Co ohledně menstruace je a není normální

24. března 2015 v 12:53 | Mersmerize |  Holčičí svět
O čem si teď popovídáme? Rozhodla jsem se rozpitvat téma, o kterém mi píšete asi nejvíc. Ani ne tak v komentářích, ale rozhodně tak šedesát procent všech dotazů na e-mailu se týkají právě v nadpisu zmíněné menstruace a s ní spojené návštěvy gynekologie. Často není mladým slečnám jasné, jak dlouho mají krvácet, kdy je ještě normální nemít menstruaci, co všechno tě může nebo nemusí bolet. Pojďme se tedy v článku podívat na ty nejčastější otázky, které jsem se pokusila přehledně shrnout, odpovědět na ně a zároveň k nim napsat i trochu informací, pokud by něco nebylo jasné.Je mi 17 a ještě nemám menstruaci, je to normální? / V jakém věku je a není menstruační krvácení normální

Průměrný věk dívek, které poprvé začnou krvácet se pohybuje mezi 12 - 14 roky. Samozřejmě je to jen průměr, tudíž to neberte jako specifický údaj. Pokud ani ve čtrnácti se žádná menstruace nedostaví, nemusí to znamenat nic špatného a nemusí s tebou být něco v nepořádku. Funguje to i opačně - občas totiž první krvácení "schytají" holky, kterým třeba nebylo ani jedenáct.

Když se mě na tohle někdo zeptá, většinou slečnu uklidňuji. Do patnácti let se vůbec nemusíme trápit. Pokud už se ti blíží šestnácté narozeniny a menstruace pořád nikde, už by bylo lepší trošku pátrat. Zeptej se třeba maminky a babičky (zkrátka ženské strany tvé rodiny, kdy první menstruaci dostaly), často je věk podobný. A pokud je ti 16 a stále nic? Určitě pořád není důvod myslet si, že je něco nutně v nepořádku, každopádně zastávám názor, že by ses už lékaři svěřit měla. Nemusí to být hned gynekolog, ale můžeš se zmínit u své praktické lékařky (často se na to při kontrolách i ptají). Pravděpodobně ale bude lepší, pokud se na gynekologii objednáš. A to i v případě, že to podle tebe není nic vážného - vždy je lepší řešit všechno včas než pak zjistit, že je na něco pozdě, to platí hlavně u toho zdraví.

Na konkrétní dotaz - v 17ti už bych to řešila, navíc navštívit v 17 letech gynekologii není nic neobvyklého a je dobře, když už máš založenou kartu, protože jednou tam stejně budeš muset.

Je normální krvácet 14 dní v kuse?/Jak dlouhá by menstruace měla být

Průměrná doba menstruace se pohybuje od 4 do 8 dnů. Každá to máme jinak a často to ovlivní hormony. Slečny, které berou hormonální antikoncepci si často mohou všimnout, že se jim krvácení ohromně zkrátilo nebo zesláblo. Pokud ale hormony nebereš, ten týden je naprosto normální.

Dál musíme rozlišovat, zda jde o silné krvácení či jen slabé či špinění. Pokud jsi nemocná, začala jsi brát nějaké nové léky, novou antikoncepci či řešíš podobné věci, je normální, že to může menstruaci ovlivnit a že bude třeba delší a budeš déle špinit. Určitě ale není normální krvácet silně 10 dnů. Pokud se tak děje, je lepší to říci svému lékaři, který se tě zeptá na detaily, vyšetří tě a buď tě doporučí jinam (na menstruaci může mít vliv např. i štítná žláza) nebo tě uklidní, že je vše ok.

Každá máme menstruaci a cyklus trošku jiný, má na to vliv hodně věcí, tudíž i s těmi musíme počítat. Pokud se ti ale cokoliv nezdá a menstruace neprobíhá podle "běžného normálu", je určitě lepší zeptat se.

Bolí mě břicho/vaječníky/konečník/mám křeče - jaká bolest je normální?

Opět musím zdůraznit, že každá menstruujeme jinak. Jsou tu ty, které třeba vůbec žádnou bolest nepociťují, maximálně je trošku pobolívá břicho a záda a tím to končí. Jsou tu takové, které menstruaci poznají předem spolehlivě podle napětí v prsou či psychických výkyvů a pak jsou tu i ty, které trpí v bolestech.

Pokud jsou bolesti skutečně extrémní, nemůžeš vůbec fungovat, zvracíš a necítíš se dobře, je určitě lepší pro své dobro zajít k lékaři a poptat se, zda pro tebe neexistuje nějaké řešení. Občas to prostě skutečně není snesitelné a takových případů nemusí být málo. Pokud máš nějakou charakteristickou bolest jako je třeba bolest vaječníků či nepatrné křeče do konečníků a děje se tak pouze během menstruace - nemyslím si, že je nutné to řešit.

Samozřejmě, pokud bolest trvá a zůstává i když menstruace už skončila, možná to vůbec menstruací nebylo, možná máš v těle nějaký zánět či jiný problém, který se vůbec gynekologa netýká. Většina bolestí ale s menstruací odezní a pokud se to dá přežít a nevidíš to nijak černě, je zbytečné kvůli tomu panikařit.

Zpozdila se mi menstruace, co s tím?/nepravidelný cyklus

Rozdělíme ženy na dvě kategorie - první jsou ty s pravidelným menstruačním cyklem (ideálně je 28 dní, těch dvacet osm dní se začíná počítat od prvního dne tvé poslední menstruace. Když k němu přičteš toto číslo, vyjde ti datum tvé další menstruace, ale někdo má cyklus i 30 až 32 dnů), které nějaké opožďování netrápí. Druhá skupina jsou ty, které zase menstruaci nemají vůbec pravidelnou, často se jim o nějaký ten týden zpozdí.

Ani jedna kategorie neznamená, že je něco špatně. Pokud máš pravidelný cyklus, tak gratulace a buď za to ráda! Nepravidelný cyklus je normální hlavně v pubertě a když máš za sebou teprve jen pár cyklů, to se prostě občas stává. Důvodů, proč se ti zpozdila menstruace může být dost a opět to nemusí znamenat nic vážného. Tohle téma jsem rozebírala už ve více článcích, pokud tenhle problém zrovna řešíš, odkážu tě na můj starší článek Opoždění menstruace, co s tím? , kde najdeš možné důvody, proč se ti menstruace zpozdila a jak to dále řešit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký projekt na duben by tě zaujal nejvíce?

O vlasech 41.1% (30)
O škole 15.1% (11)
O vztazích 15.1% (11)
O menstruaci 6.8% (5)
O hormonální antikoncepci 8.2% (6)
O knížkách a recenzích na ně 11% (8)
O psaní a blogu 2.7% (2)

Komentáře

1 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 24. března 2015 v 14:59 | Reagovat

Řešit bolest je ohromně složité, protože bolest je věc ryze subjektivní, a to, co v klidu přežije jedna, může být pro druhou konec světa. Tady bych poradila, ať se každý zařídí podle sebe. Mně poslali v sedumnácti na gyndu, protože jsem to přestala zvládat ...

2 Peu Peu | E-mail | 29. července 2015 v 19:10 | Reagovat

Ahoj,  vím, že to nikdo neví, ale stejně... Když moje mamka měla nepravidelnou menstruaci až do těhotenství, je velká šance, že to budu mít taky tak?? A jde to případně nějak udělat, abych to měla pravidelné?? Zatím to mám nepravidelné, již druhý rok a je mi 14. Díky za odpověď ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama