Pitný režim aneb nic by se nemělo přehánět

27. března 2015 v 12:02 | Mersmerize |  Holčičí svět
Snad na každý větší dívčí blog nebo ženský magazín či web o zdravém životním stylu patří článek o potřebě a nutnosti pitného režimu. Pít by se mělo, je to důležitý faktor při hubnutí, pomůže nám to nastartovat metabolismus, pomůže i naší pleti a celkově našemu tělu, které se z větší části právě z vody skládá. Občas mi ale přijde, že pitný režim se přeceňuje a přeceňuje se tím způsobem, že to některé slečny berou tak moc vážně, až denně (i přes to, že to nepotřebují a jejich tělo to nevyžaduje) vypijí několik litrů vody. Dělají to tak třeba i pravidelně, myslí si, že svému tělu pomáhají a říkají si: "Vždy je to voda, jak ta tělu může ublížit?". Je to vážně tak? Je jedno kolik litrů vody denně vypijeme a je lepší více než méně?


Za dob pitného režimu...

Podle mě tohle celé začalo přes pár lety, když se všude začalo psát, jak je pitný režim strašně důležitý. Všude se zdůrazňovalo, jak bez dostatku vody škodíme celému svému tělu a je lepší vypít více než méně. V časopisech jsme mohli nacházet názory žen, které psaly, že vypít litr vody je málo a že jen organismu prospějeme, pokud toho vypijeme co nejvíce.

Někdy to ani tak přehnané nebylo, ale ženy si to vykládaly po svém a tak se do sebe snažily nalít co nejvíc litrů tekutin to šlo, bez ohledu na vše ostatní - jako je počasí, jejich fyzická aktivita nebo váha. Vidím to třeba na blozích o hubnutí, kde s radostí všichni píší, že hlad je převlečená žízeň a místo večeře si dalí litr vody.

Podle čeho pitný režim určit?

Já jsem zastánce toho, že pít bychom měli tak, jak potřebujeme. Jsou lidi, kteřé pijí hodně, mají prostě takovou potřebu, mají často žízeň a pokud se jim chce, tak ať pijí. Pak jsou tu ti, kteří nevypijí ani půl litru a co se týče těch, je lepší hlídat si to a zkrátka mít vždy po ruce flašku/skleničku s pitím, abychom nebyli dehydrováni.

Jinak je určitě potřeba jinak pít v létě a v zimě. V létě při velkých vedrech, když třeba ještě děláme nějakou fyzickou aktivitu, je potřeba pít více. Když cvičíme, je důležité pitný režim dodržovat a dostatečně pít. Pokud jsme nemocní/těhotní či v podobných stavech, je důležité dát na pitný režim důraz (ale opět to neznamená, že je správné vypít šest litrů). Váhově výraznější lidé potřebují vody více, ti drobní zase méně. Stejně tak pokud hodně piješ kávu, alkohol a podobné věci, které se do pitného režimu nepočítají, je nutné vypít i určité množství čisté vody. Hlavně káva odvodňuje, tudíž je nutné si to ohlídat.

Dá se to vypočítat?

Na internetu jsou různé kalkulačky, které vám pomohou určit standardní pitný režim. Samozřejmě se občas liší a koeficienty jsou trošičku jiné, ale více méně podobné. Dám příklad:

Svou váhu znásob 0.035 a vyjde ti (v litrech), kolik tekutin bys přibližně měla vypít. Například já při své váze 58 kg (nemyslím tu v těhotenství) bych měla vypít kolem 2 litrů. Pokud vypiješ jeden větší hrnek kávy, připočti si 0,3l (jak už jsme řešili - káva odvodňuje).

Samozřejmě tenhle výsledek je jen přibližný, liší se podle tvé sportovní aktivity, podle ročního období a taky podle jídelníčku. Ona totiž voda už je obsažená v hodně potravinách, které jíme, tudíž když vypiju 1,5 litru místo 2, nemyslím si, že by to byl nějaký velký problém.

Kvůli čemu to nepřehánět?

Určitě tě i napadlo, kvůli čemu by se pitný režim a pití vody nemělo přehánět, co nám voda může způsobit? Celkově abys měla nějaké vážnější problémy, bys skutečně musela vypít neuvěřitelně velké množství vody. Co ale vůbec není dobře, je když se na pitný režim zapomíná a pak se to snažíme dohnat najednou. Třeba celý den nic nepiju a potom najednou vypiju litr. Strašně si tím zatěžujeme ledviny a močový měchýř a můžeme je pořádně potrápit. Proto na tohle dej určitě pozor.

Jinak má rada na konec zní asi jen: S ničím se to nemá přehánět, člověk by měl vypít na kolik se cítí a výjimky dělat jen při zvýšené fyzické zátěži, při nemoci a podobných situacích.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Lucix Lucix | 27. března 2015 v 15:18 | Reagovat

Já jsem vždycky pila strašně málo (ne, že bych neměla ráda vodu, ale prostě jsem neměla žízeň) a je fakt, že jsem měla trochu rozhozený metabolismus. Podle mé doktorky to bylo právě oním velmi nepravidelným pitným režimem, ale od té doby, co si na to dávám pozor, se cítím vážně o dost lépe :)

2 Deny Deny | E-mail | Web | 28. března 2015 v 12:44 | Reagovat

já mám dny kdy piji hondě málo nebo naoapak příliš

3 E.E E.E | E-mail | 28. března 2015 v 19:38 | Reagovat

Ahoj Mers. ;) Chtěla bych se tě zeptat na dvě věci...;) Za chvíli půjdu vyřizovat občanku, a takby mě zajímalo, jestli se na ní mám nějak více nalíčit. Normálně se totiž nelíčím vůbec :) A ten druhý je, jestli se tam můžu podepsat svým spešl podpisem. ;) Mám ho už docela dlouho a jen tak ho nezapomenu. ;) Prostě spojím E se Z (dám je tak nějak do sebe - E jako Eliška a Z je začátek mého příjmení) a pak už jen dopíšu psacím ten zbytek.:) Můžu se tak podepsat nebo ne? Díky za odpověď...;)

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 28. března 2015 v 19:56 | Reagovat

[3]: Ahoj, já jsem jí vyřizovala kvůli změnám nedávno. Co se týče líčení, to je úplně na tobě, celkově je to ale oficiální doklad a je nejlepší, když budeš na fotce vypadat co nejvíce jako ty. Tudíž takový ten nejčastější - normální make-up co nosíš, ale jak říkám - je to na tobě, zas záleží co si představuješ "nějak více" nalíčit, určitě tě nepošlou domů kvůli tomu že si dáš hnědé stíny a řasenku nebo linku :)) A co se týče podpisu, taky je to čistě tvoje věc, důležité je, aby se shodoval s normálním podpisem, který běžně používáš, i když popravdě - já už mám občanku deset let a nikdy mi podle ní podpis nekontroloval. V bance většinou chtějí vlastní podpis než z občanky apod. :)

5 werangummi werangummi | Web | 29. března 2015 v 13:23 | Reagovat

Nedávno jsme něco podobného řešili s rodinou a všichni jsme se shodli v tom,že by se to opravdu přehánět nemělo.  Nevím,kdy se lidi začalii řídit tím,že je důležité vypít toho za den co nejvíce. A jak jsi říkala,na podobné blogy o hubnutí už jsem taky narazila,je to hrůza:D

6 Bullys Bullys | 25. května 2015 v 17:10 | Reagovat

Výrobníky ledu zajistí také stálé osvěžení a chlazení v horkýchletních měsících...to je taky důležité

http://vyrobnikyledu.cz/ledova-trist/kompaktni.htm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama