Co všechno může ovlivnit spolehlivost hormonální antikoncepce?

24. dubna 2015 v 11:43 | Mersmerize |  Holčičí svět
O hormonální antikoncepci už tu nějaký ten článek je. Dokonce už jsme tu její spolehlivost řešili, ale nikdy ne samostatně v článku. A protože je tohle konkrétně téma a otázka, která mnohým dívkám nedá spát, často mi na ask nebo na mail chodí dotazy, ve kterých se ptáte, co všechno má na spolehlivost HA vliv, co na to naopak vliv nemá a podobně. Proto jsem se rozhodla zpracovat to do (snad) přehledného článku, abych tazatelky měla kam směřovat.Chybný začátek

A začneme úplně od začátku. Když dojdeš ke gynekologovi, ten ti předepíše hormonální antikoncepci, musíš ji nějakým způsobem začít brát. Samozřejmě v článku se budeme bavit o té klasické podobě HA v tabletkách (nitroděložní tělíska aj. necháme na jindy). Dřív bylo klasikou, že v platíčku bylo 21 tablet a sedm dní jsi měla pauzu - tedy nic jsi nebrala. Dnes nejsou výjimkou ani ty, které mají 24 tablet a 4 tablety (většinou v jiné barvě) jsou tzv. placeba - prášky bez obsahu hormonů (nebo jen s minimem), které mají sloužit k tomu, aby jsi nezapomněla, kdy ti končí pauza a pokud už obsahují nějaké ty hormony, zajistí aby menstruace nebyla takovým hormonálním skokem.

Ať tak či tak, je zde několik pravidel, která se musí při začátku braní dodržovat, ať už má antikoncepce schéma braní jakékoliv.

1. Nejlepší, nejspolehlivější a nejjednodušší řešení je vzít si první prášek první den tvé menstruace. Pokud to uděláš, jsi chráněna v podstatě okamžitě a po skončení menstruace už nemusíš používat jinou metodu ochrany.

2. Pokud nestihneš první den menstruace, můžeš ji začít brát 2. - 5. den (upřesněno to je na příbalovém letáčku, některé antikoncepce tam mají 2. - 6. den, jiné 2 - 7. den) menstruace. V tomhle případě jsi ale chráněna až po sedmi dnech. Sedmikrát si musíš tabletku vzít, teprve potom jsi chráněna. Do té doby je nutné používat jiný druh antikoncepce (např. kondom) k tomu.

3. Nedoporučovala bych začínat s braním úplně mimo cyklus. Na platíčku je totiž 21 (nebo 24) tabletek a ty všechny musíš dobrat. Pokud je začneš užívat uprostřed cyklu, třeba dva týdny po menstruaci, uměle si cyklus prodloužíš, rozházíš a pro tělo to není nic jednoduchého. Navíc v tomhle v případě je antikoncepce spolehlivá až s dalším platíčkem. Nestačí tedy čekat týden (jak je často chybně na internetu uvedeno).

Než přeskočím k dalšímu bodu, hrozně ráda bych vám vysvětlila, proč to takhle je - ale nejdřív je nutné pochopit, jak hormonální antikoncepce funguje. Vše je samozřejmě založeno na hormonech, které zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka z vaječníku. Velice zjednodušeně řečeno. JInak dochází k ovulaci a to (pokud už nechceme mít miminko) nechceme, může totiž dojít k oplodnění a k uhnízdění vajíčka v děloze - těhotenství. Pokud začneš brát antikoncepci tak, jak jsem popsala v prvních bodech, k ovulaci nedojde, proto není nutné čekat na účinnost dlouho. Pokud ale začneš s braním úplně mimo menstruační cyklus, je dost dobře možné, že už se tvé tělo na ovulaci připravuje, tudíž antikoncepce NEMÁ čas na to, aby zabránila uvolnění vajíčka. Tudíž i když antikoncepci bereš pár dní, neměla by ses na ní spoléhat.

A pokud si první tabletku vezmeš ve špatný den, spolehlivost to může ovlivnit poměrně znatelně a riziko tu je. (Platí to i v případě, kdy antikoncepci už bereš delší dobu a třeba jsi místo sedmidenní pauzy omylem udělala devítidenní)

Zapomněla jsem na to!

Určitě se často stává, že slečna na prášek zapomene a nevezme si ho tak jak má. Pokud to nestihneš do 12 hodin od té doby, kdy jsi tabletku měla vzít, spolehlivost může být nižší. Doporučuju podívat se na příbalový letáček od tvé antikoncepce. Na každé je znázorněno (často hezkými a přehlednými grafy), co dělat a jak moc je spolehlivost nižší, pokud jsi zapomněla. Je totiž rozdíl, když zapomeneš na začátku a na konci plata apod. Proto to nejde shrnout obecně, zkrátka přečti si příbalový letáček (což je prostě základ!).

Antibiotika, další léky a bylinky

Hodně se mluví o ovlivnění spolehlivost antibiotiky. Dřív se o tom moc nevědělo, dnes je to možná trošku strašákem a já si myslím, že je to dobře. Ne všechny antibiotika ovlivňují antikoncepci, ale pokud si nejsi jistá, bojíš se zeptat nebo prostě nevíš, je lepší používat po celou dobu braní antibiotik (a i týden potom) třeba kondom. Pokud tě to zajímá, můžeš se zeptat lékárnika (samozřejmě musíš uvést kterou značku antikoncepce bereš a jaká antibiotika) nebo lékaře.

Pozor taky na aktivní uhlí. To je rizikovější v tom smyslu, že ho můžeš koupit ve volném prodeji, tedy bez předpisu (carbosorb, carbocit...). Aktivní uhlí ovlivňuje všechny léky, které bereme - snižuje totiž jejich absorpci, to samé s antikoncepcí. Pokud uhlí bereš, musí být odstup od braní jiných léků min. dvouhodinový.

Pod třetím názvem v nadpisu "bylinky" se samozřejmě skrývají rostlinné drogy. Ty můžeš najít v různých čajových směsích a v doplňcích. Hlavně pozor na takovou třezalku, ta je hodně riziková i pro starší lidi, kteří berou různé léky. Má ale vliv i na hormonální antikoncepci. Proto by ses třezalce měla úplně vyhnout.

Žaludeční a střevní problémy

Pokud si vezmeš antikoncepci tak, jak máš a chviličku potom jdeš zvracet nebo máš silný průjem, je možné, že se hormony nestačily absorbovat, tudíž spolehlivost je zase nižší. Opět bližší informace o tom, co v takovém případě dělat, najdeš v příbalovém letáčku.


Další články, které by tě mohly zajímat:

Pokud chceš mít přehled o všech novinkách a událostech tady na blogu, nezapomeň dát like facebookové stránce. Chceš-li se na něco zeptat, můžeš tady v komentářích nebo na mém ask.fm.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 P. P. | Web | 24. dubna 2015 v 20:10 | Reagovat

Já mám Nuvaring - ant. kroužek a jsem spokojená, už jen kvůli tomu, že nemusím trnout, že když se mi náhodou udělá špatně od žaludku, nebudu chráněná.

2 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 23. července 2015 v 8:11 | Reagovat

Zrovna tenhle měsíc jsem měla žaludeční problémy. Na příbalovém letáčku bylo psáno, že pokud zvracím do tří hodin po užití, měla bych si vzít ještě jednu tabletku. No, jenže teď mi jedna tabletka chybí na poslední den... Takže si vlastně kvůli tomu hodím celý cyklus o jeden den dopředu... -.- :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama