Strie - co s nimi a jak jim předcházím?

3. března 2015 v 18:16 | Mersmerize |  Holčičí svět
Kdo by neznal strašáka ženských těl jménem strie? Určitě každý o nich už slyšel, i když asi ne každý si dokáže představit, co ten pojem vlastně znamená. Já sama jsem se o strie hodně v poslední době zajímala, protože jako těhotná patřím k rizikové skupině, kterou strie mohou pořádně potrápit.

Pojďme si tedy říct, co to ty strie vlastně jsou, jak vypadají, jak se jich můžeme zbavit anebo ještě lépe - předcházet jim!


Co to strie jsou?

Určitě víš, že kůže patří k těm největším orgánům našeho těla. Skládá se z různých vrstev a částí. Kůže se musí neustále přizpůsobovat a mění se i její velikost - je odlišná kůže dítěte a dospělého či obézního člověka. O tohle natáhování a přizpůsobování se starají elastická vlákna, která jsou pod povrchem.

Pokud ale rychle vyrosteš, přibereš, či zkrátka se kůže musí rychle roztáhnout - tahle elastická vlákna se mohou poškodit, popraskat a tak právě vznikají strie. Jsou to takové malé jizvičky (odborně pajizévky), které nebolí, protože nejsou na povrchu kůže.

Jak vypadají a vznikají?

Kdybych je měla k něčemu přirovnat, asi bych nešla moc daleko od klasických jizev. Strie mohou být různé - ty, které máme déle blednou a jsou lehce do stříbřita (asi jako když se ti zahojí nějaký řez na kůži) nebo jsou tmavší pokud jsou "čerstvé". Některé jsou kratší, někdo zas má strie několik cm dlouhé.

Co se týče vzniku, nejrizikovější je dědičnost (někdo prostě na strie trpí), těhotenství, různé hormony mohou strie zavinit (léky) nebo právě zmíněná obezita.

Kde se nejčastěji nacházejí?

Tam, kde se kůže musí právě hodně přizpůsobovat. Asi nejčastější místo u žen jsou určitě stehna, u těhotných to bývá bříško nebo třeba taky prsa. Strie mohou být v podstatě všude.

Jak jim mohu předcházet?

Nejideálnější je pořídit si speciální krémy/tělová mléka, která podporují pružnost pokožky a pořádně ji hydratují. To je důležité hlavně v těhotenství, když žena zjistí, že je těhotná a začne jí růst bříško, měla by si začít kůži promazávat. Já sama nepoužívám úplně nic extra, protože nejsem typ, co by na strie trpěl - obden (a za měsíc začnu každý den), si mažu břicho a stehna hodně hydratačním krémem, který pružnost podporuje.

Samozřejmě je důležité vyhnout se váhovým skokům, ale ne vždy to jde - hlavně v pubertě, kdy růstu prostě nezabráníš.

A dá se jich zbavit?

Co se týče zbavování, opět bych nezapomínala na pravidelné mazání dobrým krémem. Existují i takové, které slibují, že tělo strií zbaví, ale popravdě jsem žádný nezkoušela, takže z vlastní zkušenosti poradit stoprocentně nemohu.

Pak existuje spousta rad, které ti pomohou se striemi, ale někdo se jich holt už nezbaví záleží na tom, jak je na tom tvá pokožka - každý ji prostě máme jinou. Hodně důležitý je pitný režim, dodržovat zásady zdravé výživy - s ničím to nepřehánět, ale nejíst jen fast foody, ale do jídelníčku zahrnovat i zeleninu, ovoce a vše to, co tělo potřebuje. Hodně se taky doporučují prokrvující masáže a lehké posilování a zpevňování těla.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kolik je ti let?

10 nebo méně 2.1% (10)
11 - 14 let 20.5% (96)
15 - 18 let 39.7% (186)
18 - 23 let 29.7% (139)
23 a více 7.9% (37)

Komentáře

1 Pralines Pralines | 3. března 2015 v 18:54

Ahoj :)
nijak nesouvisí s článkem (doufám, že to nevadí), ale nevěděla jsem kam jinam to napsat.. web se mi líbí, i když je pravda, že ten předtím mi seděl víc :) ale mám problém s tím, že je nějak zvláštně protáhlý do stran.. což se mi dělo i u toho minulého.. je to jen dočasné, nebo to je chyba na mé straně? :)
Mimochodem- jsi super :)

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 3. března 2015 v 18:56

[1]: Díky za komentář! :) Je to dělané na rozlišení 1900px, ale zkusím to ještě poupravit (není to ještě kompletní) :)

3 i-just-want-to-be-pretty i-just-want-to-be-pretty | Web | 3. března 2015 v 20:16

Chtěla jsem ti jen odepsat, ale sakra zrovna tento článek se mi hodí !:D taky mám takový problém no:/ :D
jinak, já právě měla problém se stravou, když jsem to neměla nalinkované.. nikdy sem něvěděla co si dát, tak to vždy skončilo u toho co bylo po ruce např. tatranka:D takhle mám plán na týden, a maminka mi nakupuje a vše mám vymyšlené :D ale tak, někomu to nevyhovuje ^^ to je individuální ^^ a zdravá strava je správná volba! that's the spirit!! :D

4 Mersmerize Mersmerize | Web | 3. března 2015 v 20:49

[1]: Teď už by to mělo být lepší, ne tak do krajů, jak to vidíš na svém monitoru? :)

5 Nicole Nicole | E-mail | Web | 3. března 2015 v 21:08

Tak v první řadě musím říct - wow, parádní design :)
A teď k článku. Já sama strie mám, cca od 13 let. Prostě najednou z dne na den tam byly. Dlouhé, červené rýhy. No byl to pro mě šok. Nemůžu snad ani říct, že bych přibrala, to vůbec! Ale asi jak jsem se tak nějak protahovala (jako do výšky), tak ta kůže povolila. Navíc k tomu mám sklon po mamce ...
Takže jsem se na to neměla jak připravit. Od té doby se mi už žádná neudělala.

6 Pralines Pralines | 4. března 2015 v 16:45

[4]: Na moje rozlišení akorát :) Jde vidět, že na tom ještě děláš. Ale ten vzhled se mi zamlouvá čím dál víc :) Předešlý byl víc jemný.. ale v tomhle je tak nějak všechno a je to fakt pěkný ;) A ať se ti (i tomu prckovi v tobě) daří :)

7 Elemona Elemona | Web | 5. března 2015 v 23:04

Doplnila bych, že strie nejsou strašákem jen ženských těl, ale i mužských. ;-) Znám minimálně jednu ženu a jednoho muže, co mají strie.

Zajímalo by mě, jsou strie nějak na závadu co se týče zdraví? Mohou způsobit nějaké zdravotní potíže? Nebo je to jen čistě kosmetická záležitost? :)

8 Pralines Pralines | 7. března 2015 v 17:21

[7]: Spíš to bylo asi myšleno tak, že ženy se tím trápí více.. a kromě toho- u žen je to skutečně mnohem častější :) Lépe řečeno- muž má strie spíše výjimečně.. a žena je spíš výjimečně nemá :)

Čistě kosmetická :) Aspoň jsem ještě nikdy neslyšela ani nečetla opak.

9 bien bien | E-mail | Web | 21. března 2015 v 16:14

a čím se mažeš? Já Bepanthenem speciálně pro těhule a přijde mi dobrý. Jen se trošku dýl vstřebává. A jsem na to líná, píšou že se má mazat 2x denně, já to dávám jen jednou... a jen břicho, na nohy a prsa se mi zatim nechce :-/

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama