Hormonální antikoncepce - nejužitečnější lék nebo největší šmejd?

21. března 2015 v 20:10 | Mersmerize |  Holčičí svět
Ahoj všichni! Jak si užíváte tuhle krásnou slunečnou neděli? Já se přiznám, že krom ležení na verandě jsem se ani ven nedostala, ale mám v plánu to napravit zítra, tak snad se mi poštěstí a udělám si nějakou pořádnou procházku. Přes den jsem relativně dlouho přemýšlela, o čem si tu budem povídat dneska. Témat bych měla hodně, ale nakonec mě zlákal článek od Péti (nebo jestli chcete blogerky P.), který se i včera objevil na hlavní stránce blogu a kde popisuje svou metodu antikoncepce - antikoncepční kroužek.

Celkově na článku nevidím nic špatného, zmíněný blog sleduju ráda, Péťa mi je sympatická, ale o co víc jsem se zajímala, byly komentáře. Hodně se tam totiž neřeší samotná metoda antikoncepce, ale spíš hormony jako takové - ukazuje se tam, že hodně slečen si myslí, jak jsou hormony nejhorší věc na světě a píší tam, jak vůbec někdo může brát hormonální antikoncepci (u mě v článku dále jen HA) a polemizují nad tím jestli je normální do sebe cpát tyhle strašné hormony. Já jsem se nad tímhle tématem zamyslela a rozhodla jsem se pojmout to svým stylem a napsat svůj názor na tuhle problematiku. Je tedy HA jedna z těch nejužitečnějších metod antikoncepce nebo to je jen něco, co ublíží našemu tělu a co by nikdo neměl dobrovolně brát?Jsem odborník?

Než tu vůbec začnu něco psát, berte to s nadhledem, každý na to má jiný názor. Já tu nebudu nikoho přesvědčovat, aby antikoncepci začal brát nebo aby jí brát přestal. To už nezáleží na mě. Jde o to, že téma HA je se zaměřením tohohle blogu hodně spjaté, protože tuhle metodu antikoncepce používá víc a víc dívek. Tudíž je jasné, že se objeví rozpory, otázky a různé nesrovnalosti na tohle téma. Důkazem toho jsou i moje starší články na minulém webu, kde se k článku o antikoncepci objevilo přes pět set komentářů.

Nejsem sice odborník na hormonální antikoncepci, ale protože pracuju v lékárně a vystudovala jsem tenhle obor, mám k tomu co říci. To, co vám tady napíšu neberte jako fakta, neberte to jako studii a nebudu vám tu nic prakticky dokazovat anketami a různými výzkumy. Toho mám upřímně řečeno dost ve škole a podobných studií je na internetu obrovské množství. Chtěla bych vám na to napsat jen to, co si zkrátka myslím já a proto i beru jako samozřejmost, že komentáře k tomuhle tématu budou slušné a budeme se navzájem respektovat.


HA nejsou lentilky ani doplněk stravy!

Čím začít? Zvažuju tu a co bych chtěla vytyčit na začátek je to, že ať už HA bere kolik dívek na světě chce, ať už se předepisuje v ohromném množství nebo ne, nejedná se o lentilky, není to doplněk stravy a ANO - hormonální antikoncepce může ublížit, resp. hormony mohou udělat v těle pořádný bordel a zavinit spoustu zdravotních (ale i těch psychických) problémů.

Problém je často v tom, že když mladá dívka začne brát antikoncepci nebo jí začít brát teprve chce, všímá si, že všude okolo ji slečny a ženy berou. A když to berou všichni okolo, může si pomyslet: "Tak to je asi úplně v pohodě ne? Nemám se čeho bát". Často se pak stává, že pilulky neberou tak, jak by brát měly, že vynechávají nebo berou prášků hodně, rozhazují si cyklus, nepoznají, že mají zvolenou špatnou značku a tak dále. Zkrátka braní hormonální antikoncepce je dnes zcela běžný jev a často je první problém tady - když dáte hloupému člověku do ruky jakýkoliv lék, může si tím ublížit a nemusí se jednat o hormony.

Co s tím? Když si přečtu větu zpátky, skutečně jsem některé slečny nazvala "hloupé"? Ano! A nemyslím to nijak špatně ani nechci na nikoho ukazovat prstem. Ale slečny, které začnou hormonální antikoncepce brát, by si měly uvědomit, že to není sranda, že si mohou ublížit a že pokud jim něco není jasné, co mají udělat? Ptát se! Správně! A neptejte se doma, neptejte se až bude pozdě. Důležité je zeptat se lékaře, gynekologa, lékárníka. Zkrátka - když nebudu rozumět dávkování, nebudu vědět, jestli jsem nebo nejsem chráněná - ZEPTÁM SE!

Nutno brát efektivně

S čím se taky setkávám je ten problém, že dívky začínají s braním HA neuvěřitelně a zbytečně brzo. Je jim třeba dvanáct a už berou prášky, protože nemají pravidelný cyklus/protože mají bolestivou menstruaci či jiný problém. Ok, jsou případy, kdy rizika dlouhodobého braní HA jsou menší než zisk z toho. Často mi ale přijde, že je to trend, že se dívky cítí dospěleji a zodpovědněji, že se mohou chlubit kamarádkám, protože ONY už prášky berou, tudíž si můžou nabrknout nějakýho kluka a podobně.

To už je trochu problém dnešní doby a gynekologů. Podle mě by antikoncepce neměla být tak snadno dostupná a gynekologové by se nad předepisováním měli více zamýšlet, ale s tím se teď asi prostě nic neudělá a taky neříkám, že každý gynekolog HA předepisuje jak se mu zlíbí, to bych určitě křivdila.

Vždyť to má takových nežádoucích účinků....

Často na internetu čtu hromady diskuzí o tom, jak jsou hormony a HA špatné, jak by je nikdo neměl brát, jak se kvůli nim staly ženy neplodnými, jak přibraly, jak zvracely, jak se cítily špatně, jak je bolela hlava atd. Stačí se podívat na takový příbalový letáček té tvé HA, je tam hodně nežádoucích účinků? Hádám, že ano.

Za prvé: Obrovské množství nežádoucích účinků najdeš skoro v každém přibalovém letáčku každého léku na předpis. Je to tam hlavně kvůli tomu, aby se výrobce chránil. Samozřejmě to tam není jen tak - některé nežádoucí účinky jsou časté, jiné méně, to už tam většinou je rozepsané. To samé antikoncepce - jsou to hormony, je to lék, jasně, že se najdou takoví, kterým nebude vyhovovat, jasně, že se najdou ti, kteří to nebo to nebudou moci brát. Každý jsme jiný, někdo je citlivější, někdo potřebuje lepší výběr, to je samozřejmost.

Za druhé: To, že se u tebe objeví nežádoucí účinky, je nutné řešit s lékařem. Ne tamhle na internetu nebo u kafe s kamarádkou, nestačí si postěžovat doma. Znám desítky slečen, u kterých se nežádoucí účinky projevily a vesele to neřeší a když se pak někde zapojí do diskuze, jen nadávají. Některým nežádoucím účinkům se totiž můžeme vyhnout. Tím, že vyzkoušíme jinou značku či druh HA. Stačí jen dojít za gynekologem, říct mu svůj problém a on to s tebou vyřeší. Každá značka antikoncepce je totiž jiná, obsahuje jiný poměr a množství hormonů. Některé z nás musí mít hormonů jen malinko, jiné jich zase potřebují trošku více. Správně by tě při braní HA neměla bolet hlava, neměla bys špinit mimo cyklus, neměla bys zvracet, ani přibrat sto kilo. Pokud to někdo neřeší - dobře, jeho blbost, ale ať si pak na internetu v diskuzních fórech nestěžuje, jak hrozné braní bylo.

Lék jako každý jiný

Hodně často se taky lidi a ženy ohání tím, že co když budou potom neplodné, co když jim to všechno rozhází a co když jim to nějak ublíží. Nebudu tady obhajovat hormonální antikoncepci - může se stát cokoliv, ale nemůžeme si za to často sami?

Nedávno jsem na jedno diskuzním serveru četla příspěvek typu: "Brala jsem patnáct let hormonální antikoncepci, teď jí neberu a je mi tak krásně, cítím se lépe a doufám, že to neovlivní mou plodnost a budu moct mít konečně miminko" Ok, přečtěme si to ještě jednou a pořádně - brala patnáct let v kuse hormonální antikoncepci? Už to je podle mě prostě špatně. Představte si, co by se třeba stalo, kdybychom brali jiný lék takhle dlouho v kuse a třeba ne nějaký na předpis, ale z volného prodeje. Příklad - co kdyby někdo bral patnáct let v kuse ibalgin? (či jinou látku obsahující Ibuprofen). Ibalgin je u nás nejprodávanější analgetikum - lék proti bolesti. Ten člověk by pravděpodobně skončil s neuvěřitelně početnými vředy a s mnoha dalšími problémy. To samé třeba takový paracetamol (např. v paralenu). Asi bychom museli skočit pro nová játra, protože ty naše by to prostě nevydržela.

Jasně, že hormonální antikoncepce a analgetika nejsou to samé, ale neměli bychom se chovat tak, že je normální brát polovinu života antikoncepci a potom si myslet, že během měsíce se naše tělo vzpamatuje a tadá - vše bude jako dřív a jsem čistá jako lilie.

Žádnou věrohodnout studii o plodnosti jsem nečetla...

Hodně se mluví o tom a hodně se ženy ohání tím, že po braní antikoncepce je jasné, že klesne naše plodnost a my zjistíme, že nebudeme moci mít děti. Je to pravda?

Ok, ukažte mi nějakou průkaznou studii nebo prostě nějaký důkaz, že to tak je! A tím nemyslím "Tamhle Magdička od vedle brala HA a teď nemůže mít děti". Víme jistě, že i kdyby Magdička HA nebrala, že děti bude moci mít? Co když je problém někde jinde? Nebo co když Magdička čekala na první dítě do čtyřiceti let?

Je možné, že existuje nějaká studie o tom, že plodnost po např. deseti letech braní HA klesá, ale opět jsme u toho - proč jí brát v kuse takhle dlouho? Není to už pak naše hloupost, že najednou děti nemůžeme mít?

Problém dnešní doby

A v tom je možná i zakopaný ten pes, co se týče dětí. Dnes není žádoucí mít miminko v ten biologicky správný věk, což je, jak se lékaři shodují, kolem 20 let. Je normální mít dlouholetého přítele/manžela, dostudovat, vybudovat si kariéru, ušetřit peníze, užít si cestování a života a teprv potom plánovat dítě. Takže dnešní průměrný věk maminek se pohybuje kolem 30 - 32 let. A neříkám, že je to špatně. Zkrátka - jak už jsem napsala v nespočtu svých článků, ať si každý má dítě kdy sám chce. Měli bychom mít děti a rodinu, až se na to my sami budeme cítit, až budeme připravení, což ve 20ti v dnešní době prostě ještě není.

Ale není pak samozřejmé, že klesá i ta plodnost? Co když to vůbec není chyba antikoncepce, co když je to chyba v tom, že čekáme moc dlouho a myslíme si, že protože sousedka měla první dítě ve třiceti pěti, my ho budeme moci mít taky v tomhle věku? Zkrátka, občas mi přijde, že se na HA svádějí věci, za které ona sama ani nemůže.

Jaké jsou tedy zásady?

Co napsat k závěru článku? To je těžké, upřímně ani nevím, zda jsem napsala vše, co jsem napsat chtěla. A moc dobře vím, že tenhle článek bude asi extra dlouhý a pro někoho třeba naprosto nezáživný, ale vyjádřit jsem se prostě musela a doufám, že to třeba některé z vás zaujalo nebo se do diskuze taky připojíte.

Už ale k tomu závěru, ráda bych shrnula body, které bychom měli dodržovat, když HA bereme, jaké to jsou?

1. Nebrat ji neefektivně - zbytečně brzy. Ve 12 a třeba i ve 13 letech není příliš pádných a důležitých zdravotních důvodů, proč HA brát. Čím dříve ji brát začneme, tím dříve začneme zatěžovat tělo a náš hormonální systém.

2. Nebrat ji špatně - pokud ti není jasné dávkování, cyklus, počet tabletek a zkrátka si ničím, číkoliv, nejsi jistá, PTEJ SE! K tomu jsou lékárnici, k tomu jsou lékaři. Gynekolog je tady přeci pro tebe. Není to doplněk stravy, nejsou to lentilky, je to LÉK a HORMONY a to ti může sakra ublížit.

3. Nebrat ji dlouhodobě - brát ji nějaký ten rok - ok, to se dá pochopit, HA totiž v braní není záležitost na měsíc. Ale když ji někdo bere dvacet let a v kuse, bez jakékoliv pauzy, to už podle mě v pořádku není a může se to na těle projevit.

4. Pokud ti něco v braní nevyhovuje či se u tebe projevují nežádoucí účinky, promluv si o tom s gynekologem. Ten ti může změnit značku a můžeš tak předejít mnoha problémům.

Proč nemoralizovat?

A co ještě na úplný závěr? Komentáře, které jsem často četla v článku, na který dávám odkaz nahoře, byly často moralizující a snažily se přesvědčit, aby dívky HA přestaly brát. Nemyslím si, že takové komentáře mají smysl. Pro mladé slečny je z jejich pohledu lepší riskovat nežádoucí účinky než těhotenství, což není jejich chybou. Která z nás si přála být v šestnácti maminkou? Jasně, je důležité připojit svoji zkušenost, ale odsuzovat dívky, které HA berou a napadat je - pokud chcete někoho vinit, viňte dnešní dobu a společnost, ne mladé holky.

Myslím, že důležitější je jim dát dostatek informací, říct jim, jak správě HA brát, vysvětlit jim podstatu a pak už záleží na nich a na jejich gynekologovi, v tom, aby udělaly správné rozhodnutí a buď investovaly do jiné metody antikoncepce, nebo ji braly dál. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaký projekt na duben by tě zaujal nejvíce?

O vlasech 41.1% (30)
O škole 15.1% (11)
O vztazích 15.1% (11)
O menstruaci 6.8% (5)
O hormonální antikoncepci 8.2% (6)
O knížkách a recenzích na ně 11% (8)
O psaní a blogu 2.7% (2)

Komentáře

1 Del Del | Web | 21. března 2015 v 21:51 | Reagovat

Skvělý článek, mám taky pocit že se to s tím "antikoncepce tě zabije" dost přehání. Já ji beru zhruba od sedmnácti, teď je mi dvacet. Za tu dobu jsem měla i dvě pauzy. Zatím jsem zdravotní problémy neměla, pokud jsem měla v něčem nejistotu kontaktovala jsem lékaře a ten mi to objasnil...zatím jsem vždy pouze přeháněla já, nic vážného se nedělo. Ale i tak je důležité nebát se zeptat a ano je důležité vnímat to jako léky. A taky ji nehodlám brát celý život, protože antikoncepčních prostředků máme dost.  :-)

2 Terez Terez | 21. března 2015 v 22:51 | Reagovat

chtěla jsem se zeptat jestli je podle tebe dobré přestat brát antikoncepci třeba na 4 měsíce ( např se rozejdu s přítelem tak než zase budu mít další vztah)? jinak pěkný článek :)

3 Pralines Pralines | 21. března 2015 v 22:57 | Reagovat

Taky jsem četla hodně rádoby vědeckých článků o tom, že ženy jsou po tom neplodné.. Upřímně nevím, co si o tom myslet.. Prokázané to není. Ale prokázané je, že ty hormony škodí mužům a třeba i jejich plodnosti.
A jak víme, tak hormony projdou tělem.. a voda z kanalizace se sice dále čistí, ale tyhle látky tam povětšinou zůstanou. Ta voda se nadále používá všude, takže jí můžou samotní vypít; snít maso od zvířete, které se napilo; případně rostlinu, která byla tou vodou zavlažována..
Je moje věc, jestli chci riskovat své zdraví, ale cizí na svědomí mít nechci.. Ta možnost, že se to stane tam je vždy.
Mimochodem- proč zakazovat něco "dětem" (kterým je třeba zmíněných 12) a neupírat to sobě? Je to špatné pro jejich tělo a pro naše ne?
Rozhodně bych neřekla, že je to nejhorší věc nebo zabije každého třetího. Jen mi to přijde zbytečné :)

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 21. března 2015 v 23:28 | Reagovat

[2]: Myslím, že pokud ji můžeš a chceš na nějakou dobu vysadit, tak proč ne - čím déle, tím lépe :)

[3]: O tom už jsem taky hodně četla a popravdě se mi to ani v článku nechtělo moc rozebírat, protože o tom zas tolik nevím. Pokud to tak s tou vodou skutečně je, určitě by se s tím mělo něco dělat, ale jako řešení bych na prvním místě spíš viděla přijít na nějaký lepší systém filtrace, protože nevidím moc jiné řešení. HA a hormony se jen tak z lékárenského trhu nedostanou, naopak se používají čím dál tím více a nejde jen o HA, ale i o jiné léky. Na druhou stranu - každá doba má nějaké ty svoje minusy - dřív se kritizovalo různé hnojení, používání DDT a podobných látek, dnes je to zase tohle, člověk si asi úplně nevybere. :)

5 Lussie Lussie | 22. března 2015 v 8:47 | Reagovat

HA jsem začala brát v šestnácti letech, když jsem se seznámila se současným přítelem. Teď je mi dvacet a někdy v listopadu jsem ji vysazovala, protože jsem začala být unavená, měla jsem pořád špatnou náladu, byla jsem dost protivná, bolela mě hlava a možná na mě taky trochu mělo vliv to, jak se všude hlásalo, že HA je "šíleně nebezpečná". Bohužel můj psychický stav se po vysazení o moc nezlepšil a navíc se k tomu přidalo akné a šílené vypadávání vlasů. A samozřejmě také otázky, jak se teď chránit, protože kondom, pesar, pharmatex a podobně mi z takového toho vnitřního pocitu nepřipadají vůbec spolehlivé a když si k tomu přidám, že menstruaci mám od vysazení nepravidelnou, tak mám pocit, že nedělám nic jiného, než nakupuji těhotenské testy... :D
Každopádně bych chtěla jít na tělísko, až se mé tělo uráčí trochu vzpamatovat... jestli se toho teda vůbec někdy dočkám. :D
Já sama bych do HA už asi znovu nešla a jestli jednou budu někdy mít dceru, tak jí to možná taky budu vymlouvat, ale na druhou stranu naprosto chápu, že je to asi to nejpohodlnější řešení (zvlášť pro holky, které ještě studují a jsou finančně závislé na rodičích) a pokud s tím někdo nemá žádné problémy, tak ať klidně zobe dál. :)

6 Mersmerize Mersmerize | Web | 22. března 2015 v 10:35 | Reagovat

[3]: jinak ještě k té větě: Mimochodem- proč zakazovat něco "dětem" (kterým je třeba zmíněných 12) a neupírat to sobě? Je to špatné pro jejich tělo a pro naše ne?

Nesouhlasím. Dětské tělo je něco jiného než tělo dospělého, děti nejsou zmenšenou verzí dospělého člověka, probíhají u nich jinak metabolické reakce, probíhá u nich jinak hormonální systém a vše se teprve vyvíjí. Proto je blbost jen proto, že něco neupírám sobě, neupírat to i dětem. Navíc čím dříve se HA začne brát, tím hůře se s tím v tom dlouhodobém směru tělo vypořádá. Když HA začne brát dvacetiletá holka a bude to brát např. tři roky, už po necelých třech měsících po vysazení, může mít relativní klid a hormony se z těla dostanou rychleji. Když ji ale začne brát 12 letá slečna tu samou dobu a vysadí ji, tělo se toho zbavuje o hodně hůře, protože do té doby nebylo zvyklé pracovat úplně samo (co se týče ženských orgánů a hormonů) a pak najednou slečna začala brát HA, takže je to pro tělo obrovský nezvyk.

7 Pralines Pralines | 22. března 2015 v 14:04 | Reagovat

[6]: Rozhodně to není úplně stejné :)
Nemyslím si, že vše co nemůžou děti nemůžou ani dospělý. Ale připadá mi, že se mladším zakazují věci kvůli tomu, že jsou špatné. A přitom jsou špatné i pro dospělé. Třeba v menším měřítku.. ale přesto.
Jak říkám- spíš mi to přijde zbytečné. Proč riskovat, když to není nutné? :)

8 P. P. | Web | 22. března 2015 v 14:57 | Reagovat

Děkuji moc za odkázání na můj článek. :)

9 Skitty2 Skitty2 | E-mail | Web | 22. března 2015 v 16:33 | Reagovat

Moc dobře napsaný článek. Jen by mě zajímalo, dle tvého subjektivního názoru, kolik let v kuse by se měla podle tebe HA brát? Nikde to není v článku přímo zmíněno a mně by to zajímalo. :) Myslíš, že je třeba rozmezí 15-20 let v pohodě? Nebo radši méně?

10 Skitty2 Skitty2 | E-mail | Web | 22. března 2015 v 16:34 | Reagovat

[9]: pardon. Napsala jsem úplnou kravinu. Myslela jsem věk holky... že by HA brala třeba od svých 15 do 20 let.. nějak jsem se ve svých myšlenkách při psaní komentáře ztratila.

11 Mersmerize Mersmerize | Web | 22. března 2015 v 16:45 | Reagovat

[7]: Tak určitě, zbytečně riskovat je blbost, na druhou stranu - je to prostě takový ten jev v dnešní době a já se nedivím holkám, že se chtějí co nejbezpečněji chránit. Protože když otěhotní, všichni na ně koukají skrz prsty, když berou HA tak taky - je to teď zkrátka takový začarovaný kruh a určitě souhlasím, že by se to mělo nějak vyřešit a třeba vymyslet lepší způsob ochrany, ale teď zatím nic lepšího není.

[9]: Já myslím, že je to hodně subjektivní. Dám ti třeba svůj příklad, já jsem antikoncepci brala od 16ti (skoro 17ti) let do 20. Pak jsem měla pauzu a pak ji zase těsně před 23. narozeninami brát. Po vysazení jsem vůbec žádné problémy neměla a otěhotněla jsem v podstatě ani ne dva měsíce po tom.

Já bych to ideální viděla třeba od 16ti do 20ti. Pak třeba rok pauzu a pak by se vidělo co dál, kdy by slečna plánovala miminko, jestli by nechtěla změnit ochranu nebo dát delší pauzu a pak třeba za rok, za dva zase začít brát. To už je takové hodně individuální :)

12 Gabča Gabča | 21. června 2015 v 19:12 | Reagovat

Ahoj, chci se zeptat potřebuju podpis rodičů k tomu abych si nechala předepsat na gynekologii antikoncepci? Děkuju za odpověď

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama