jednorázově čtečka vyjde v řádu tisícikorun. Kindle v době, kdy jsem ho dostala stál necelé 3.000 Kč. Dnes už je levnější, takže starší typy pořídíte třeba za 1.000 +. To nemůžu upřít - na druhou stranu - kolik dnes stojí tištěné knihy? Když budu při zemi, ty v menším rozsahu se pohybují kolem 200 Kč (nemluvím o levných knihách, starších dílech či extrémně zlevněných), ty větší či úplné novinky jsou často mnohokrát dražší. Těžké "bichle" se pohybují i kolem 500 - 800 Kč (bavíme se samozřejmě orientačně). A teď si vezměte, že si ročně koupíte deset takových knih, na kolik to vyjde? Elektronické knihy jsou ale levnější, protože se nemusí platit náklady za tisk a podobné věci navíc, tudíž Vás elektronická kniha vyjde někdy kolem 50 Kč, někdy kolem 100 - 200 Kč, někdy více, někdy méně, záleží na titulu - je to ale samozřejmě menší částka. Z dlouhodobého hlediska se skutečně vášnivým čtenářům tedy vyplatí, protože když nebudou požadovat tištěné knihy, nebudou muset platit větší částky. Chápete mě?

3. Budu jí muset pořád dobíjet - opět se tu projevuje to, že si lidi čtečku představují často jako tablet nebo mobilní telefon. Když si s těmito přístroji budu chvíli hrát, za pár hodin je budu muset nabít a starat se takhle ještě o čtečku je práce navíc. Je tu ALE to, že když čtečka není podsvícená, nežere tolik baterie a vydrží mnohokrát déle. Kupříkladu já, nabíjím kindle cca jednou za měsíc a nabítý je za dvě hodiny. Což se mi skutečně nezdá moc.

Je tedy čtečka o 100% lepší?

Čtečka elektronických knih má nespočet výhod. Já jsem nejvíc ocenila a) její váhu - i když jsou v ní stovky knih, váží jen pár gramů, nemusím sebou tahat těžké bichle, když jedu na dovolenou, nemusím si v kufru vyhrazovat místo pro několik knih a táhnout několik kil navíc, to je pro mě, jako pro velkého čtenáře neskutečná výhoda, b) její paměť - můžete si tam nastahovat stovky knih a vždycky se vám uloží tam, kde chcete. Nemusíte se bát toho, že když jednu knihu nedočtete celou a začnete číst další, že budete muset otravně "listovat" a hledat, kde jste skončili u té minulé - čtečka si pamatuje za vás.

Na druhou stranu - chci mít doma knihovnu plnou knih, chci mít knihy i v tištěné podobě, protože prostě mají svoje kouzlo. Miluju si vlézt pod deku, udělat si čaj a listovat v nové knize, která vždycky tak úžasně voní. Proto se tištěných knih nikdy nevzdám a vždycky, když budu nějakou chtít přidat do své knihovničky, tak prostě dojdu a koupím si jí. Čtečka Vás o tohle nepřipraví, ale dá spoustu možností navíc. Nevnímejme ji proto jako problém čtenáře a jako něco, co nás připraví o klasické, krásné tištěné knihy, právě naopak - dá nám víc možností číst!
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Žanet Žanet | Web | 24. ledna 2015 v 17:51 | Reagovat

Já jsem pro tištěné knihy, mají jiné kouzlo. Můžeš si v ní listovat, miluji vůni knih a to mi žádná čtečka nedá. Jsem ráda, že někdo vymyslel knihy, že je někdo píše. Čtečky sice mají taky výhodu v tom, že jsou lehčí, ale radši budu mít těžkou knihu v tašce než čtečku, která mi zhorší zrak. :)

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 24. ledna 2015 v 17:53 | Reagovat

[1]: Dobře, teď musím napsal LOL, protože jsi zřejmě článek nečetla :)

3 Žanet Žanet | Web | 24. ledna 2015 v 18:15 | Reagovat

Ale já to nemyslela tak, že ti oponuji.. ba naopak, že s tebou souhlasím :)

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 24. ledna 2015 v 18:16 | Reagovat

"ale radši budu mít těžkou knihu v tašce než čtečku, která mi zhorší zrak. :)" - ve článku se právě zabývám tím, že čtečka zrak neničí, protože ze zdravotního hlediska je to to samé co tištěná kniha :)

5 Terka Terka | E-mail | Web | 24. ledna 2015 v 21:54 | Reagovat

Čím dál víc čtu ty recenze na čtečky, tím víc si nějakou takovou chci pořídit. Akorát si na to nějak netroufám, možná časem, až budu vydělávat. Knížky mají své kouzlo, miluji knížky, ale - i když se to nemá - kolikrát mám rozečtenou hromadu knih a kdybych je všechny měla nosit v tašce, zbláznila bych se. Takže možná časem si čtečku pořídím. :)

6 JennM JennM | Web | 24. ledna 2015 v 22:06 | Reagovat

Já jsem tedy rozhodně pro tištěné knihy. Já prostě miluji tu vůni, když ji poprvé otevřeš :3 A navíc, taky chci mít velkou knihovničku a když říkám velkou, tak opravdu obrovskou :D (jsem náročná).

7 Sabča Sabča | E-mail | Web | 26. ledna 2015 v 8:30 | Reagovat

Super článek! Já dostala svou první čtečku od svého přítele loni k Vánocům a postupně si ji zamilovávám. Mám doma spoustu knih a nikdy se nevzdám nových knih, ale čtečka je super, všechny výhody, které jsi zmínila schvaluji. Než jsem ji měla poprvé v ruce, říkala jsem si, že z toho musí bolet oči ale není tomu tak. Mám pocit, jako když čtu knihu :D jen prostě je maličká a tím roztomilá. Knihy od svých oblíbených autorů nebo podle anotací vypadají tak, že se mi budou líbit, si budu kupovat i nadále, ale ty co jsou jen trochu zajímavé si budu pořízivat jen na čtečku :-)

8 Odd Lady Odd Lady | Web | 4. února 2015 v 9:32 | Reagovat

Jsem typ, který musí mít knihu v ruce. Miluji pocit ji mít na poličce, vědět, že tam je. Zdá se mi lepší si ji koupit tištěnou, než jen o pár korun levnější elektronicky. A ne všechno je ke stažení v pdf, když nebudu popírat, že se stahuje.
Nicméně o čtečce vážně uvažuji, jelikož některé knihy se ke stažení sehnat dají a naopak se nedají sehnat v knihkupectví, na internetu ani v knihovně. Nemluvě o nepřeložených do češtiny.

9 Vanimaré Vanimaré | Web | 4. února 2015 v 11:15 | Reagovat

Libuji si v klasických knížkách, ale proti čtečce nic nemám. Sice ji doma nemám, ale musí to být fajn jet na dovolenou a nemuset s sebou tahat tři čtyři tlusté knížky. Do čtečky jich dáš několik a jak jsi sama napsala váha se nezmění. :) Pěkný článek.

10 Elwin Elwin | E-mail | Web | 4. února 2015 v 11:55 | Reagovat

Amen, můžu se pod tvůj článek podepsat? Jsem na tom úplně stejně, dostala jsem ji k Vánocům jakožto vášnivý čtenář a také proto, že jsem si do ní mohla stáhnout skripta do školy. A nedám na ni dopustit. Ve chvíli, kdy mám na každá literární seminář až 200 stran na semestr, tak prostě není nic snadnějšího, než si materiály stáhnout do čtečky a nemusím platit za tisk.
A zároveň čtu knížky klasické, protože je pořád dostávám a kupuju, prostě kombinace obojího, protože všechno má svoje, ale čtečka je v dnešní době - alespoň pro mě - nesporná výhoda :)

11 Mersmerize Mersmerize | Web | 4. února 2015 v 12:00 | Reagovat

[7]: Přesně tak, čtečka nám nebere knížky, naopak dá víc možností číst, což je myslím pro čtenáře strašně super :) Všechny knížky od Kinga, Kulhánka a mých oblíbených autorů si taky dál kupuju do knihovny, takže souhlas :)

[8]: On nativní formát třeba kindlu je .mobi a třeba pdf soubory se mi čtou hůř, ale díky programům jde všechno překonvertovat na formát jaký chceš, to je taky výhoda, můžeš si to hodit do takového formátu, jaký si přeješ. Když já jsem dostala čtečku, tak byl spíš ten problém, že hodně knih vůbec elektronicky nebylo dostupných v čj, tak jsem se musela prolouskávat přes angličtinu. Ale čím známější čtečky jsou, tím větší výběr je :)

[9]: PRávě to je hrozně super. Když jsme jeli třeba na měsíc na Krétu, tak jsem sebou tahala asi šest pořádných knížek a vzhledem k tomu že jsme letěli letadlem to byl docela problém vejít se do zavazadlové váhy :D

[10]: Podepisuj se :D Ne, taky ji hodně využívám ke škole + když jsem dojížděla do školy vlakem (cca hodina a půl cesty), tak jsem byla strašně šťastná, že krom školních materiálů nemusím táhnout ještě knížku do vlaku, kdybych se nudila, ale stačí mi lehkej kindle :)

12 Kitty Kitty | E-mail | Web | 4. února 2015 v 12:02 | Reagovat

Jaké jsou podmínky pro nákup a užívání čtečky? Využívám vlastně jen knihovny, čili fyzické knihy a tam už vůně nové knihy není. Mám zde mejlovou adresu, můžeš mi k tomu něco napsat? Když už o ní píšeš. Je mi přes 66, ráda čtu, využiju ji? A kde hledat knížky ke stažení? Jako čtečku? Prostě - něco víc. Děkuji už napřed. Co se napíše pro lidi, to mají lidi číst. Fyzickou nebo elektronickou knihu - dělat si radost. Tak i tak... ;-)

13 Marillee Marillee | E-mail | Web | 4. února 2015 v 12:49 | Reagovat

No vidiš to, já čtu dokonce na tom tabletu! :D Ale ten pro mě má výhodu v tom, že když mě nachytá učitel, že nedávám pozor, tak se můžu vymluvit, že si do něj zapisuju. :-) Proti čtečkám jako takovým mám jednu výtku - nelíbí se mi ten inkoust. Je to šedý a ošklivý. Ale časem snad přijdou na lepší varianty. Prozatím si vystačím s tabletem - btw oči se neničí, jen unavují, ale to se dá spravit jasem.

Jinak s tvým článkem samozřejmě souhlasím. Čtečky jsou ohromně praktické, když jedete pryč a nemusíte s sebou balit kila knih, ale pouze jednu malinkou, titěrnou čtečku. :)

14 Iny Smithová Iny Smithová | E-mail | Web | 4. února 2015 v 13:06 | Reagovat

Já jsem byla dřív vůči čtečkám dosti skeptická, což však bylo zapříčiněno pouze mojí neznalostí. Přesně jak popisuješ neznalce ty, i já jsem měla za to, že čtečka je jen takový tablet, ze kterého děsně bolí oči a u mě to byl jen další příklad, kdy se do našich životů všude cpou technologie. Ale nedávno jsem si začala uvědomovat, co to vlastně ta čtečka je a přišla i na to, že se dají sehnat čtečky s eInkem a ne LCD, což mi udělalo vážně radost. Nejlepší jsou čtečky, které navíc nemají ani dotykové obrazovky! :D.
Čtečku bych jednou vážně moc chtěla, navíc se to mnohonásobně vyplatí, i kdybych si knihy legálně kupovala a nestahovala :). A ačkoliv se u tabletů dá pohrát s jasem, je to to samé jako s mobilem - když tě z jasu bolí oči, stáhneš si ho, ale prostě... know what i mean :).
Jediné, co považuji za nevýhodu, je to, že ne všechny knihy se dají sehnat v elektronické podobě - třeba takový antikvariát :), to se sežene málokde.
Každopádně dík za fajn článek. Čtečky jsou holt boží!

15 she-is-losing-control she-is-losing-control | Web | 4. února 2015 v 13:45 | Reagovat

Sama jednoho takového Kindla mám. A jsem spokojená. Je to velmi praktické, a pro někoho, jako jsem já, vážně užitečné. Ovšem knihy jsou knihy, to mi nikdo nevymluví.

16 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. února 2015 v 14:03 | Reagovat

Já jsem absolutně netechnický typ, mě vyhovují lépe knihy, ale nemohu říct, že bych čtečku nezkoušela, párkrát mi byla půjčená do ruky, ale mě to prostě nějak nesedlo. Možná kdybych ji měla dlouhodobě tak možná. Každopádně perfektní článek. Nevím proč hodně lidí na čtečky nadává, jasně asi jde o ten pocit, ale i ta elektronika má své výhody, ne?

17 Xerodoth Sigmius Xerodoth Sigmius | E-mail | Web | 4. února 2015 v 15:09 | Reagovat

Čtečky mi pořád nevoní. Vlastnictví papírové knížky je takové osobnější. Osobně se mi špatně čte cokoliv elektronického, otáčená stránek je prostě boží. A knížkou líp někoho umlátíš, než čtečkou, to mi věř.

18 sarushef sarushef | Web | 4. února 2015 v 15:11 | Reagovat

Taky mi to přijde jako dost dobrá věc.

19 Mersmerize Mersmerize | Web | 4. února 2015 v 15:30 | Reagovat

[12]: Napíšu :)

[13]: To já prostě čtení na tabletu nemusím - stejně jako čtení knížek na počítači, nevadí mi články, ale celé knížky bych prostě nedala.

[14]: Já mám kindle 3 a to je taky "bezdotykáč" a do dotykového bych asi nešla, je to dražší a nevidím v tom žádnou extra výhodu.

[15]: To ani nikdo vymlouvat nechce :)

[16]: Myslím, že některé výhody dnešní doby jsou úžasné, i když na to lidi nadávají, já jsem hrozně ráda, že mám facebook, twitter, jsem ráda že můžu teleonovat s lidmi, s kterými jsem dlouho nemluvila, jsem ráda, že mám notebook a internet a jsem ráda, že mám čtečku. :) Bohužel většinou ty čtečky odsuzují lidi, co je třeba ani nikdy nepoužili, což mě dost mrzí.

[17]: Hlavně doporučuju nejdřív kvalitní čtečku vyzkoušet. Ono je snadné říct, že čtení z ničeho elektronického nevyhovuje, ale čtečka a třeba počítač je fakt rozdíl. Nicméně chápu že to není pro každého :)

20 Jolča Jolča | 4. února 2015 v 15:46 | Reagovat

Čtečky jsou fajn :) Mám je ráda, jednu mám doma. Ale mám raději knihy, kterými můžu listovat a sahat na stránky. To ve čtečce bohužel nejde. A máš pravdu, oči neničí. Jen ty podsvícené. Ale přece jenom, raději tu knížku... :D

21 Natálie Natálie | Web | 4. února 2015 v 15:53 | Reagovat

Mně se článek velmi líbí. Je někdy výhodnější investovat do čtečky než kupovat jednotlivé knihy. Ráda také čtu prózu z tabletu. Některé knížky lze stáhnout přes AppStore zdarma. Čtečky rozhodně neodsuzuji a jistě se budou v budoucnu dále využívat a vyvíjet. :D

22 Ivuška Ivuška | E-mail | Web | 4. února 2015 v 16:39 | Reagovat

Já jsem nikdy nebyla žádný velký čtenář, chytlo mne to až poslední rok a půl (od začátku třeťáku na střední). Řekla jsem si totiž, že začnu číst povinnou četbu, ať to mám z krku. Do čtení jsem se kupodivu dostala hodně rychle (k povinné četbě jsem přidala i vlastní výběr titulů) a rodiče mne v tom chtěli podpořit, tak jsem k Vánocům dostala Kindle Paperwhite 2. Do té doby jsem o čtečce vůbec nepřemýšlela, takže to bylo opravdu překvapení a musím říct, že milé. Ještě ten večer jsem na internetu začala pošilhávat po nějaké e-knize a od té doby jsem Kindla nedala z ruky. Moje čtečka je podsvícená, ale mám jí staženou tak, že svítí třeba jen v tunelu. Momentálně v ní mám asi 5 knížek a ty střídám podle nálady. Upřímně si ani nepamatuji, kdy jsem jí naposledy nabíjela - vydrží fakt hodně. Když Ježíšek viděl, jak jsem se s Kindlem sžila, rozhodl se mne další rok obdarovat s flashkou, na které je 2 500 knih, takže mám slušnou zásobu na dalších pár životů :) Článek je super a čtečky obecně taky, ale chápu, že kniha pro někoho vždycky zůstane na prvním místě. :)

23 Beautiful sick mind Beautiful sick mind | Web | 4. února 2015 v 17:08 | Reagovat

Už dlouho o koupi uvažuju, ale nějak pořád není dost peněz. Vždycky když na ní začnu šetřit, objeví s emilion jiných věcí, teré zrovna teď nutně potřebuju. Tak snad se mi konečně zadaří =)

24 Captain Captain | Web | 4. února 2015 v 17:22 | Reagovat

Sama jsem si koupila knížku před necelým rokem, bylo to hned z několika důvodů a přesněji z následujících:
• Cena - Koupila jsem si čtečku ( i s krytem) za cenu 2.400,- (Amazon Kindle 5), když si sečtu přibližnou cenu knih, které si chci přečíst, ale nejsou pro mě takovou srdcovkou, abych si je koupila, cena se vyšplhala na 8.000,-... Ušetřila jsem tedy přes pět tisíc...
• Cestování - docela dost cestuju a vážně, nemám nafukovací kufr, raději sbalím čtečku a vše je v pořádku...
• A další důvody jako zvědavost, málo prostoru na nové knihy, etc.

Nejdříve mě za koupi čtečky odsuzovali, byla jsem vrahem knih, podporovala jsem závislost na elektronice, koupila jsem si jen malý, černý tablet, co nerozlišuje barvy. A no... Nyní si spolužačky koupili sami čtečku a tvrdí, jak úžasné věci to jsou...
Jsem ráda, že konečně někdo napsal článek PRO čtečku a ne proti nim...

25 Captain Captain | Web | 4. února 2015 v 17:23 | Reagovat

[24]: Ah, degenerace, koupila jsem si samozřejmě čtečku a ne knížku (i když ty taky...)

26 Jess Jess | Web | 4. února 2015 v 17:25 | Reagovat

Čtečku mám a nemůžu si jí vynachválit. Upřímně, dělala jsem na čtečky semestrálku do VŠ, jestli tě zajímá, tak můžu poskytnout. :-)

27 Diarsie Diarsie | E-mail | Web | 4. února 2015 v 18:09 | Reagovat

Zhodou okolností mám doma tiež čítačku kindle (rovnakú ako na obrázku)...ale čítačke som na chuť aj tak neprišla. Kupovala som si ju z jasným zámerom- ušetriť peniaze...Ale teraz mi skôr zapadá prachom. Jednoducho ma na nej akosi nebavilo čítať a tak som sa teda nakoniec vrátila ku klasike.
A na druhú stranu sa veľmi rada kochám svojou zbierkou kníh na poličkách.
Čiže čítačka môže mať veľa výhod, to áno...ale ja som som skrátka človek, ktorý si na ňu asi nezvykne.
Teda uprednostním knihu, ktorú môžem ovoňať, cítiť v rukách a nakoniec si ju odložiť na poličku do zbierky. :)

28 mJ mJ | 4. února 2015 v 18:33 | Reagovat

čtečky jsou fajn.. hlavně na povinnou četbu.. nemusíš se s tím taahat a tak.. všaks to všechno napsala..

ale mně, jako někomu, kdo už pár let "studuje" polygrafii, se moc líbí ten tvůj poslední odstavec.. sama jsem přemýšlela, jestli by vůbec někdy ve světě mohl nastat uplný úpadek papíru a vůbec jiných tištěných věcí, že by to jako nahradily samé digitalní displeje, právě tyhle čtečky a tak... ale pak mi hned došlo, že listovat krásným časopisem, nebo jak píšeš novou knížkou, je něco tak příjemnýho, že by to mohlo vymizet snad jen pod příkazem nějakého krutovládce, který v budoucnosti ovládne celý svět :D :D
takže čtečka rozhodně není konkurence všech tištených knížek, je to jen její.. instnantní podoba (?) :D

29 AD AD | Web | 4. února 2015 v 18:40 | Reagovat

Mam taktéž čtečku Kindle a stejně jako ty si jí nemůžu vynachválit, dokonce bych řekla, že teď čtu ještě více, než dříve :D

30 Patty Patty | E-mail | Web | 4. února 2015 v 18:51 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Dostala jsem čtečku minulý rok k Vánocům a nemůžu ji vynachválit. Mám Kindle Paperwhite a jsem nadmíru spokojená. Já teda od Vánoc čtečku nabíjela jen jednou, když nepočítám to jak jsem ji měla zapojenou v počítači, když jsem do ní ukládala knížky. Teta ji má také a říká, že jí dobíjí každých 8 týdnů a to čte každý den. Právě, že ta čtečka s podsvícením kazí oči méně něž knížka, ně vždy totiž lidi čtou pod vhodným světlem, i když si to oni sami myslí. U mě je teda neuvěřitelný problém displej jako takový. Je velmi citlivý, takže stačí jedna pavučinka a nejde celý displej. Vzhledem k tomu, že mám prasklý mobil i tablet, tak se bojím, aby nedoplatila i čtečka. Ale jinak jsem nadmíru spokojená :)

31 L.T. L.T. | 4. února 2015 v 19:29 | Reagovat

Nom, možná tohle nemůžu posuzovat, každej má jinej názor, samozřejmně. Ale i já jsem vášnivá čtenářka knih. A to myslím doslova. První větší knížku jsem vzala do ruky ve třetí třídě a to byl Eragon a od té doby jsem zcela propadla četbě knih. Párkrát jsem si už půjčila od bráchy čtečku, abych ji vyzkoušela. Nebyla to sice Kindle ale i tak byla celkem kvalitní a ani moc nekazila oči. Fajn, jak jsem si tady pročítala komentáře tak budu asi jediná která nejde s dobou a pořád zůstává u klasických knih. Ne že bych na čtečky nějak moc nadávala, to jako ne, ale upřednostňuju normální knihy. Vážení, opravdu si myslíte že dokáže kouzlo knihy nahradit čtečka? Áchjo, kam ten svět spěje. Možná všichni dneska hledí jenom na kvalitu, komfort a pohodlí u čtení. Co třeba kouzlo opravdové vázané knihy s příjemnou vůní? Děsí mě to, že jak je postupem času čtečka čím dál více populárnější, aby knihy jednou zcela nevymizely a nenašly azyl jen v antikvariátech, nedejbože v muzeích. Svět ve kterém převládají čtečky.... to je opravdu smutné. Mnoho věcí už nahradily mnohem modernější nástroje, což mi nevadí, spíše naopak. Ale na knihy prostě nedám dopustit. Možná vám připadám jako černá ovce. Nejste daleko od pravdy. Ale vždycky zůstanu u klasických knih.

32 Mersmerize Mersmerize | Web | 4. února 2015 v 19:33 | Reagovat

[31]: já chápu, že někomu čtečka nevyhovuje, proč jí ale brát jako něco, co má nahrazovat knížky? Já miluju knížky, mám jich stovky ve svojí knihovně a kvůli kindlu jsem je kupovat nepřestala. Ale máš pravdu - mám ráda pohodlí, takže si koupím jak elektronickou knihu, tak i svou oblíbenkyni do knihovny. Nikdo nikde nepsal nic o tom, že čtečka má knihy nahradit :) Stačí si přečíst poslední odstavec článku.

33 Blanka Blanka | Web | 4. února 2015 v 19:38 | Reagovat

Mám Kindle 5 a nemůžu si ji vynachválit. Přála jsem si ji k minulým Vánocům z toho důvodu, že jsem měla k jedné zkoušce do školy přečíst 80 knih.

Popravdě jsem z ní neměla nějak extra velkou radost, ačkoli jsem si jí přála. Po měsíci jsem si ji však opravdu zamilovala! :)

34 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 4. února 2015 v 21:15 | Reagovat

Já toužím po obrovské knihovně s tunou knih, ale čtečka má opravdu hromadu výhod... Začínám opravdu uvažovat o tom, že si na ni našetřím. A pokud se mi nějaká knížka bude opravdu líbit, pořídím si ji i v ''papírové'' podobě. :D Děkuju za krásný článek :)

35 userka userka | E-mail | Web | 4. února 2015 v 21:33 | Reagovat

Škoda že ten článek víc nerozvíjíš, přeci jenom výhod i nevýhod by se dalo najít mnohem víc.
Souhlasím ale s tím, co píšeš.
Za sebe můžu říct, že díky čtečce jsem zase začala číst, takže jsem za ni neskutečně vděčná. Předminulej rok jsem přečetla asi tři knížky, teď je únor a já rozečítám čtvrtou.
Opravdu si čtečku (mám nejnovější Kindle - podsvícenej) nemůžu vynachválit.

36 xxsimxx xxsimxx | 5. února 2015 v 7:57 | Reagovat

Konečně někdo, kdo má také rád čtečky. Já jsem tu svoji dostala na Vánoce a nemůžu si ji vynachválit. Rodina se prostě rozhodla, ze kdyby mi koupili další knihy, museli by k tomu nutně přidat i knihovnu. Čtečka je skladná a mám v ní už skoro stejný počet knih jako ve své knihovničce. Další výhoda je, že ve škole, se daleko lépe schová pod lavici než nějaká tlustá bichle. :D

37 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 5. února 2015 v 8:18 | Reagovat

Čtečku jsem si nikdy nechtěla koupit, protože prostě kniha je kniha. Jenže já čtu hodně a kupovat si každý týden 3knihy nemohu, takže jsem se jednou rozhodla, že čtečku chci a moc, protože jsem koukala, že se dají levně koupit eknihy nebo dokonce stáhnout zadarmo. Takže jsem si ji dala na wishlist a pokukovala jsem po nějaké, nakonec mám tablet od přítele, který jsem dostala k Vánocům a čtu si z něj, zatím dobrý, ale časem chci i tu čtečku :-) ale stále je pro mě lepší kniha, je to takové jiné, to otáčení listů :-D než prstem sjet po displeji.

38 Aliwien Aliwien | E-mail | Web | 5. února 2015 v 10:36 | Reagovat

Patřím ke generaci dříve narozených. Čtečku mám už druhou a nedám na ni dopustit. Všem, kteří váhají mohu jen říci, že vlastnit čtečku je fajn!

39 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 5. února 2015 v 12:00 | Reagovat

Přesvědčila jsi mě, čtečku si pořídím!! Miluju vůni papírových knih, ale hodně taky přečtu přes mobil. To, cos tu psala, jsem o čtečkách nevěděla. Díky moc za článek!!!

40 cestovnifoto cestovnifoto | Web | 6. února 2015 v 14:36 | Reagovat

Ahoj, můžu na čtečce číst mé vlastní vytvořené soubory v PDF?
Děkuji za odpověď.

41 Mersmerize Mersmerize | Web | 6. února 2015 v 14:37 | Reagovat

[40]: Ano, pokud to budeš mít ve správném formátu, čtečka přečte vše :)

42 cestovnifoto cestovnifoto | Web | 6. února 2015 v 15:00 | Reagovat

[41]: Dík, obrázky a fotky jako součást toho PDF budou vidět také? Jaký je správný formát PDF? Přečte čtečka i klasické fotky z digitálního foťáku jpg?

43 Mersmerize Mersmerize | Web | 6. února 2015 v 15:02 | Reagovat

[42]: Obrázky taky, ale jen černobílé (alespoň na těch klasických čtečkách). PDF ti přečte většina čteček, pokud ne, tak si můžeš stáhnout program a překonvertovat třeba do .mobi či .epub či do čehokoliv, co čtečka rozluští (třeba pro kindle je nativní formát .mobi, ale ani s pdf nemá problém).

JPG nevím, nezkoušela jsem.

44 cestovnifoto cestovnifoto | Web | 6. února 2015 v 15:06 | Reagovat

[43]: To by nevadilo, že jen černobílé. A jaké mají čtečky vstupy, USB na připojení flash má? Ty fotky by mě zajímaly aspoň jako součást toho PDF, zkusíš to?
Moc prosím. :-)

45 Mersmerize Mersmerize | Web | 6. února 2015 v 15:09 | Reagovat

TAkhle - když máš obrázek v pdf tak ti to normálně čtečka přečte. Často se obrázky dávají i do elektronických knih (obal, ilustrace apod.). Pravděpodobně ale nepůjde stahovat do čtečky zvlášť obrázky, budou muset být zařazeny v nějakém tom textovém formátě (třeba pdf).

Jinak třeba kindle má jediný vstup - usb-micro, přes který se dobíjí a i připojuje k počítači.

46 cestovnifoto cestovnifoto | Web | 6. února 2015 v 15:14 | Reagovat

[45]: Teď už chci asi moc, ale existuje čtečka, do které si můžeš třeba přímo zapsat poznámku nebo nahrát komentář?

47 Mersmerize Mersmerize | Web | 6. února 2015 v 15:38 | Reagovat

[46]: Asi nechceš :) Poznámky si do čtečky můžeš klidně zapisovat k určitým knížkám či pasážím. Vytvořit nový soubor s poznámkou tam nejde, lze jen vpisovat. A nahrát komentář - to netuším, můj kindle to rozhodně nepodporuje, nemá mikrofon :)

48 cestovnifoto cestovnifoto | Web | 6. února 2015 v 17:36 | Reagovat

[47]: Mnohokrát ti děkuji za užitečné informace. Já si ji koupín, nejen pro čtení knih, ale hlavně pro čtení materiálů, které si píšu ke studiu. Hlavně si to musím nějak ošetřit, aby ta čtečka ty moje PDF s obrázkama chtěla číst.
Pak se zastavím a písnu, ale ještě nemám mzdu za prosinec, tak až mi zaplatí. :-D

Přeji hezký víkend.

49 cestovnifoto cestovnifoto | Web | 7. února 2015 v 14:57 | Reagovat

Trošku brouzdám ohledně těch čteček a pro dobré přečtení PDF jsou potřeba displeje 9". Tam už je cena kolem 9000 Kč a to je celkem hodně. Asi zainvestuji do kvalitnějšího monitoru k PC a nebudu číst v posteli...

50 Péťa Péťa | E-mail | Web | 22. února 2015 v 22:18 | Reagovat

Já čtu hodně a ráda, takže pochopitelně někoho v mém okolí napadlo mi čtečku pořídit. Byla to myslím přítelova máma, dala nám ji tehdy napůl, ale přítel mé své knihy z jedné jeho oblíbené a ne moc známé série, které jako e-booky nevychází, takže čtečku použil snad jen jednou. Bohužel tchýně vybrala nějaký pochybný model, který je hodně těžký a malinký. Jinak je ale výborný, o tom žádná.
Čtu hlavně ty e-booky, které jsou ke stažení free, hodně tam dávám věci do školy (přečetla jsem tam téměř celou povinnou četbu k maturitě).
Většinou ale stále ještě dávám přednost klasickým knihám. Hlavně v poslední době jsem ji úplně odložila a jedu si své papírové miláčky. Sice to leze do peněz, ale mě to za to asi stojí.
Navíc bůh stvořil knihovny a já mu za to jsem velmi vděčná (tak moc, že jsem knihovnictví i studovala) :D

51 Andulka Andulka | E-mail | 1. dubna 2015 v 19:37 | Reagovat

Velkou výhodu čtečky vidím jak v hmotnosti a rozměrům, jak už je tu několikrát, tak v ekologii, koneckonců neplýtváte tím papír :) Čtečku ale nemám a ani po ní nějak zvlášť netoužím. Nejradši si knížky půjčuju z knihovny, jednak mě to vyjde na 60 korun za rok, což je prostě bomba a druhak oproti většině lidí nemám ráda nové knížky, ale naopak ty starší, ohmatanější, na kterých je znát, že jsou už mnohokrát přečtené :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama