Antibiotika vs hormonální antikoncepce

18. února 2015 v 23:41 | Mersmerize |  Gynekologie
Určitě to znáš, jsi nemocná, dostaneš od svého lékaře na předpis antibiotika a máš je nějakou dobu (někdy ne zrovna krátce) brát. To samo o sobě není žádný problém, pokud je člověk hodně nemocný a antibiotika potřebuje - nechci v článku řešit potřebnost/škodlivost a jejich zbytečné předepisování - tak může být jen rád, že se mu udělá dobře a samozřejmě antibiotika musí dobrat všechny. Jenže, co když třeba plánuješ na později nějaký hezký víkend s přítelem či ses zkrátka zamyslela nad tím, jestli antibiotika skutečně ovlivňují spolehlivost hormon ální antikoncepce - snižují ji? Je to mýtus nebo fakt?


Za prvé - hormonální antikoncepce nejsou lentiky!

Co bych chtěla na začátek hned a hodně zdůraznit je to, že i když hormonální antikoncepci bere neskutečné množství žen a mladých dívek (opět, nebudeme tu řešit věci ohledně správnosti a nutnosti braní), často mi přijde, že si neuvědomují, že hormonální antikoncepce není jen tak nějaký doplněk stravy. Jsou to hormony, do těla je dostáváme my sami, tudíž měli bychom jejich užívání věnovat dostatečnou pozornost. Číst příbalový letáček, ptát se svého lékárníka, svého gynekologa, svého obvodního doktora, pokud nám něco není jasné. Proč? Protože když si s tím budeme zahrávat, může nám to ublížit. A nemyslím to tak, že nám to ublíží hned, mysleme na budoucnost, tam je užívání hormonů značně rizikovější.

Pokud ti něco - cokoliv ohledně hormonální antikoncepce není jasné, máš nějakou otázku či nejasnost, zeptej se svého lékaře, při předepisování! Nepodceňujme to a nemysleme si, že protože to bere neuvěřitelné množství žen, nemůže nám ublížit.

Za druhé - risk si odneseš ty sama

Pokud mávneš rukou nad pravidelností braní, pokud ti bude jedno, že bereš nějaké jiné léky, které by spolehlivost mohly snižovat, uvědom si, že můžeš otěhotnět. Tady je to prvotní riziko - když je dospělá žena těhotná, není to žádnou tragédií, pokud ale otěhotní patnáctiletá slečna svojí nezodpovědností a nerozvážností a ví, že se o dítě nebude moci postarat... Zkrátka, buď si vědomá rizik a toho, co tvou antikoncepci může ovlivnit. Je to jen a jen kvůli tobě.

Pro zajímavost. Poměrně nedávno jsem ve zprávách viděla slečnu, která žalovala svého gynekologa, protože otěhotněla, když brala antibiotika (při tom brala HA) a chtěla odškodnění, protože jí to prý neřekl. Neřekl jí, že antibiotika mohou ovlivnit - snížit spolehlivost. Upřímně - docela mě to rozesmálo. Kdyby si totiž přečetla příbalový leták kterékoliv antikoncepce nebo příbalový leták jakéhokoliv antibiotika, dočetla by se, že se tak může stát. Navíc nežijeme v jeskyni - máme internet, máme spoustu poraden, můžeme se lékaře zeptat sami.

Ovlivňují každá antibiotika spolehlivost?

Ne. Antibiotik, která ovlivňují spolehlivost hormonální antikoncepce, není zase tolik. Většinou to jsou ty hodně silná, vzácná, která se berou při vážnějších onemocnění. Ale není tajemstvím, že jsou i taková, která se předepisují poměrně běžně a spolehlivost dokáží snížit.

Jak zjistím, zda budou mít vliv?

Tím, že se zeptáš. Příklad: Půjdeš si pro antibiotika - nejdříve se můžeš zeptat lékaře, který ti je předepíše. Pokud na to zapomeneš, stále se ještě můžeš zeptat v lékárně farmaceuta, ten to určitě vědět bude a rád ti poradí. Můžeš zavolat svému gynekologovi, sestřička to určitě také bude vědět. Zkrátka - zdrojů a možností, kde to zjistit, není málo.

Budu chtít riskovat?

Pokud antibiotika bereš a zapomněla ses zeptat, zda skutečně spolehlivost sníží, není nic jednoduššího, než prostě neriskovat a dát si sexuální půst. Ten by měl trvat celou dobu braní antibiotik + týden po jejich dobrání. Pokud HA bereš pravidelně, po týdnu po doužívání už se nemáš čeho bát.

Co dál může snížit spolehlivost HA?

Jen rychle a ve zkrácené verzi. Pozor si dávej na čaje a různé doplňky s třezalkou - ta má vliv i na jiné léky, a i na zmíněnou antikoncepci.

Pokud si vezmeš tabletku a zvracíš nebo máš silný průjem (pozor tedy i na agresivní projímadla) - hormony se nemusí stačit vstřebat a tak je to jako kdyby jsi zapomněla v danou hodinu si prášek vzít.

Pozor i na aktivní uhlí, které můžeš zakoupit volně v lékárnách (carbosorb, carbocit), to se musí brát s dvouhodinovým odstupem od všech léků, které bereš. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mymusic-18 mymusic-18 | Web | 19. února 2015 v 20:58 | Reagovat

HA neberu, takže tohle nemusím řešit. :)
Chtěla jsem se tě už dříve zeptat, odkud bereš ty pěkné obrázky ke svým článkům. Vždy máš krásný obrázek a já to vždy obdivuju. Prozradila bys mi to nebo je to tajemství? :)

2 P. P. | Web | 21. února 2015 v 20:42 | Reagovat

Používám Nuvaring, zatím jsem při něm nebrala antibiotika, tak nevím...

3 Mersmerize Mersmerize | Web | 23. února 2015 v 12:00 | Reagovat

[1]: Hodně fotek jsem sama nafotila, některé jsou z fotobank zdarma (stačí zadat do vyhledávače na googlu, dost informací je tam), některé jsou z placených fotobank se kterými jsem dřív měla smlouvu a některé jsou stažené z týdenní akce zdarma (třeba na shutterstock.com je každý týden jedna profi fotka ke stažení zdarma - hodně serverů má tyhle akce, je potřeba to sledovat) :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama