Jak by měl vypadat hezký článek?

2. března 2015 v 12:06 | Mersmerize |  Moje zápisky
Už jste si tu mohli přečíst o tom, jak získat hezký ilustrativní obrázek na blog bez porušování autorských práv a tak jsem se rozhodla tuhle rubriku článků o tom, jak by měl vypadat kvalitní blog, trošku rozvést a napsat o tom i něco dalšího. Samozřejmě berte to s nadhledem - neříkám, že když někdo něco konkrétního (ne)dělá, tak je to hned špatně a nikdy nemůže mít hezký a navštěvovaný blog. Každý píšeme jinak, o něčem jiném a pokud se daří, tak je to super - v tomhle má asi každý blogger nějaký ten svůj mini-recept na úspěch. Tyhle články bych spíš chtěla zaměřit pro ty, kteří se ještě moc v tomhle světě neorientují nebo jim přijde, že něco dělají špatně a vlastně ani pořádně neví co. Jak ale určitě chápete - je to jen taková ta směska mých názorů, tudíž to neberte jako něco, čím by se každý měl řídit.

O čem to bude dneska? Chtěla bych se zaměřit na to, když u někoho rozkliknete kokrétní článek, který si chcete přečíst. Někdy se totiž dostanu na blog, kde se mi moc líbí nápad, téma a zpracování. Pak si ale chci něco přečíst a narazím hned na pár věcí, které mi čtení buď znepříjemňují nebo mě úplně odradí. Které to jsou?Špatně zvolená barva písma/pozadí

Jak už jsem někde psala, jsem zastáncem klasiky - bílé pozadí, černé písmo je něco, čím se nikdy nic nezkazí a co je pro oči naprosto nejpohodlnější. Ono sice černé pozadí a bílé písmo může designově vypadat skvěle, ale na oči je to neuvěřitelně nepříjemné. Vždycky když se začtu do delšího článku, který je takhle barevně upraven, ještě pár minut potom vidím všude černé a bílé flíčky a musím jít od počítače a chvíli si od čtení odpočinout, což třeba po 10 minutách není zrovna nic, co bych chtěla (ne když chci pokračovat ve čtení).

Nemluvě ještě o horším extrému a to jsou dvě barvy, které dohromady naprosto splývají. Když dáte fialové pozadí a do toho jen o odstín jiné fialové písmo, nikdy se to nebude číst dobře. Nemluvě o různě vzorovaném pozadí, to je vražda pro oči.

Určitě existují i jiné barvy, které jsou pro oči příjemné, ale pokud si blogger není jistý - černé písmo a bílé pozadí = nestárnoucí a nikdy nic nekazící klasika.

Jednolitý text

Další věc, která mi hodně ztěžuje čtení je to, když blogger nedělá odstavce, mezery mezi textem (např. za čárkou či tečkou) a píše jednolitě. Sice pro někoho to nemusí být úplně problém, ale já sama mám ráda určitý systém a když přejdu na jinou myšlenku či téma, jsem zvyklá zaenterovat a dát tak znát čtenáři, že v tomhle tématu už nebudu tak úplně pokračovat.

Nechci psát, že když někdo píše bez používání odstavců, že je to špatně. Ale i na základní a střední škole při psaní slohovek, mě všichni učili, že odstavce jsou základem dlouhého textu. Ne každý čtenář si totiž chce přečíst vše - ne všechno ho zajímá a často si chce v článku vyhledat něco konkrétního. K orientaci v textu právě odstavce a přehlednost pomáhá a pokud píšeme dlouhé články, měli bychom určitá pravidla dodržovat. Je to hlavně pro naše čtenáře.

Gramatika?

Když je v každé větě nějaká gramatická chyba a jsou to chyby, které vyloženě bijí do očí (chybi, které byjí do očí?), to je pro mě hrozná prasárna (s prominutím) a odradí mě to snad u každého článku. Já sama nejsem dokonalá a sama gramatiku neovládám na 100%. Jsou slova, kde si nějakým tím gramatickým jevem nejsem jistá, někdy musím googlit, někdy se překlepnu (píšu všemi deseti, tudíž když zapomenu zkontrolovat text, vždycky se nějaká chyba najde) a vím, že je normální mít v článku (hlavně když je dlouhý), nějakou tu chybu.

Je ale něco jiného, když doopravdy je chyba či překlep v každé větě a blogger si musí uvědomit, že to i odvádí pozornost od tématu a od jeho článků. Občas nechápu tu logiku, kdy se někdo hájí tím, že mu gramatika prostě nejde, že má nějakou poruchu a nemůže za to - to já dokážu pochopit, na druhou stranu on musí pochopit a nesmí se divit tomu, když se v komentářích řeší spíš chyby a čtenáři upozorňují spíš na to, než aby diskutovali o samotném článku.

Krátké články

Je na každém z nás, o čem a jak dlouhý náš článek bude. Někdo dokáže psát hodiny a napíše tisíce slov. Někdo zase dává přednost kratším a stručnějších článkům - nejsme stejní. Já patřím spíš k té první skupině a moje články jsou většinou delší. Za což si občas nadávám, protože hodně odbočuji od hlavního tématu, okecávám to a pak místo 1 - 2 NS mi vyjde délka, která by snad vystačila na samotnou knížku.

Co se mi ale nelíbí jsou blogy, kde jsou články a různé úvahy na tři věty. Chápu fotoblogy, vlogy a podobné věci, kde text není tak důležitý. Pokud ale chceme o něčem psát, máme na to nějaký názor, jsou podle mě tři věty málo na to, ho dokonale zformulovat. Nemluvě o tom, když někdo napíše: "Dneska jsem měla k obědu svíčkovou se šesti, byla moc dobrá a těším se až půjdu po večeři ven s kamarádkama. Co budete dneska dělat vy?" - blog je každého věc a když tohle někdo napíše - dobrá, je mi to jedno a není na tom nic špatného. Rozhodně ale ten daný autor nemůže počítat s tím, že u toho bude mít dvacetistránkovou diskuzi a díky tomuhle článku si najde stálou základnu čtenářů.

Mini obrázky

Další věcí, která mi trošku vadí, i když je text kvalitní, jsou obrázky v článku, které jsou buď neuvěřitelně maličkaté nebo děsně nekvalitní. Na cizích blozích totiž strašně ráda čtu různé recenze, o kosmetice, ráda se kouknu na nějaké návody apod. Když ale k tomu blogger připojí obrázek, který má rozlišení 25x24px, úplně mi to zkazí dojem - hlavně tam, kde jsou fotky fakt důležité.

Je jasné, že ne každý máme zrcadlovku a někdo fotí jen mobilem. Myslím ale, že v dnešní době i mobilem se dají udělat pěkné fotky, jen je nutné mít dobré (nejlépe denní) světlo a velikost přizpůsobit stránce.

Co se snažím dodržovat já?

a) černé písmo, bílé pozadí je pro mě základ
b) odstavce se snažím dělat v každém článku, abych se jak já, tak čtenář mohl lépe orientovat
c) nejsem sice jednička v gramatice, když to ale jde, snažím se po sobě články číst a opravovat (nejlépe číst nahlas, to mi pomáhá nejvíc)
d) používám perexy (na hlavní stránce se nezobrazuje celý článek, ale čtenář si ho musí rozkliknout). Hlavně kvůli většinou délce mých článků
e) v hodně článcích dávám nad odstavce nadpisy, aby čtenář věděl, co ho čeká a o čem budu teď psát
f) jak úvodní, tak všechny ostatní obrázky se snažím dávám ve velikosti jako je šířka článku (tady je to nějakých 850 px)
g) používám i tučné písmo a kurzívu - snažím se to ale nepřehánět, protože nemám ráda, když člověk neumí vytáhnout z textu důležité informace a půlka článku je pak psána tučně
h) všechen text zarovnávám do bloku, protože se mi to prostě líbí víc

Co vadí na různých článcích tobě a jak se snažíš psát ty?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Které články tě baví nejvíce?

Fotonávody 10% (31)
Gynekologie/vztahy 12.2% (38)
Osobní zápisky/Moje zápisky 54.3% (169)
Kosmetika/DIY 17% (53)
Fashion 2.3% (7)
Recenze 4.2% (13)

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 2. března 2015 v 13:13 | Reagovat

Mně osobně nejvíc vadí gramatické chyby. Když je jich moc, tak už se tam určitě nikdy nevracím. Ostatní lze prominout, ale základní školu snad jsme absolvovali všichni.

2 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 2. března 2015 v 17:23 | Reagovat

Zarovnávám do bloku a vadí mi, když někdo na konto češtiny píše, že je jako jazyk k ničemu, že je moc těžká, že se nedá naučit a že všude stejně jede angličtina, tak se na nějaký český jazyk může vybobkovat. Taky pak ty články podobným názorům odpovídají:-).

3 Mersmerize Mersmerize | Web | 2. března 2015 v 17:31 | Reagovat

[1]: Nějak tak - nějaký překlep nebo chybka se vždycky můžou vloudit, ale když to jsou chyby, které by neudělali ani mí malí sourozenci, tak se nad tím člověk občas musí i pozastavit.

[2]: Můžu jen a jen souhlasit! :)

4 Wic Wic | Web | 3. března 2015 v 17:41 | Reagovat

hezky napsaný článek, některé věci z toho mě také hodně štvou, hlavně nečitelné písmo to hnedka z blogu odcházím pryč :)

5 Péťa Péťa | E-mail | Web | 10. března 2015 v 18:53 | Reagovat

Mě osobně hodně vadí pravopisné chyby. Neříkám, že já se jich vždy vyvaruji, ale mám pravidlo trojí kontroly, které mi docela funguje.
1) článek píšu ve Wordu, který na trapné chyby upozorní
2) ve chvíli, článek zkopíruji do blogu, znovu si ho po sobě přečtu
3) Po zveřejnění si článek znovu přečtu, tentokrát už přímo na stránce blogu.

6 Gucci´s girl Gucci´s girl | Web | 13. dubna 2015 v 16:52 | Reagovat

Ahoj, jsem začínající blogerka a máš moc pěkný a inspirativní blog. Nicméně mohla by jsi mi dát pár rad ohledně desingu, protože nemám s tímhle moc zkušeností, jesli si jej necháváš něak dělat nebo tak? Děkuji za odpověd

7 Mersmerize Mersmerize | Web | 13. dubna 2015 v 17:43 | Reagovat

[6]: Dělám si ho sama, není vůbec profi, prostě jen to co zvládnu. - Pokud se v designu a jeho tvorbě vůbec neorientuješ, bude lepší napsat na nějaký blog, kde se autor vyloženě tvorbou zabývá a může ti (když slušně požádáš) vytvořit design přímo pro tebe, jaký se ti bude líbit :)

8 Vája Vája | E-mail | Web | 28. května 2015 v 13:06 | Reagovat

Já dodržuji všechno co ty až na to pozadí. Nemám ho sice černé , ale (momentálně) tmavě modré, ale nepíšu tam ani bílou barvou, která by moc byla do očí, a ani nevýraznou. Mám takový střed. Souhlasím se všemi ohledně gramatiky taky je nemám  ráda. Jsem sice v 6.třídě, ale to neznamená, že si je můžu dovolit a snažím se psát bez chyb, i když se to někdy nepovede.

9 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 22. července 2015 v 23:53 | Reagovat

Zajímavé rady... :) Já bych úplně vraždila za článek, jež není zkrácen perexem, to fakt totálně nesnáším :D A jak jsi psala o té barvě písma, tak černá na bílém je super, já celkově preferuji tmavou na světlém (např. já mám fialovou na světle žluté) a nelíbí se mi, když to je naopak (třeba černé pozadí a bílé písmo, fuj, z toho bolí oči!)
Gramatika, to je děsná věc... respektive překlepy, ty nikdy neuhlídám :-D

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 18. října 2016 v 23:07 | Reagovat

Dobrý návod na to, jak by měl článek vypadat. Mám sice raději podklad písma třeba mírně nažloutlý a tmavé písmo-nebije to tak do očí-, ale raději tu bílou s černým písmem, než naopak.

11 Markéta Markéta | Sobota v 13:15 | Reagovat

Já už si delší dobu říkám, že bych si chtěla psát podobný blog jako ty, ale jedině v angličtině :-) Proto jsem taky začala navštěvovat tento intenzivní jazykový kurz: https://www.englishstay.cz/ , a zanedlouho věřím, že si budeš moct počíst také něco ode mne ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama