Prevence chřipky a nachlazení aneb Sakra, všichni okolo jsou nemocní!

5. března 2015 v 20:28 | Mersmerize |  Moje zápisky
Vždycky jsem lidi (ty nemocné) rozdělovala na dvě kategorie. První byla ti, kteří hned všechno chytnou - každou nemoc, hned nastydnou a stačí jim vidět nemocného člověka na obrázku a v tu ránu jsou nemocní taky. Druhá kategorie byla ti, kteří jsou nemocní málokdy, ale když už, tak to to stojí za to. Já se řadím trošku doprostřed a hned vysvětlím proč.

Celkově moje zkušenosti z dětství mě spíš řadí do té první kategorie, kdy jsem každou chvíli byla nemocná a myslím, že rodiče si v tomhle smyslu se mnou dost užili, protože i když neustále dávali pozor na to, jestli jsem dost oblečená a podobně, tak jakmile jsem někoho potkala s angínou, s chřipkou nebo jsem trochu déle v zimě byla venku, v tu ránu jsem už ležela v posteli s horečkou nebo jinými problémy. Na tohle jsem si docela zvykla a nikdy to neřešila, prostě - jo, moje imunita na tom asi není nejlíp a brala jsem to trošku jako hotovou věc. Co mi až otevřelo oči, to byla moje škola a celkově moje práce, protože pracuju v lékarně (teď v těhotenství teda zrovna ne) a i kvůli tomu jsem se hodně začala zajímat o tu prevenci, o posílení imunity a celkově o udržování zdravého těla a organismu.Jak dnešní svět funguje...

Myslím, že ta prevence a posílení imunitního systému se hodně podceňuje. Spousta lidí je často nemocných, má často nemocné děti a přesto s tím v podstatě nic nedělají - jen si koupí nějaká analgetika (léky proti bolesti), antipyretika (léky proti horečce nebo něco proti rýmě, aby ty symptomy nemoci zmírnili a třeba ještě mohli chodit do práce nebo do školy a tím to u nich končí.

Velká chyba je hned ve dvou věcech - první je ta, že se vůbec nezajímají o svůj imunitní systém a vůbec jim nepřijde divné, proč jsou oni tak často nemocní a třeba jejich kamarád vůbec a druhá je ta, že jako nemocní chodí dál do práce a do kolektivu. K tomu druhému bodu - to je hodně sporné, protože dneska je to s prací těžké, lidi si nemůžou dovolit být často doma, navíc první dny nemocenské ani nejsou placené a prostě ne každý si může dovolit přijít o tolik peněz. O tom se s vámi přít nebudu, ale někdy je potřeba uvědomit si, že zdraví je přednější a skutečně zvážit, kdy je lepší zůstat doma a kdy už můžu zase něco dělat.

Jsou doplňky stravy a vitamíny z lékárny potřeba?

Doplňky stravy a vitamíny z lékárny se hodně berou jako přežitek. Jsou tady ti, kteří je běžně užívají nebo se jim zkrátka nebrání, když jim je něco doporučeno a pak jsou tu i takoví, kteří to berou jako zbytečnost a myslí si, že vše je ovlivněno farmaceutickými firmami, které z nás tahají peníze a vlastně to ani nezabírá.

Je fakt, že ne všichni doplňky z lékárny potřebujeme, ale zamysleme se nad tím - dáváme skutečně do jídelníčku to, co bychom měli, jíme tak jak by naše tělo uvítalo? Pokud ano - tak gratulace a jestli žádné problémy nemáš, tak je to strašně super a buďme za to vděční. Pokud ne - tak buď by to chtělo jídelníček trošku srovnat a zamyslet se nad ním a pokud cítíme, že se nám něčeho nedostává (a nemáme jinou možnost, jak do těla potřebnou látku dostat), tak se nebojme v lékárně se zeptat.

Je podle mě zbytečnost kupovat si tisíce doplňků a brát je, když jsme úplně v pořádku a jídelníček máme (nebo bychom mohli mít) vyvážený a určitě v tomhle případě to JE vyhazování peněz - dneska máme k dispozici tolik různých potravin a dostupné je vše, dokonce i zelenina v zimě, což prostě je super věc a měli bychom toho využít než sáhneme po něčem z lékárny a dáme za to stovky nebo dokonce i tisíce.

Začínám to dost prožívat...

Jako těhotná ve 20. týdnu se snažím nemocem vyhýbat víc než kdy jindy, protože se řadím k rizikové skupině, kdy nemoc může hodně ublížit. Naposledy jsem byla nemocná úplně na začátku těhotenství (někdy kolem 9. týdne) a bylo to příšerné. Bylo to sice nějaké obyčejné nachlazení a pro normálního člověka nic smrtelného nebo strašného, ale mě to přišlo tak stokrát horší.

Bála jsem se, aby se něco nepokazilo a já třeba samovolně nepotratila, což není zrovna neobvyklá věc a navíc to bylo extrémně nepříjemné, protože jsem byla v prvním trimestru, kdy mi celkově nebylo dobře a k tomu všemu jsem ještě byla takhle nachlazená. Těhotné mají tu nevýhodu v tom, že si musí extrémně moc hlídat, jaké léky berou.

Třeba takový ibáč (ibalgin, ibumax..) je pro mě přežitek a vzdala jsem se ho, protože v těhotenství patří k těm nežádoucím lékům. Sice se uvádí hlavně třetí trimestr, tedy až na konci těhotenství, ale zkrátka - proč to riskovat, že jo? Jediný bezpečný lék, který se uvádí a v lékárně ho relativně v klidu můžeme dát těhotným, je paralen. Ale samozřejmě budoucí maminky by si užívání všech léčiv a analgetik volně dostupných měly pořádně promyslet.

Teď jsem v polovině těhotenství a zas je to tady - všichni okolo jsou nemocní!

Prevence?

Nejsem žádný fanatik, nemocí se nebojím a dřív bych z toho katastrofu nedělala, ale teď prostě nechci být nemocná a snažím se konečně dělat stoprocentně to, co radím všem lidem, kteří se ptají, jaká prevence je nejlepší.

- Nechodit zbytečně do kolektivu
Ono se to řekne že jo? Nechodit tam, kde mohou být potencionálně nemocní - do obchodů, do MHD a na podobná místa, ale mnohem hůř se to dělá. Na druhou stranu - konečně mi k něčemu ta neschopenka je, já si můžu v klidu válet šunky doma a nebát se, že vlezu někam, kde na mě každý druhý bude kašlat. Ale smůla - všichni okolo jsou stejně nemocní, i přítel, o kterého se snažím vzorně starat, takže prostě - člověk si stejně nevybere.

- Jíst pořádně!
To je věc, která by se měla dělat pořád, ať už nějaká epidemie hrozí nebo ne. Snažím se jíst hodně zeleniny a ovoce, což pro mě není takový problém, protože miluju saláty a miluju zeleninové přílohy. Zkrátka - celkově se i cítím dobře, protože prostě pro svoje tělo něco dělám. V těhotenství jsem i zvýšila příjem jódu - snažím se víc jíst ryby. Ty mám sice normálně taky ráda, ale kdo z nás běžně sní 2x týdně nějakou kvalitní rybu, že jo?

- Vitamíny!
Bod, který souvisí s předchozím odstavcem a který asi není potřeba ani rozepisovat. Vždycky se zdůrazňoval příjem vit. C, který je v prevenci nejlepší!

Zatím jsem zdravá!

A víte co? Cítím se zatím strašně suprově, nejsem nemocná, i když všichni ostatní jsou! Je mi jasné, že to napíšu a třeba zítra už budu pokašlávat a mít teplotu, ale zatím se držím fakt dlouho, cpu se ovocnými a zeleninovými saláty, na cizí nemocné lidi koukám přes sklo v okně (i když jednoho maroda mám teda doma) a i kdybych onemocněla - žádná katastrofa. Ale víte co - už nemám zodpovědnost jen za sebe, že jo :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 6. března 2015 v 14:35 | Reagovat

Pracuju mezi lidma a teď od posledního nachlazení na to jdu od lesa - denně si ke snídani za 5 Kč koupím dvě mandarinky nebo jedno kiwi a doplňuju vitamín C:). Tak uvidím, jestli to zabere:-).

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 6. března 2015 v 14:38 | Reagovat

[1]: Tak to je takové nejjednodušší, jak píšeš tak i levné a myslím, že tělo to jen uvítá! :) Já se přiznám, že dřív jsem mandarinky hrozně milovala, ale v poslední době je moc nemusím, ale kiwi! To bych dokázala jíst po kilech :D

3 Dena Hviezdička Dena Hviezdička | Web | 11. března 2015 v 13:04 | Reagovat

Držím palce, ja nie som ešte tehotná, ale tiež mi lezie na nervy táto epidémia. Zvlášť v škole, každú chvíľu tam niekto roznáša bacily. :-(

4 justbecreative justbecreative | 30. března 2015 v 21:02 | Reagovat

Já tohle naštěstí neřeším. *klepe na dřevo* Jsem ta druhá skupina, jenom s tou výjimkou, že se většinou o nic vážného nejedná. Ani moc zdravě nežiju, ale nemoci mě obchází velikým obloukem. A jsem za to fakt ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama