Vše o těhotenských testech

23. ledna 2015 v 13:20 | Mersmerize |  Holčičí svět
Na co se dneska můžete těšit? Připraveno mám pár článků, nebudu spoilerovat témata, ale teď se zaměříme na téma, které mi je v poslední době hodně blízké, protože má co dočinění s těhotenstvím. O co půjde?

O těhotenské testy! Pokud už totiž jsi sexuálně aktivní, máš přítele, je důležité vědět co nejvíc jak o ochraně před otěhotněním a nemocemi, tak i o tom, co dělat, když něco nevyjde, máš podezření že ochrana selhala či si zkrátka chceš být jistá. Jestli tedy nevíš, jak těhotenské testy fungují, jak moc jsou spolehlivé, kdy kde a za kolik takový těhotenský test sehnat a zda vůbec existuje na výběr z více druhů, dej se určitě do čtení.Jak těhotenské testy fungují?

Nebudu tu vysvětlovat nic extrémně odborného a budu se snažit to zjednodušit co nejvíce to půjde. Nejvíc informací si samozřejmě budeš moci přečíst v příbalovém letáčku, kde je funkčnost a vše kolem velice dobře popsáno. Každopádně - těhotenské testy fungují tím způsobem, že v moči dokáží identifikovat tzv. "těhotenský" hormon a jeho hladinu (hCG - gonadotropin). Tenhle hormon je vytvářen v těle ženy vyvíjejícím se embryem a spolehlivě se ukáže v krevních testech, o pár dní později právě v moči.

Tudíž pokud máš v moči vysokou hladinu gonadotropinu, na těhotenském testu budeš mít dvě čárky a určí, že jsi v očekávání.

Kdy můžu zjistit, že jsem těhotná?

Hodně mi chodí dotazy typu: "Včera jsem měla sex s přítelem, dneska mě bolí břicho, může to být projev těhotenství?". Děvčata - zamyslete se. Embryo v děloze nevyroste za noc, těhotenství se nezačne projevovat deset minut po nechráněném sexu, takhle to zkrátka nefunguje.

Pokud to řeknu co nejjednodušeji, těhotenský test bude spolehlivý ve chvíli, kdy ti mešká menstruace. Pokud ti před dvěma dny mělo přijít krvácení a nic, utíkej pro těhotenský test.

Samozřejmě je každé tělo jiné a pokud ti test vyjde negativně, nejsi těhotná, ale ani např. po týdnu menstruaci nemáš, je lepší udělat si test další. V těle se totiž hladina hCG hormonu mění (nejlepší je proto dělat si test ráno, ale většina těhotenských testů už dokáže tenhle hormon poznat v jakoukoliv denní dobu) a tak je lepší udělat si testů víc, samozřejmě s nějakým časovým odstupem.

Kde těhotenský test sehnat, jaký a za kolik?

Internet nebo lékárna jsou nejspolehlivější. V lékárně si o nich budeš moci popovídat, zeptat se farmaceuta v případě nějakých nesrovnalostí a mohou ti doporučit konkrétní značku nebo ti dát na výběr jako z hlediska ceny tak různých jiných možností.

Mluvím samozřejmě o těch klasických papírkových testech, které buď ponoříš do nádobky s močí nebo se na ně stačí "vyčůrat". Ty se pohybují kolem 40 - 70 Kč. Já si vždy kupovala GS mamatest, který stojí asi 50 Kč a jsou v něm rovnou testy dva.

V dnešní době máš ale skutečně na výběr. Krom těchto klasických levných papírkových testů, existují už i digitální těhotenské testy, které můžeš používat opakovaně a některé by ti dokonce i měly dát údaj, v jakém týdnu těhotenství jsi, pokud vyjdou pozitivně. Na rovinu ale říkám, že jsou za a) dražší a za b) ne tak spolehlivé. Spolehlivě ti určí, zda jsi nebo nejsi těhotná, to ano, ale ve fázi těhotenství se mohou dost seknout.

Pokud těhotenský test nepoužíváš nijak často, myslím že ty levnější papírkové budou naprosto stačit.

Jak moc spolehlivý test je?

Výrobce spolehlivost uvádí v příbalovém letáčku, většinou se pohybuje nad 95%, ale samozřejmě záleží na tom, kdy si test uděláš a jestli ho uděláš správně. Pokud budeš dbát na správný postup a budeš minimálně 2týdny po oplodnění, spolehlivost by měla být takřka 99,9%, ale chybička se vždy může vloudit, proto ti nikde nenapíšou, že je to stoprocentní.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 30. ledna 2015 v 18:03 | Reagovat

Že by konečně někdo, kdo nenadává na Mamatest? :-D Slýchám na něj odevšad samou kritiku, kterou nemůžu pochopit, mě zatím vždycky ukázal správně :-)

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 30. ledna 2015 v 18:49 | Reagovat

[1]: Já jsem nikdy žádné větší stížnosti neslyšela, tak nevím. Každopádně já jsem s ním vždycky byla spokojená. Spolehlivost má jako většina jiných testů, jsou tam dva testy v balení a není předražený :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama