Poznej typ své pleti!

31. března 2015 v 10:48 | Mersmerize |  Holčičí svět
Dnes se podíváme na úplně poslední článek z projektu na březen, kde jsem se snažila věnovat hlavně krásné a zdravé pleti. Když jsem si tak zpětně pročítala a listovala články, došlo mi, že tu vlastně není jediný obecnější článek, který by mohl pomoci mladším slečnám a těm, které se v tomhle ohledu třeba tolik neorientují v tom, určit konkrétně jejich typ pleti. Pokud ty sama to také jistě nevíš a tohle téma tě zajímá, určitě článek rozklikni. Řekneme si něco o tom, k čemu tahle diagnostika vlastně je, jaké typy pleti známe a uvedeme si ty nejdůležitější projevy jednotlivých typů.Proč je dobré znát svůj typ pleti?


Nebudu tady psát, že to je ta nejdůležitější věc na světě a že bez toho nepřežijete ani den, to je hloupost. Pokud ale máš o svou pleť zájem, chceš aby byla co nejdéle krásná nebo tě trápí akné či jiné problémy, je určitě dobré to vědět. Každý typ pleti má totiž svou charakteristiku. Podle toho jaký je typ, k ní můžeš vybírat vhodnou kosmetiku, správně ji odličovat a zkrátka chovat se k ní tak, abys ji ještě více nezatěžovala.

Hlavní typologie

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Typy pleti máme čtyři, alespoň ty základní. Četla jsem už i o větším rozdělení, ale většinou se mi to zdálo přehnané a dle mého názoru si normální dívka - žena, vystačí s klasickou typologií. Pokud ses už o svou pleť zajímala, určitě tyhle typy dokážeš vyjmenovat zpaměti.

- Normální pleť
- Suchá pleť
- Smíšená pleť
- Mastná pleť

Co má na typ a stav pleti vliv?

Stav pleti je dán několika faktory. Důležitým faktorem je genetika. Někdy prostě máme pleť ve špatném stavu, i když děláme to, co máme a pečlivě se o ni staráme. Pokud ale má naše maminka či babička pleť náročnou na péči, je dost možné, že jsme to zdědily. Ale ani v tomhle případě nemusíš věšet hlavu, dobrá kosmetika a péče dokáže zázraky.

Dalším faktorem je životní styl - co jíme, kolik toho jíme, co pijeme, jestli kouříme či máme jiné zlozvyky, které by stav pleti mohly ovlivnit. Je jasné, že pokud budeš jíst jen nezdravá jídla, nedodržovat pitný režim, pít litry alkoholu a kouřit tři krabičky cigaret denně, pleť bude rychleji stárnout (jakož to i celé tělo) a určitě se to na ní projeví.

Pleť se může měnit i v průběhu ročních období. V zimě může být sušší, v létě mastnější a nezapomínejme na věk - v pubertě hormony pracují a nějaké ty pupínky jsou normální.

A v neposlední řadě je důležité i to, jak se o pleť staráme - pokud máme nevhodnou kosmetiku, líčíme se - ale odličování nám nic neříká, to je pro pleť takové malé peklo a není divu, že nevypadá jako u modelek z časopisů.

Jak poznat svůj typ pleti?

Pokud chceš nějaký jednoduchý návod, můžu doporučit třeba tenhle malý testík, kde postupně zaškrtáváš odpovědi a na konci na tebe stránka vyhodí výsledek. Tenhle test se mi líbí asi nejvíc, i když je fakt, že na internetu toho najdeš spoustu, takže je možné, že existuje ještě něco lepšího a spolehlivějšího.

Každopádně pokud ti to nesedí nebo se chceš ujistit, jde to jednoduše. Zkrátka jen musíš svou pleť znát, pozorovat ji, jaká je normálně, po odlíčení, jestli se mastí, jestli máš viditelné póry, kde se mastí nejvíce nebo jestli naopak není příliš přesušená. Tady je pár nejdůležitějších znaků, jak poznat svůj typ pleti.

Mastný typ pleti: Můžeš často pozorovat hodně viditelné a otevřené/rozšířené póry, leskne se jak v T-zóně (oblast nosu a čela), tak často i v jiných ne tak problémových místech. Pleť má hodně mazu, tudíž se může ucpávat a je náchylnější k tvorbě akné a pupínků.

Suchý typ pleti: I když nebývá tolik problémová a ženy se suchou pletí netrpí na akné, je citlivější, lehce se podráždí, zčervená. Jsou na ní vidět červené žilky a celkově je pocit suché pleti subjektivně nepříjemný - bez krému může slečna pociťovat pnutí až nepříjemné svědění. Na problematických místech (např. kolem očí, nosu) se mohou objevovat i šupinky suché kůže.

Smíšený typ pleti: Je to kombinace předchozích dvou typů. Zatímco T-zona je viditelně mastnější, nos, tváře a zbytek obličeje je bez dostatku hydratace vysušený. Na mastnějších částech se mohou objevovat černé tečky a akné, suchá místa jsou relativně bez viditelných potíží, jen citlivější a jednoduše se podráždí.

Teď když už máš tušení nebo už stoprocentně víš, jaký typ pleti vlastníš, můžeš se bez problému rozhodovat jakou kosmetiku volit a jaká péče by pro tvou pleť byla nevhodnější. Každá pleť má svoje výhody a nevýhody. Zatímco u mastnější pleti se objevuje akné, to může po pubertě mizet a ve středním věku pleť může být krásnější než kdy jindy, navíc není tak citlivá. Suchá pleť je relativně bez akné a černých teček, na druhou stranu časem se rychleji tvoří vrásky a pleť vypadá starší než ve skutečnosti je. Smíšený typ pleti je skvělý v tom, že na něm nejsou tolik vidět rozšířené póry, na péči o pleť je ale nejnáročnější, protože musíš kombinovat kosmetiku na problematickou pleť v T-zóně a navíc musíš pleť i dostatečně hydratovat, co se týče suchých míst.

Které články by tě ještě mohly zajímat? 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Karfigolka Karfigolka | E-mail | Web | 29. června 2015 v 14:19 | Reagovat

Mám smíšený typ pleti a už se mi začínají tvořit vrásky. Objevila jsem kosmetiku BioAroma http://www.bioaromakosmetika.cz/prirodni-kosmetika/vrasky-a-starnouci-plet

2 Darmila Darmila | 4. srpna 2018 v 11:46 | Reagovat

Je pravda, že mi kamarádka asi před rokem poradila vybrat stříbrné šperky z internetového obchodu https://www.marre.cz/ podle mé pleti a nosím je ze všech nejradši, protože mi je všichni chválí ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama