Kritika na blogu - konstruktivní/nekonstruktivní, je nám k něčemu a jak se s ní vypořádat?

6. února 2015 v 21:01 | Mersmerize |  Moje zápisky
Nebudeme troškařit a po minulém "povídacím" článku si hned dáme další pořádně upovídaný článek. Impuls k jeho napsání mi asi nedalo nic úplně konkrétního, ale přeci jen se vždycky něco najde. Na tomhle blogu v komentářích kritiky moc nenajdete, protože zkrátka ještě nemá takovou návštěvnost, nechodí sem tisíce lidí a proto tu kritiku určitě najdete ale ne ve velkém měřítku. Když jsem ale ještě vedla svůj minulý web, kde bylo několik tisíc lidí a nějaká ta stovka komentářů denně, musela jsem se s kritikou dost srovnávat. Navíc já strašně ráda čtu cizí blogy a články, ráda je i komentuju a nebojím se napsat, když se mi něco nelíbí, proto to znám i z té druhé strany a často mě dokonce i zaskočí, jak někteří blogeři na kritiku reagují.


Přínosná vs nepřínosná kritika

Dejme si příklad... Ve svém úvodním článku "O Autorce" mám popis o sobě a svojí fotku. Může se stát, že někdo přijde a napíše "jsi ošklivá, vůbec ti to nesluší, jak vůbec ten ksicht můžeš vystavovat?!". Myslíte, že je to přínosná nebo nepřínosná kritika? Určitě nepřínosná, protože co s tím já mám dělat? Někomu se nelíbím a uráží mě - to mám kvůli takovýmu člověku jít na plastiku? Začít se nemít ráda? Myslet si, že jsem ošklivá? Zkrátka, není to kritika, je to jen urážení na který je lepší se vykašlat a neřešit to, protože proti-argumentovat tohle stejně nejde.

Nejlepší jsou ještě takoví, kteří se vztekají, když člověk jejich urážlivý komentář smaže. Myslím, že autor blogu má právo s komentáři naložit jak se mu zachce, může je dokonce zakázat, neodpovídat na ně nebo je mazat - zkrátka není to veřejný majetek. Navíc mazání vulgárních a urážlivých komentů naprosto chápu a můžu se s tím jen ztotožnit.

Ta skutečně dobrá, které je potřeba si vážit!

Přínosná - konstruktivní kritika je věc, která je fakticky strašně super a každý bloger by si jí měl vážit. O co jde?

Na blog nám přijde návštěvník, pořádně se rozhlédne, přečte si článek, stránka a autor na něj udělají určitý dojem a on ho vyjádří v komentáři. Buď nás pochválí a začne blog sledovat nebo třeba k tomu ještě dodá, co by změnil, co se mu nelíbí a s čím by stránka byla lepší. Může to být třeba to, že napíše že se mu články špatně čtou kvůli písmu. Mně se třeba konkrétně strašlivě špatně čtou články, které jsou psány bílým písmem a jsou na černém pozadí - to je peklo. (Pro oči je totiž nejlepší a nejpohodlnější klasika černé písmo a bílé pozadí, ale samozřejmě možností je více, tak aby to očím nevadilo.) Nebo třeba napíše do komentáře, že fotky mají moc malé rozlišení a není na nich nic vidět, nebo třeba že rubriky mu přijdou nepřehledné apod. Zkrátka - může to být cokoliv, s čím autor může něco udělat a je jen na něm jestli to udělá.

Co člověk, to názor - někomu se nějaký design blogu může líbit a někomu nemusí, tudíž i když někdo napíše koment, že se mu nelíbí to a to, není povinností to změnit - pokud se ale čtenáři shodují a ty jim chceš co nejvíc vyjít vstříc, proč to neudělat a nezkusit něco nového?

Já mám takovou kritiku, slušně psanou, bez vulgarismů ráda, protože mě může posunout vpřed a třeba čtenáře napadne i nějaký nápad na nový článek či rubriku. Chápu, že někteří lidé blog nepíšou tak úplně pro ostatní, ale já patřím mezi ty, kteří jsou nejspokojenější právě, když se návštěvníkům u mě líbí a proto je důležité kritiku brát vážně.

Mazání komentářů?

Už jsem o tom psala v předchozím odstavci - je správné, když autor blogu smaže nějaký komentář, který se mu nelíbí? Když smaže kritiku? Už jsem totiž na hodně blozích za to viděla spoustu hanění ve smyslu: "nedokážeš snést kritiku, mažeš komentáře, že ti to není trapný...".

Co je důležité si uvědomit je, že za prvé - blog není veřejný majetek, je jen na autorovi, co na něm bude zobrazené, co se tam bude objevovat za články a komentáře. Proč by tedy nemohl něco smazat? Je to prostě jen a jen jeho věc. A za druhé, že pokud je komentář urážlivý či vulgární - považuji za normální ho smazat. Na internetu sice není cenzura, ale ve skutečném životě taky nepřijdeš k někomu domů a nezačneš ho jen tak z nudy urážet.

Jak se s kritikou srovnat? Hlavně v klidu!

Já jsem typ blogerky, co si kritiku bere hodně k srdci. I tu, kterou nechci, tak mě to někdy dlouho trápí a musím nad tím přemýšlet. Teď když jsem v jiném stavu se přiznám, že je to horší a už kolikrát jsem kvůli ošklivému komentáři nebo zprávě probrečela polštář. Tím nechci docílit toho, abyste mě litovali a utěšovali mě - chci jen, aby při komentování článků si všichni uvědomili, že i autor článků je pouhý člověk a třeba se s tou kritikou krotili. Hlavně mám na mysli ty ne zrovna pěkné komentáře, které sice nejsou přínosné pro blog, ale člověk si je pamatuje.

A pro blogery mám jen tu poznámku, ať všechno neberou tak vážně. Pokud se jim někdy objeví komentář s kterým nebudou souhlasit nebo je urazí, berte to v klidu, neplačte, nenadávejte - zkrátka internet je do jisté míry anonymní a lidi, kteří píšou komentáře jsou často jen "hateři", kteří chtějí právě jen to, abyste se cítili špatně. Naopak si važte lidí, kteří se na váš blog budou vracet, číst vaše články, komentovat a třeba vám čas od času něco "pěkně" zkritizují - protože je to způsob jak se jako blogeři můžeme zlepšit a pracovat na sobě!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tess Tess | Web | 6. února 2015 v 22:00 | Reagovat

Mě kritika nevadí, pokud má hlavu a patu ale spíš mě naserou komentáře, které nedávají smysl a jakoby je psal nějaký, s prominutím závistivej blbeček co si potřebuje rýpnout :D

S mazáním komentářů nějak nesouhlasím, to jde vidět, že některé slečny by rády na svém blogu měly jenom ty "krásné" komentáře a nedej bože když se objeví nějaký na jejich osobu.. :D a i ty nesmyslné komentáře bych nemazala aby každý viděl, jaký je ten človek ... :D

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 6. února 2015 v 22:02 | Reagovat

[1]: Tak jasně, vždycky se nějakej ten "závistivej blbeček" najde, s tím se asi nic neudělá :))

Mazání komentářů je každého věc, když budou mít slečny chtít mít jen ty krásné komentáře, ať si je mají, v podstatě o nic nejde :)

3 anule51 anule51 | Web | 7. února 2015 v 0:56 | Reagovat

Já jsem možná ještě radši, když někdo píše dobrou kritiku typu 'tohle a tohle bys mohla vylepšit', než když někdo napíše 'Woow, to je cute :3 máš boží blog!' Jasně, to druhé podpoří ego, ale to první pomůže udělat blog ještě lepším. Ale asi nejradši jsem, když někdo napíše, že mu můj blog pomohl.
No a co se týká haterů a nepřínosný kritiky, na mým starým blogu mi lidi dost často psali, že mám divný fotky, proč fotim silnice, stromy,atd,atd, atd. Nejdří mě to všechno strašně mrzelo, ale pak jsem se přes to přenesla a zvykla si, že to prostě lidi psát budou. Nejlepší je, když pak člověk zjistí, že onen hater je holka, která denně dá na Facebook tisíc koupelnových selfíček se záchodem v pozadí a s našpulenou pusou, z nichž polovina je strašně rozmazaná :D

4 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 8. února 2015 v 17:04 | Reagovat

S konstruktivní kritikou to není tak jednoduché. Všimla jsem si, že co se týká práce, stejně se musím spolehnout jenom sama na sebe. Připomíná mi to časy, kdy jsem se snažila přispívat na fotofóra - čekala jsem, že mi zkušenější poradí, ale psali jenom "s tím sem nelez" a tečka. Klíčem je sebedůvěra a hromada vlastní dřiny:-).

5 Em Age Em Age | Web | 10. února 2015 v 12:01 | Reagovat

Já mažu komentáře. Takové ty nepřínosné jako "hezký blog" nebo "navštiv můj blog", prostě takové reklamičky. Bytostně mě štvou, protože si s každým článkem dávám opravdu velkou práci a oni pak tohle. :D "Hezký blog" = to je jen taková reklama, autor takového komentáře nečetl z článků ani půl slova. :D

6 Kia Kia | Web | 10. února 2015 v 17:50 | Reagovat

[5]: Tyhle komentáře taky nesnáším ...

Já většinou na ty " hnnusné " jen odpovím a snažím se to neřešit :)

7 Allex Allex | E-mail | Web | 10. února 2015 v 19:00 | Reagovat

Souhlasím. Už jsem se setkala s pěkně kritizujícími komentáři a jsem za to ráda, že můžu svůj blog, co nejvíce vylepšit. Naštěstí mě ještě nepotkaly vulgární a nehezké komentáře.

8 Mersmerize Mersmerize | Web | 10. února 2015 v 19:09 | Reagovat

[3]: Právě - to je ta dobrá kritika, kdy nám čtenář dá nějaký ten impuls co se dá vylepšit :) A je fakt, že často nejvíc kritizují ti, kteří tomu pořádně ani nerozumí nebo je jen na internetu prostě baví někomu vnucovat svůj názor či argumentovat. :)

[4]: Ono záleží i v jakém "oboru" je to myšleno. Vždycky se musíme spolehnout jen sami na sebe, ale když člověk píše i pro ostatní, měl by si nechat poradit :)

[5]: Moc dobře znám a taky mažu. Člověk si dá práci a oni se chtějí jen přiživit. :)

[7]: Myslím že ne vždycky se člověk s vulgárními komentáři setká, hodně záleží na návštěvnosti (když už je stránka hodně navštěvovaná, dostanou se tam i takoví, které to ani nezajímá  nebo to autorovi třeba ani nepřejou)  a pak taky na tom, o čem konkrétně píšeš - některá témata si svoje "diskutéry" najdou lépe, jiná hůře :)

9 Péťa Péťa | E-mail | Web | 22. února 2015 v 22:05 | Reagovat

Bohužel bych řekla, že konstruktivní kritika je v poslední době poměrně dost nedostatkové zboží :) už se mi xkrát stalo, že jsem obrdžela komentář ve stylu "píšeš jako prase" nebo "tvoje fotky stojí za prd" (pročež většinou byly vyjádřeny poněkud vulgárněji). Konstruktivní kritiku moc neznám, buďto jsou lidé s mým blogem spokojení (což si ráda myslím) nebo se bojí, jaké odpovědi se jim dostane (což považuji za pravděpodobnější).

A jen tak na závěr, tvůj blog mi přijde moc hezký hned z několika důvodů, které ti ráda sdělím ;-)

- příjemný design, jednoduchý, ale ne prázdný (zastávám názor, že v jednoduchosti je krása, hlavně co se vzhledu blogů týče)
- přehledné menu
- bílá stránka a černé písmo
- názorové články, které jsou delší než jeden odstavec
- nebojíš vyjádřit vlastní názor, ale zároveň nikoho neurážíš
- skvělé členění článků (mezery mezi odstavci, nadpisy, obrázky)
- odpovídáš na komentáře, což je milé, protože návštěvník ví, že jsi ho vzala na vědomí
- široká škála témat (móda, kosmetika, knihy, tvoje životní názory, tvoje prožitky)

Shrnuto a podtrženo, tvůj blog se mi zalíbil a přestože jsem ho objevila před pár hodinami, vím, že se budu vracet :)

10 Mersmerize Mersmerize | Web | 23. února 2015 v 12:02 | Reagovat

[9]: Díky moc, úplně se až červenám! :D A jsem strašně ráda, že se ti tu líbí.

Taky se mi stalo, že mi přišel podobný komentář jako píšeš v úvodu a nejhorší na tom je, že ten kdo ho napsal, si často myslí, že je to vlastně v pohodě a že třeba tím bloggerovi dělá "službičku" a že jen on je tak úžasně upřímný. Občas se nedá nic jiného než smát (nebo brečet) :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama