Jaký je vhodný věk na líčení?

22. února 2015 v 11:56 | Mersmerize |  Kosmetika
Dneska o ničem jiném než o líčení (všimli jste si, že 90% článků začínám slovem dneska?:D). Občas mi totiž přijde nějaká ta otázka, jak uvidíte níže, kdy je podle mě vhodné začít se líčit, kdy jsem se začala líčit já a jak třeba rodiče přesvědčit, že na make-upu není nic tak špatného, jak si někteří dospěláci myslí.Můj vztah k make-upu a jak jsem začínala

Můj vztah k líčení není jiný než pozitivní. Baví mě se líčit, ráda koukám na make-up videa a na slečny, které se svou tváří dokáží pomocí make-upu až neuvěřitelné zázraky. Baví mě strávit nějaký ten čas v drogérii nebo parfumerii nebo si na internetu pročítat články o novinkách, které se objeví. Zkrátka - v tomhle ohledu nemám nic proti.

Na druhou stranu, nelíčím se každý den. Snažím se aspoň trochu vypadat do práce, protože pracuji s lidmi, ale když mám volno a žádný plán, zbytečně make-up nepoužívám. Teď když jsem na neschopence se líčím max. jeden den v týdnu. Nepovažuji to za nutnost.

Jsem narozená v roce devadesát, takže jsem už trošku jiná generace než slečny, kterým je dnes třeba čtrnáct, patnáct. Za mého dospívání byla ta doba zase trošku jiná a já viděla věci taky o hodně jinak, než je tomu dnes. Každopádně - na prvním stupni základní školy se žádná z mých spolužaček nelíčila. Teď vidím extra mladé slečny, které chodí třeba do paté třídy a nebojí se dát si řasenku, stíny, lesk nebo tvářenku. Za mého dětství to bylo něco, co se jen tak nevidělo - nedovolovali to rodiče a myslím, že i učitelé by byli všemi deseti proti.

Prvně se holky začaly líčit až tak kolem osmé, deváté třídy a to byla skutečně jen řasenka a lesk. Často to ani poznat nebylo. Pamatuju si, že jsme v osmé třídě měli jednu spolužačku, která se líčila poměrně výrazně (i když to nebylo nic hrozného) a učitelé na ní neustále měli nějaké ty narážky a ptali se, jestli je to skutečně nutné. To nás ostatní, které jsme třeba o líčení do školy taky přemýšleli - docela odradilo.

V deváté třídě už to začalo být častější, holky už se začínaly bavit o make-upu a snažily se líčit se jako nějaké celebrity, ale jak píšu - na základce to nikdy nebylo nic výrazného. To až na střední, kde jsem začala i já. Sama jsem začínala řasenkou a leskem, postupně (někdy v 16 - 17ti) jsem začala objevovat tajemství make-upu, korektoru a tvářenky. Jasně, že jsem to nejdřív zkoušela doma, protože moje první pokusy byly víc než hrozné. Internet se k nám domů dostal až když mi bylo skoro 17, takže žádná make-up videa a články jsem neměla, musela jsem to všechno zkoušet experimentálně na sobě.

Tím nechci říct, že všechny holky mojí generace se začaly líčit až někdy v 17 letech. Některé začínaly dříve, některé později (některé se nelíčí dodnes), ale rozhodně nikdo nezačínal tak brzy, jak se začíná s make-upem dnes. Toť asi tak vše, co se týká mých zkušeností a začátků.

Když to není potřeba....

Když mi přijde dotaz, že slečně je 12 a jestli není brzo začínat s řasenkou, neodsuzuju. Pokud rodičům nějaká ta řasenka nevadí a ani to nepřeháníš, tak svět se nezboří. Co už se mi nelíbí, jsou silné nánosy make-upu, tmavé oční stíny, kila navrstvené tvářenky a rozjasňovače. Doba jde napřed a na mladé slečny je ten "nárok na krásu" kladen dřív, protože to vidí všude kolem sebe, ale když nepotřebují kilo make-upu, je blbost ho používat.

Pokud se holka necítí dobře kvůli akné nebo nějakým těm pupínkům, které začínají kvůli hormonům zlobit brzy, nevidím na nějakém tom korektoru nic špatného. Ale je nutné, aby slečna věděla, jak ho používat, co používat a kdy je to zcela zbytečné.

Je to každého věc, ale...

Rodiče to často vůbec neřeší, nechtějí se se svou ratolestí zbytečně hádat - to je takový první extrém. Asi nebudu typ rodiče, kterému by nevadilo, že dcera chodí ve dvanácti zmalovaná. Znám ze svého okolí spoustu holek a jejich rodičů, které to vůbec neřeší a vidím, že to úplně správný není. Jasně, je to každýho věc, pokud ale chcete můj upřímný názor, nemůžu napsat nic jiného. Zkrátka - make-up by se měl nechávat těm starším a když už ho začne mladá holka používat, chce to, aby věděla i o odličování a o tom, že pleť bez péče stárne a tím horší to je při používání make-upu.

Druhý extrém je ten, kdy je slečně patnáct a rodiče jí přísně zakazují se podívat i na obyčejnou řasenku. Podle mě je doba jiná - já jsem se v patnácti řasenky bála, ale to neznamená, že to svojí dceři budu přísně zakazovat a trestat jí za to. Když bude chtít, ve škole se stejně nalíčí a vede to akorát k hádkám a pak už si vysvětlit vůbec nic nenechá.

Podle mě není na make-upu vůbec nic špatného, jen se to prostě nesmí přehánět.

Nikdy nechápala tenhle trend puberťaček, které ve dvanácti stojí před zrcadlem a hodinu na sebe patlají vše možné. Nelíbí se mi, že teď vypadají patnáctileté slečny starší než já, právě kvůli make-upu a že se ze sebe snaží dělat něco, co nejsou. Jak jsem ale napsala - doba je jiná, za mých rodičů a jejich rodičů to vždy bylo jinak - je třeba se tomu přizpůsobit.

Řasenkou a hezkým leskem se nikdy nic nezkazí! :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Které články tě baví nejvíce?

Fotonávody 10% (31)
Gynekologie/vztahy 12.2% (38)
Osobní zápisky/Moje zápisky 54.3% (169)
Kosmetika/DIY 17% (53)
Fashion 2.3% (7)
Recenze 4.2% (13)

Komentáře

1 ellie's' - untrue.blog.cz ellie's' - untrue.blog.cz | Web | 22. února 2015 v 13:42 | Reagovat

Já se líčím, když jdu ven a hlavně do školy, v 9 jsem se začínala líčit, ale byla to katastrofa, neuměla jsem kombinovat barvy a vypadala jsem jako klaun, dospívajícím věkem je to lepší i když mám ráda výrazné líčení ( že jde vidět že jsem namalovaná) tak je to lepší než se podívám o 4 roky zpět :)

2 Péťa Péťa | E-mail | Web | 22. února 2015 v 21:06 | Reagovat

Jsem jen o pár let mladší než ty, takže sleduji stejný trend - líčení na mladých slečnách, které ještě ani pořádně nezvládají zlomky. Někdy, to se musím přiznat, mi to dost vadí, především když je to dotažené do extrému. Nejhorší mi přijdou slečny s odbarvenými vlasy, protože pokud se dvanáctiletá hnědovláska s tmavým obočím rozhodně odbarvit se na blond, nezvládne přirozeně přizpůsobit si obočí a většinou se ani o vlasy nestará, jak by měla. Nedávnou jsem potkala dvě takové díky a při pohledu na jejich vlasy se mi vybavily panenky staré Barbie se zacuchanými a zničenými vlásky.

3 Kenz Kenz | Web | 22. února 2015 v 21:17 | Reagovat

To já se do školy nemaluji vůbec, maluji se jenom při nějakých výjimečných příležitostech ;)

4 Beatrix Beatrix | E-mail | Web | 22. února 2015 v 21:58 | Reagovat

Já jsem s líčením začala poměrně brzo, protože jsem to viděla u své starší sestry, ale stejně to nebylo dřív než na druhém stupni. Poslední dobou se nelíčím vůbec, maximálně jen trošičku zvýrazním oči tenoučkou linkou na dolním víčku, ale jinak nic. Celkem mě ale překvapuje, že některé holky z nižších ročníků chodí totálně zmalované, vůbec jim to nesluší a k tomu to ani neumí. :)

5 Mersmerize Mersmerize | Web | 23. února 2015 v 11:56 | Reagovat

[1]: Tak on se člověk lepší ve všem, když si to dokáže zkritizovat. Stejně se mi ale 9 let na ty začátky zdá málo :)

[2]: O vlasech - to je další katastrofa. Nejhorší jsou právě ty, které chtěj jít na úplně platinovou a nezajímá je, jestli to jejich vlasy vydrží.

[3]: To je taková ta nejrozumnější cesta. :) Taky se líčím hlavně na večery a do práce jen lehký make-up :)

[4]: Mě často překvapují i ty, které to relativně umí, ale že mají potřebu třeba ve třinácti používat kilo make-upu, rozjasňovač, tvářenku, korektor, bronzer, oční stíny, třeba umělé řasy  To mi prostě nejde do hlavy :))

6 Allex Allex | E-mail | Web | 23. února 2015 v 20:43 | Reagovat

Mě je čtrnáct a ještě se nemaluji vůbec. U nás ve třídě používají JEN řasenku tři holky. Nevadí mi to, je to jen řasenka a ne v nějakém extrémním množství. Ale celkem mě štvou ty 12tileté slečny, které vídám a je vidět že už to s tím make-upem přehání. Moc pěkný článek. ;) :))

7 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 24. února 2015 v 15:53 | Reagovat

V ročníku mám slečnu, která se líčila hodně výrazně snad už od šesté třídy, možná od sedmé. Později jsem od spolužaček během řeči začala slýchat, že když se odlíčí, vypadá jako duch.

Tak si myslím, že kdo začne s tunu malovátek a moc brzo, vytrestá se sám:-).

8 Kerr Kerr | Web | 25. února 2015 v 12:10 | Reagovat

Každá holka si musí projít obdobím, kdy na sebe naplácá jedno přes druhý a prostě se nějakým způsobem odlišuje. V některých případech to ale rodiče radši nezakazují, protože je jasný, že si holka vezme/půjčí malovátka a namaluje se ve škole na záchodech. Mnohem lepší je, když jí mamka ukáže, co a jak..

9 Em Age Em Age | Web | 27. února 2015 v 11:20 | Reagovat

Učitelé tehdy vyšilovali, i co si slečna nalakovala nehty. Jednou jsem měla ve škole růžový lak a učitelka měla blbé poznámky, doma jsem se musela odlakovat. :D To bylo v páté třídě. :) Jsem ročník 95.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama