"Kosmetické blogísky a ty články o kráse a módě píší jen hloupé nanynky!" Jako vážně?

18. března 2015 v 16:22 | Mersmerize |  Moje zápisky
Takhle při středečním odpoledni sem na plac hodím jedno téma a třeba i návrh na diskuzi, do které budu ráda, když se zapojíte. O co půjde? Nadpis už Vám asi většinu prozradil a tak nemusím moc vysvětlovat. Přeci jen ale bych Vám ráda objasnila, jak mě tohle téma napadlo a proč mi přijde důležité (ne asi úplně správně zvolené slovo) ho řešit.

Já sama patřím k sortě slečen, které píší pro krásnou.cz. Píšu tam v podstatě už s pauzami od jejího začátku. Nejdřív jsem začínala jako "neblogerka", protože jsem neměla blog tady, ale na samostatné doméně, tudíž moje články byly řazeny do těch redakčních s odkazem na mojí stránku. Postupem času jsem tam psala už bez odkazu jako klasická redaktorka a po delší pauze se tam opět objevuji, ale tentokrát v té blogerské sekci. A víte co jsem zjistila? Že když jsem někomu, kdo taky bloguje řekla, že tam budu psát, většinou jsem se setkala s vlažnými reakcemi typu: "Jsem myslel/a, že tam píšou jen takové ty hloupé nanynky, co je zajímá jen kosmetika a jejich vzhled" apod. A o tom to celé je - hodně lidí má podobnou reakci, když jim řeknu, že vedu blog hlavně pro mladé slečny o kosmetice a těch dívčích věcech. Často mě odsoudí jako pro společnost nepotřebnou, hloupou, nevzdělanou holku, kterou nezajímá nic jiného než make-up a která žije tím, aby měla co nejstylovější oblečení.Co vlastně chci dokázat?

Nikdy jsem netoužila po tom, být slavná a extrémně úspěšná blogerka, kterou všichni znají. Nikdy jsem netoužila po tom, mít mega obrovskou návštěvnost a už vůbec se nechci stát nějakým vzorem či ideálem pro mladé slečny. To nikdy nebyl můj záměr, nikdy jsem o tom nesnila a zkrátka není to důvod, proč bych blog zakládala.

To, co teď napíšu mi možná hodně lidí neuvěří a budou si myslet, ať si tu cintám na pentli dál, že si stejně budou myslet svoje - to chápu a mají na to právo. Já si ale moc dobře pamatuju, jaký to bylo být dvanáctiletou, třináctiletou, patnáctiletou a třeba i sedmnáctiletou holkou. Tělo se zblázní, hormony pracují, kluci jsou podle většiny blbci, ale může nás trápit, že ještě nemáme přítele. Občas se setkám s něčím ohledně menstrace nebo gynekologie s čím nemám zkušenost a bojím se někoho zeptat (ne každá maminka s dcerou mají otevřený a přátelský vztah v tomhle směru) a zkrátka - každá holka má strašně moc otázek a nesrovnalostí ohledně jejího těla, vztahů a kosmetiky.

A víte na co jsem jako 20-letá (tedy 5 let zpět) přišla? Že existuje hrozně málo blogů, webů a stránek, které by se na tyhle slečny zaměřovaly. Jasně, existuje krásná - existuje kámoška.cz - existují různé časopisy, bravíčka (btw. v době kdy jsem blog zakládala, žádná krásná ani kámoška nebyly) a informací je spoustu. A často jsou tam dobré informace - můžeš tam najít dobré články, ale stejně tak jsou tam články špatné, články které jsou v rozporu s těmi předchozími. Můžeš si tam jeden den přečíst, jak je důležité mít ráda sama sebe a svoje tělo a kašlat na názory ostatních a další den vyjde článek, kde pomlouvají celebritu, která přibrala pět kilo. To se mi vždycky zdálo akorát matoucí, v rozporu a trošku hloupé.

Stejně jako jsem zjistila, že většina dívčích blogů se zaobírá tématem kosmetiky a módy, ale málokde najdete řešení ohledně gynekologie, antikoncepce, sexu, menstruace a takových těch čistě ženských věcí. Proč? Protože většinou blogují mladší dívky. Ty buď takové články okopírují z jiných serverů (samozřejmě nechci ukazovat prstem ani zobecňovat, nedělají to přece všechni) nebo se těmhle tématům úplně vyhýbají nebo něco napíšou, ale nic extra to není - protože samy ještě tuhle zkušenost nemají. Na gyndě třeba ještě nikdy nebyly, menstruaci měly jednou a samotné je to docela zmátlo, takže nic moc informací pro ty, co je v tomhle směru hledají nebo se chtějí zeptat a poradit.

A v tomhle bych řekla, že hledám takový ten svůj smysl. Jsem mladá holka (fakt se za mladou holku, i jako těhotná!, považuju), pamatuju si svoje puberťácké období před deseti lety, ale už mám nějakou zkušenost, navíc jsem studovala jak střední tak vejšku ve zdravotnickém oboru, tudíž k těmhle tématům mě to táhne, ale na druhou stranu nejsem jako klasická redaktorka ženských magazínů, které už puberta a dospívání nic extra neříká a vidí to spíš s odstupem. Zkrátka - asi největší pocit zadostiučinění mám z toho, když dokážu pomoci, poradit a třeba uklidit nějakou mladou duši, která se bojí, že s ní něco není ok, neví jestli si nedojít k doktorovi nebo třeba neví, jestli je normální že ještě v 15 letech nemá přítele. A víte co? Nezdá se mi to hloupé, ani povrchní a nepřijdu si kvůli tomu méně dospělá, rozhodně ne kvůli blogu a jeho zaměření.

Soudit člověka na základě pouhého otevření blogu je hloupost!

Nelíbí se mi škatulkování typu: "Máš růžový blog/píšeš pro krásnou/máš blog o kosmetice", takže jsi jasná nanynka, která v životě nepřečetla jedinou knížku a nic jiného než kosmetika a kluci jí nezajímají. Nikdy jsem nikoho neslyšela takhle soudit po tom, co by zjistil, že ten dotyčný má třeba blog o knížkách. Proč je kosmetika a tyhle dívčí věci automaticky považováno za něco horšího a méně přínosného?

Upřímně - jasně, znám holky, které mají blog a které by do tohohle soudu spadaly. Zdají se mi hloupé nebo povrchní (vyjadřováním, mluvou apod.), ale to přeci neznamená, že takové jsou a také to neznamená, že takové budeme všechny. Myslím, že soudit člověka na základě pouhého otevření blogu je hloupost, stejně tak odsuzovat růžové blogy a házet je všechny do jednoho pytle. Na blbce můžeme narazit všude a třeba hlavně tam, kde bychom to nečekali.

Občas mi přijde, že komentující na krásné si do komentářů chodí nahnat ego

... stačí se podívat do komentářů. Blogerka si dá práci napsat docela pěkný článek o nějakém dívčím tématu a někdo jí tam napíše, že je hloupá, povrchní, ať jde dělat něco užitečnýho a všechnu její práci okamžitě odsoudí. Občas mi přijde, že komentující na krásné si do komentářů chodí nahnat ego a usvědčit se v tom, že oni jsou nejlepší.

Jasně, občas na krásné jsou články, které se ani mě nelíbí nebo se mě tématicky netýkají, ale proč bych měla něčí článek hned shazovat. Buď konstruktivně napíšu, co se mi na něm nelíbí nebo co bych pozměnila či slečnu prostě slušně opravím, pokud má v článku chybné informace nebo to zkrátka nechám být a budu si hledat články, které mi naopak něco dají. přijde mi, že hodně lidí odsoudí i dobrý článek jen kvůli tomu, že se objevil na krásné či na jiném "růžovém" blogu.

Já osobně třeba nemám ráda články typu "Jak poznám, že je ten pravý" apod. A nebudu zastírat - většinu takových článků na krásné píší blogerky, jako třeba Míša Vančurová (lady Vanilka). A tím nechci pomlouvat, viděla jsem od ní články, které se mi líbily a viděla jsem i takové, které se mi zdály jako vystřižené z bravíčka a prostě nic pro mě. Tak jako tak jsem ale nikdy neměla potřebu jí psát třeba hnusné anonymní komentáře nebo se jí snažit nějak ponížit. Jaký by v tom byl smysl? Ať si každý píše o čem chce, čtenář prostě jen musí hledat, co ho baví.

Ať si každý najde co ho baví!

A tak by to mělo být. Nebaví tě články o kráse a o módě? To chápu, ne každého kosmetika baví, ne každého baví ty typické dívčí články. Někoho baví víc knížky, někdo má radši blogy a weby o cestování, někdo jiný zase dává přednost různých kreativním blogům o povídkách či básničkách. To, se že mi ale zrovna něco nelíbí neznamená, že se to nebude líbit někomu jinému a už vůbec to neznamená, že jen proto že autora/autorku baví kosmetika, že je hloupá a nevzdělaná. Neházejme všechny do jednoho pytle, stejně to nic nevyřeší :)


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Camellia Camellia | E-mail | Web | 18. března 2015 v 16:44 | Reagovat

Myslím že problém je v tom že lidi velmi rádi házejí do jednoho pytle.
A taky je fakt že v záplavě kosmetických blogů je hodně těžké najít nějaký který by byl vážně dobrý. (možná je to trochu mnou, jelikož tyhle blogy nejsou extra můj styl)

2 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 18. března 2015 v 17:11 | Reagovat

Myslím, že nejde ani tak o to, o čem se píše, ale jakým způsobem je blog psaný - a v tom právě vidím ten problém... Drtivá většina blogů o módě a kosmetice, na které jsem narazila, byla psaná tak, že jsem si nemohla pomoct od pocitu, že autorka má IQ houpacího koně. Kdo ví, třeba jsem měla jen smůlu, ale kromě tvého blogu jsem "normální" kosmetický  nepotkala snad žádný, většinou je to lavina srdíček, pusinek a podobných obludností :-D

3 Andy Andy | 18. března 2015 v 18:42 | Reagovat

Ráda bych sem přihodila svůj komentář specifikovaný přímo na tebe/tvůj blog, snad nevadí :) Upřímně, ty jsi byla vůbec první blogerka, kterou jsem začala sledovat a celkově se dozvěděla, že vůbec něco takového existuje. Hledala jsem zcela jistě něco právě o ženských věcech a mezi mnoha odbornějšími články jsi vyjela ty. Najednou bylo vše srozumitelně popsáno, pochopila jsem a díky tomu dokázala přečíst i ty odbornější výklady. Když jsem se ale potom poohlížela po dalších skvělých blozích, jako byl ten tvůj, narazila jsem. Povětšinou se mi totiž líbil jeden, dva články, které se týkaly přímo mého hledaného tématu, ale nebyla jsem schopná od nich číst i to, co mě na první pohled úplně neupoutalo. A tak jsem se vrátila zpět tam, kde najdu vše srozumitelně popsáno a mám pocit, že skutečně víš, co píšeš. tímto ti chci vyjádřit svůj obrovský dík, že jsi do internetového světa vnesla krom běžných beauty příspěvků také ty, které využijeme každá. Ať už máme typ pleti jakýkoli! DĚKUJU! a zároveň přeji krásné chvíle se zvětšujícím se bříškem a užívej jich, protože jsou to poslední měsíce, kdy jsi "sama" :)

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 18. března 2015 v 19:06 | Reagovat

[1]: Určitě je to problém se škatulkováním. Jinak myslím, že najít "dobrý blog" je problém v každém oboru - ať už v těch o cestování, knížkách, jídle apod. Je to tím, že dnes si může založit blog úplně každý, tudíž je tu trošku víc na výběr a ne vše nám sedne, někdy to chce jen déle hledat :)

[2]: Já myslím, že v těhle blozích konkrétně, hraje největší roli věk autorky. Když si založí kosmetický blog 12-letá slečna, je to většinou obrovský rozdíl od blogu, který založí někdo plnoletý. I když samozřejmě nechci zobecńovat - znám spoustu mladších slečen, které vedou dobrý blog a jsou o dost mladší než já či než je blogerský průměr. Hodně záleží na tom, jak ten blog pojme :) Někdy to je prostě jen stránka s růžovým pozadím, kde napíše co si nakoupila nového a další článek už je, že nemá velkou návštěvnost a neví, jestli by neměla blog zrušit. To je pak jiná...

[3]: Díky moc! Fakt mě to potěšilo a jsem strašně ráda za takový komentář, protože to, že ti moje články nebo komentáře nějak pomohly, je přesně to, co jsem chtěla! :)) A díky za přání, už jsme do bytu nastěhovali postýlku, takže dneska jsem začala panikařit, že se to pořádně krátí! :D :))

5 Péťa Péťa | Web | 18. března 2015 v 22:02 | Reagovat

Přesně jak říkáš v závěru, ať si každý najde to, co ho baví. Nechápu, proč se někomu posmívat jen proto, že má jiné zájmy a koníčky.

6 Peggie Peggie | 18. března 2015 v 23:14 | Reagovat

Jak říká první slečna, problém je s házením do jednoho pytle. Musím uznat, že opravdu moc kosmetické blogy nečtu, pouze ten tvůj, protože najít tak dobrý blog je zdlouhavé. Určitě to je kvůli věku, protože jak holky (mluvím z vlastní zkušenosti) přijdou do věku od 11 do cca 13 , udělaly by blog o čemkoli. Mají za vzor lidi jako jsi ty a snaží se je napodobit - často ne úspěšně.
Tohle bych ale taky hned nezatracovala, protože každý nějak začínal. Když si teď přečtu některé svoje staré články, chci mlátit hlavou o stěnu :) I z těchto holek někdy můžou být dobré blogerky. Myslím, že v některých případech problém neni "IQ houpacího koně", ale jen nízký věk.
Ale tohle není jen u 'růžových blogů'. I u těch knížkových, jako mám já, se někdy takový koment objeví. Protože přece nejsme čtenáři, ale knihomolové s tlustými brýlemi a písmenky obtisklými na čele, jak někteří chytráci naznačují.
Proti tomuto mi docela pomáhá přezdívka - vím, že mě ten člověk nezná, a tak je mi jedno, když se tak chová.

7 P. P. | Web | 19. března 2015 v 21:35 | Reagovat

Podle mě toto škatulkování vzniklo proto, že většina mladých blogerek opravdu taková je - na blogu články o ničem, kopírování témat apod.
Nechápu ale lidi, kteří škatulkují jen podle vzhledu blogu a nebo podle jednoho článku. Ne nadarmo mám nejraději citát ,,Nesuď knihu podle obalu" a řídím se jím. Byla bych ráda, kdyby to zkusili i i ostatní.

8 Testerka Testerka | E-mail | Web | 30. května 2015 v 19:57 | Reagovat

To je krásný\hezký se nad tím skoro rozplývám, Děkuji za článek.

9 Sára Krocan Sára Krocan | Web | 4. června 2015 v 15:25 | Reagovat

Skvělý článek. Tvůj web je perfektní a ráda na něj chodím. Není jen o tom, co kdo zas za měsíc vypotřeboval a co si nakoupil. Takové články opravdu nesnáším. Problém je asi v tom, že takových blogerek je většina. Pořád narážím na blogy, kde si slečna fotí zásobu svých laků, kde ukazuje, co si nakoupila a přidává každý den svou fotku, co má zrovna na sobě. Recenze minimální, její vkus a originalita také minimální. Nevadí mi, když někdo přidá na blog co si koupil nebo nějaký svůj super modýlek na inspiraci pro ostatní. Ale hodně blogerek to tam dává jen kvůli sobě... Tvůj blog je jiný, mám ho ráda. A souhlasím i s nahánění vlastního ega v komentářích. Můj blog tolik komentářů zatím neobdržel, ale sem tam se něco objeví typu ,,máš dobrý vousy" nebo ,,hrozný článek". Zamrzí to, ale nevím, kdo za klávesnicí seděl a jaký byl vůbec jeho motiv něco takového napsat.

10 Sára Krocan Sára Krocan | Web | 4. června 2015 v 15:27 | Reagovat

Ehm, vypadá to, že si protiřečím - teda, nevadí mi, když blogerka přidá článek o sobě - co si koupila, co si oblíkla, ale nesmí být ten blog jen o tom, takových článků nesmí být přespříliš.

11 Hana Hana | Web | 24. června 2015 v 14:41 | Reagovat

Já si koupila minulý týden zase něco od Oriflame a dokonce levněji o 23% než jsou uvedeny ceny v katalogu. Mrkni na  http://www.kosmetika-sleva.cz stojí to za to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama