Dítě před třicítkou? Dneska?!

10. února 2015 v 14:55 | Mersmerize |  Z deníku budoucí maminky
Na tenhle článek mě nepřivedlo nic jiného než reakce mého okolí, mých čtenářů na blogu a i ostatních komentujících, jejichž komentáře jsem si třeba přečetla na různých blozích. Je mi totiž čerstvých dvacet čtyři let, nejsem vdaná (i když mám skvělého přítele) a čekám miminko. Vyslechla jsem si tedy hodně názorů na to, kdy je správné mít dítě a kdy je ještě správnější ho nemít!Dítě před třicítkou? Dneska?!

Hodně mě překvapuje, kolik lidí v mém okolí a na internetu píše, že mít dítě před 25. rokem života je brzo. Že ve 24 letech jsem si toho nemohla ještě tolik zažít, že ještě nejsem tak zkušená a neuvěřitelná většina se shoduje na tom, že kdyby mě opustil partner, určitě bych tohohle rozhodnutí litovala.

Myslím, že je to hlavně vliv dnešní doby, kdy je pro ženy naprosto normální mít první dítě kolem 30 let, dokonce znám i takové, co poprvé rodily i po 35. Vidíme kolem sebe starší maminky, které se na miminko moc těší nebo ho mají protože už jim je dost a berou to jako povinnost vůči společnosti. Proto může někomu najednou přijít divné, že nějaká Lojzička z vedlejší vesnice otěhotněla ve 24 letech a zdá se to jako dooost brzo.

Já se s tím určitě neztotožňuji. Moje maminka mě čekala ve stejném věku jako jsem nyní já, za dob mojí babičky a prababičky byla žena, která ve 25 ještě není vdaná a nemá dítě docela raritou a často na ně lidé koukali skrz prsty. Tím samozřejmě nechci psát, že je to tak správně, je to prostě jen odraz doby ve které zrovna žijeme. Někdy se holt děti rodí mladším maminkám, někdy těm starším. I tak mi ale přijde divné soudit někoho jen proto, že je mladá maminka a nemá dítě až po třicítce, jak je dnes skoro zvykem.

Bála bych se...

Když jsem byla na prvním trimestrálním screeningu u doktora, kde byly ženské ve stejném měsíci těhotenství jako já, dost mě překvapilo, že jsem skutečně byla mezi těmi cca 20 ženskými nejmladší. Druhá nejmladší po mne vypadala tak na 27 - 29 let (samozřejmě, berte to jako laický odhad, já se jich neptala) a pak už jen starší.

Nemám nic proti tomu, mít první dítě po třicítce. Co je ale proti tomu, je naše tělo - čím starší maminka je, tím stoupá riziko vývojových vad a toho, že porod pro tělo bude příliš velká zátěž nebo se něco pokazí. Třeba takový Downův syndrom, věděli jste že když žena rodí a je jí 45 let a více, je riziko 1:40 (tedy jedno dítě ze čtyřiceti porodů)? To je naprosto obrovské číslo, ale je to jen příklad - nechci tím tvrdit, že mladé maminky nemohou mít žádný problém a mají vždy zdravé dítě, to by byla samozřejmě hloupost.

Mě samotnou by asi ale na tom, mít dítě o hodně/hodně/hodně později nejvíc děsil porod a právě to procentuální riziko zdraví dítěte.

Kdy je to nejvhodnější?

Tím ale nechci apelovat na to, abychom najednou všechny měly děti ve 25 letech apod. To je hloupost, víte proč? Protože žena by měla mít dítě až se na to bude cítit a dokáže se o dítě postarat. Někdo už se na to cítí v 19 letech a dokáže se o dítě postarat i v tomhle věku a někdo na to není ani po třicítce. Proto je hrozně těžké škatulkovat a říkat, kdy je správné mít dítě. Z toho biologického hlediska je ideální 22 - 25 let, ale stejně tak důležité je, aby se na to žena cítila, protože to není záležitost, kterou si odbudete za hodinu a už o ní nikdy neuslyšíte - právě naopak.

Proto bych nikdy neodsuzovala ty ženy, které se rozhodnou dítě mít později nebo dokonce vůbec. Je to pouze a jen naše volba, kdy se rozhodneme přivést miminko na svět a jen my bychom o tom měli rozhodovat.

Proto mi přijde tak zcestné, když někdo kroutí hlavou nad tím, že jsem ve 24 letech těhotná - stejně tak můžu já kroutit hlavou nad tím, že někdo nemá ani ve třiceti dítě - ale já to neudělám, protože je to hloupost. Buďme tolerantní, ne všichni jsme stejní!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Které články tě baví nejvíce?

Fotonávody 10% (31)
Gynekologie/vztahy 12.2% (38)
Osobní zápisky/Moje zápisky 54.3% (169)
Kosmetika/DIY 17% (53)
Fashion 2.3% (7)
Recenze 4.2% (13)

Komentáře

1 Kia Kia | Web | 10. února 2015 v 17:46 | Reagovat

Já dítě plánuji tak ve věku, kdy jsi otěhotněla ty :) Nechci to nijak uspěchat, ale ani odkládat.

2 mymusic-18 mymusic-18 | Web | 10. února 2015 v 21:06 | Reagovat

Pěkný článek. Líbí se mi tvůj názor na tuto problematiku, i já bych měla stejný. O tom riziku po 45 letech jsem taky dost slyšela a proto mě i překvapilo, když moje maminka po 45 ještě měla mého nejmladšího brášku - a je zdravý.
Já bych chtěla mít dítě tak kolem 25 - 30, protože předtím bych kromě studia ještě chtěla vyjet na delší dobu do zahraničí. A s dítětem by to asi nešlo. Ale samozřejmě nevím, co bude ani za rok, třeba budu mít dítě už ve 22 :D

3 Quinn Quinn | 11. února 2015 v 0:13 | Reagovat

ahoj Mers,
tak já jsem zrovna z těch holek co chtějí dítě až ve 30, nebo spíš po 30cítce. Ale rozhodně neodsuzuji mladší maminy. V první řadě na mě působíš hodně vyzrále, že to máš srovnané v hlavě, což se právě bohužel o nějaký těch mladších maminkách říct nedá, ale ne o všech samozřejmě. Mám dvě spolužačky ze základky, které otěhotněly někdy v 17ti, bohužel jsou to takové ty jednodušší holky, v hlavě to moc srovnané nemají, v takovém případě těhotenství moc nechápu, ale v tvém případě nevidím žádný problém :) Tak mimču zdar

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 11. února 2015 v 12:13 | Reagovat

[1]: Ono je asi nejlepší tomu nechat tak skoro volný průběh, říkat si: dítě chci až ve 26 totiž skoro nikdy nevyjde a příroda si to nakonec zařídí sama, když to třeba nejméně čekáš :D TAkhle to bylo u nás, i když je fakt, že dnešní antikoncepce už je spolehlivější, takže nějaká ty "nehody" se tolik nestávají (i když samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo :))

[2]: Tak ono když rodíš po 45 letech tak je to 1:40, není pravidlem, že dítě bude mít nějakou vývojovou vadu, ale to riziko je větší, je super, že je tvoje mamka i bráška v pořádku :))

[3]: Já osobně snad ve svém okolí nemám žádnou slečnu, která by otěhotněla kolem 16 - 18ti a nevěřila bych, že to zvládne. Pár mých spolužaček na střední si miminko pořídily hned po maturitě (takže kolem 19), jedna už má dokonce teď druhé, ale u nich jsem nepochybovala že to zvládnou. :) Jinak díky za koment!

5 Quinn Quinn | 12. února 2015 v 22:29 | Reagovat

[4]:  bohužel dvě ty moje spolužačky otěhotněly po základce, jedna střední nedodělala takže má jen základku, je znovu těhotná. Druhá dodělala učnák. Další holka z vedlejší třídy taky otěhotněla v 17ti a ted má druhé. Ani jedna to nedává, s otcem dítěte už dávno není, školy nedodělané, no hrůza prostě. To si pak říkám, chudák to dítě mít takovou matku. Jinak po maturitě už je to určitě lepší, aspon že má holka tu maturitu :)

6 teri teri | E-mail | 14. února 2015 v 15:49 | Reagovat

Tak to já s tebou souhlasím. Taky bych chtěla dítě dříve, ne až někdy po třicítce. Podle mě je určitě dobré si ale nejdříve dodělat vzdělání a až pak pořídit miminko.
Dříve by právě bylo divné mít dítě až po třicítce a nebýt vdaná ve 21, však jsi to taky zmiňovala. Z toho jde vidět jak se to hodně mění za celkem krátkou dobu.
Ale určitě záleží na každém člověku, jak se cítí připravený a tak...

7 Lenka Lenka | Web | 20. února 2015 v 12:51 | Reagovat

Já jsem si nikdy nedokázala představit mít dítě dřív než kolem třiceti, dokonce jsem se o to, že dítě dřív mít nebudu, vsadila s bráchou :D Ale myslím, že se to klidně může změnit. Je mi teď 21, nedokážu si představit mít v blízké době dítě, ale třeba za 3 roky, ve tvém věku, to můžu zase vidět úplně jinak..

Jinak taky nikoho neodsuzuju a tobě i miminku hlavně hodně zdraví:)

8 Péťa Péťa | E-mail | Web | 22. února 2015 v 21:43 | Reagovat

Mě tihle chytráci docela baví, protože jsou to samosebou většinou lidé, kteří ještě dítě nemají a soudí tedy podle sebe.
Já si třeba myslím, že mít první dítě nejpozději do třiceti let je ideální, sama bych to tak chtěla. Ale je to každého věc - ostatně, leckdy to prostě nejde i když se lidé snaží a je zbytečné se stresovat že už je mi tolik a tolik a špunt pořád nikde.
Hlavní je, aby se maminka cítila připravená :) tak ještě jednou držím palečky, aby bylo tvoje miminko v pořádku a ty taky :)

9 bien bien | E-mail | Web | 5. března 2015 v 12:56 | Reagovat

Ja po svych zkusenostech s otehotnenim za pomoci lekaru chapu ty zeny, co to odsouvaji do nekonecna, chapu cim dal tim mene... dneska bohuzel maji mnohe predatavu, ze se v 35 rozmysli, ze teda uz by byl na dite cas, tak vysadi prasky a cekaji, ze pristi menstruaci uz nedostanou. V cekarne na klinice jsem pritom videla tolik mladych holek, kterym to zrejme nejde. A bohuzel ani.ti lekari nejsou dnes vsemocni - to je taky casty mytus, ze kdyztak pujdu na umele oplodneni a tam mi vytvori dite na pockani....

ale ty na me pusobis dost vyspelym dojmem, jakoze uz to mas v hlave docela srovnane... myslim, ze jsi v uplne idealnim veku pro materstvi :) uzivej si to!

10 Debbie C. Debbie C. | Web | 19. června 2015 v 14:01 | Reagovat

Jo, chápu jak se cítíš. Momentálně jsem taky maminka v očekávání (18.tt) a jsem o trošku mladší než Ty. Bylo to prostě neplánované, ale stalo se to. Někdy mě dost zamrzí, když slyším okolní hlasy, jak řeší, že je mi teprve dvacet, a že ještě nemůžu přece vědět co chci. Znám hodně ženských, které už nejsou nejmladší a teď nemůžou otěhotnět, protože to první miminko odkládali moc dlouho. Bohužel jim často nepomůže ani hormonální léčba a ani umělé oplodnění, což je případ hned tří ženských u nás v práci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama