Cítím se diskriminována aneb kam to povede?

12. března 2015 v 11:45 | Mersmerize |  Moje zápisky
Dnes Vás čeká více článků a když opomenu tenhle, který vlastně ani pořádný článek není (spíš jde jen o nějakou tu informaci a mou úvahu), můžete se konečně těšit na dlouho slibovaný článek! Ale nebudu zdržovat nějakým dlouhým úvodem, k čemu bych se chtěla dneska vyjádřit?

Před pár dny jsem všude v novinách a na internetu četla, jak má Evropská unie problém s tím, že Romové v naší zemi jsou diskriminování. Když jsem si pak přečetla, co se všechno plánuje a co by mohlo vejít v platnost, nestačila jsem zírat! No, jako vážně! Pokud vůbec nevíte o co jde, doporučuji přečíst třeba TENTO článek, kde je to rozpitvané a i přehledně napsané, co by se teoreticky mohlo změnit.Já sama jsem si nikdy jako rasistka nepřipadala. Znám spoustu romských rodin, spoustu romských občanů, s kterými mám dobrý vztah nebo prostě a jen vím, že to jsou slušní lidé a ničím se ve společnosti neliší. Mají práci, snaží se slušně vychovávat svoje děti a nikdo nemá potřebu říct jim jediné špatné slovo nebo je nějakým způsobem odstrkovat. Občas jsem si říkala, že musí být těžké být v ČR "slušný a pracující Rom", protože lidé často škatulkují a mají předsudky. Na druhou stranu - skutečně vidím, že spousta lidí nejsou rasisti a chovají se jen tak, jak se ostatní chovají k nim. Když se mě slušně na něco zeptá člověk jiné barvy pleti nebo jiného náboženství (zkrátka čímkoliv odlišný), nemám důvod myslet si nic špatného a chovám se stejně, jako bych se chovala ke komukoliv jinému.

Po tom, co jsem si ale přečetla tenhle článek a navrhované změny, jsem ale zůstala zírat. A víte proč? Protože si najednou já připadám diskriminovaná. Já si připadám odstrkovaná a pokud to projde, bude si podle mě připadat i tak moje dítě, co se týče pomoci od státu a podobných věcí.

V červenci jdu na mateřskou dovolenou. Mám v plánu na ní být celé tři roky a potom nastoupit zpátky do práce, kvůli penězům, aby partner nemusel živit rodinu sám a já si taky připadala jistým způsobem užitečná. Jak společnosti, tak naší rodině. Moje práce mě baví, těším se tam a zkrátka - nemám důvod, proč se tam nevracet. Na druhou stranu - co když ve školkách nebude dost míst, abych tam své dítě umístila? Už teď se rodiče hodně perou s faktem, že školek ubývá, často musí dlouho žádat dopředu a často dítě jde do školky kvůli nedostatku místa až rok před nástupem do školy. A teď ještě by nějaké děti kvůli své barvě pleti a tomu, kdo jsou jejich rodiče měli mít přednost? Není to diskriminace v trochu opačném směru? Já zkrátka chci mít stejné možnosti na umístění dítěte do školy jako všechny ostatní děti.

Stejně tak je to s placením pomůcek, hrazením kroužků a dalších finančních výhod pro děti romských rodin. Co když se nám s partnerem cokoliv stane, co když nás vyhodí z práce a nebudem si moc vyskakovat a třeba nebudeme moci zaplatit dítěti kroužky či nějaký ten dražší výlet? Zkrátka dítě ten výlet bude muset oželet, protože bydlení a jídlo jsou z hlediska priorit důležitější a člověk byt a vše okolo nějak platit musí. Pochybuju že v takovém případě by nám stát nějakým způsobem pomohl. Samozřejmě, existují sociální dávky, různé příspěvky a doplatky, ale to samé platí i snad pro ty děti z romských rodin, nemám pravdu? Proč by měli dostávat ještě něco navíc?

A tak je to v tomhle návrhu se vším. Na jednu stranu bych moc přála všem romským dětem, aby se plně dokázali integrovat do společnosti a vytvořit tak lepší "romskou komunitu", proti které lidi nebudou mít žádné námitky a budem tu v našem malém státě všichni spokojeně koexistovat. Na stranu druhou - to, že jim dáme takovéhle výhody, finanční pomoc, kterou už ale stát nedá ostatním rodinám - myslím, že to jen prohloubí problémy a odlišnosti ve společnosti, kterou se sem EU tak nutně snaží integrovat.

A přesně - znám slušné romské občany, kteří tu žijí, pracují a vychovávají svoje děti bez sebemenších problémů - tudíž - JDE TO. Neznamená to, že by romská společnost neměla možnosti, většina z nich asi jen nechce a radši jsou nezaměstnaní a živoří na úkor pracujících - a takovým vážně chce stát pomáhat?


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Peggie Peggie | 12. března 2015 v 17:03 | Reagovat

No páni, tak o tomhle jsem fakt ještě neslyšela. Souhlasím s tebou - i já si teď připadám diskriminovaná! Sakra co to je? Aby někdo, kdo nemá českou národnost měl v českém státě větší pravomoce než Češi? Tohle je fakt moc...

2 Týna Týna | 13. března 2015 v 0:24 | Reagovat

No to snad není možné. A mojí mamce, která mě živí sama a vydělává 10 000 kč měsíčně, socialní úřad odmítl dát příspěvek pouhých 600 Kč s tím, že jsme moc bohatý. Ale romský děti budou mít ročně dotací 60 000 Kč na studia.
Kam tohle spěje?

3 justbecreative justbecreative | 30. března 2015 v 20:49 | Reagovat

Nebýt příspěvků, podpory a zbytečných keců o rasismu, museli by pracovat jako normální lidi. Neříkám, že by problémy nebyly vůbec, ale podporovat to dalšími penězi a pravomocemi mi přijde na hlavu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama