Cytologické vyšetření na gynekologii - na něj nezapomínat!

13. dubna 2015 v 19:26 | Mersmerize |  Holčičí svět
Protože už jsem tohle téma naťukla v minulých článcích, kde jsem psala, že Gynekolog by neměl být strašákem a v dalších, které se téma gynekologie týkaly, nemůžu si odpustit trochu tady rozpitvat i tohle téma. O čem je řeč? O vyšetření, které čeká každou dívku ve chvíli, kdy začne sexuálně žít - cytologické vyšetření stěru z děložního čípku.Abych začala systematicky, musíme si tu dát krátkou a naprosto nedostačující (ale i tak pro někoho mnohé vysvětlujííc) hodinu anatomie ženského těla. Co to vlastně ten děložní čípek je? Děložní čípek je část děložního hrdla, který se nachází v pochvě (resp. jeho část přečnívá do pochvy). Děložní hrdlo se nachází ve spodu dělohy. A pokud si budeš blíže zjišťovat, jestli i tohoto orgánu se týkají nějaké nemoci či rizika, určitě narazíš na problematiku rakoviny děložního hrdla/čípku. Určitě jsi už slyšela pojem HPV - to je virus, který je sexuálně přenosný a má velký podíl na vzniku rakovinového bujení.

Cytologické vyšetření děložního čípku se tedy dělá z jednoho prostého důvodu. Aby se na tuhle nemoc a celkově na změny v buněčném "chování" přišlo co nejdříve. Čím dříve se na to přijde, tím snáze to lze léčit. A i v předchozím odstavci máš vysvětlení, proč se tohle vyšetření dělá nejčastěji až po zahájení sexuálního života. Protože HPV se nejvíce přenáší právě pohlavním stykem. I to je důvod, proč by dívka, která už má ten svůj první sex za sebou, měla pravidelně chodit na gynekologické prohlídky, aby se na podobné změny v těle přišlo v čas!

Jak cytologické vyšetření probíhá? I když na internetu je spousta diskuzí a hodně žen píše, jak hrozné tohle vyšetření je, neboj se toho. Na internetu v diskuzích a na fórech najdeš hodně nepravdivých nebo schválně "přehánějících" zkušeností a komentářů. Tohle vyšetření není vůbec nic hrozného, nepocítíš při něm vůbec žádnou bolest, maximálně ucítíš tlak, který může být lehce nepříjemný, ale rozhodně ne bolestivý! Cytologie se provádí v gynekologických ordinacích, kdy si gynekolog vezme tyčinku s kartáčkem (vypadá to asi jako vatová tyčinka) a velice jemně udělá stěr z děložního čípku. Jak sis mohla přečíst v úvodu, děložní čípek je výčnělek v pochvě, tudíž se nemusíš bát, že by ti tuhletu tyčinku cpal až bůh ví kam do ženských rodidel, skutečně není potřeba mít z toho obavy. Tuhle tyčinku potom otře o sklíčko a pošle do laboratoře. Většinou výsledky dostaneš do měsíce, to už ti dá tvůj gynekolog vědět - takže tě informuje při další prohlídce (pokud nenajde nic podezřelého).

Vyšetření není hodinové, trvá skutečně jen několik sekund a máš na rok (což je doporučená minimální doba pro další vyšetření) zase klid. Někteří gynekologové dělají tohle vyšetření i jednou za půl roku, záleží na hodně věcech, třeba na tom, jak často a pravidelně na gynekologické prohlídky chodíš.

Nemusíš se do ordinace nijak připravovat, nemusíš se bát, že by tvá intimní místa mohla být bolestivá či bys měla jiné problémy. Jedná se o naprosto rutinní vyšetření, na které bys ale nikdy neměla zapomínat. Je to jeden z velice podstatných důvodů, proč je nutné (po zahájení sexuálního života, i když delší dobu třeba sex nemáš) chodit na gynekologii pravidelně.


Další články, které by tě mohly zajímat:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Které články tě baví nejvíce?

Fotonávody 10% (31)
Gynekologie/vztahy 12% (37)
Osobní zápisky/Moje zápisky 54.7% (169)
Kosmetika/DIY 17.2% (53)
Fashion 2.3% (7)
Recenze 3.9% (12)

Komentáře

1 Minie Minie | 13. dubna 2015 v 22:58 | Reagovat

A dělají se ještě nějaké jiné takové "rutinní" vyšetření, co se provádí pokaždé?
Tenhle článek byl super, uklidnil mě, vážně ;)

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 14. dubna 2015 v 10:47 | Reagovat

[1]: Tak ona cytologie se neprovádí pokaždé, ale jak jsem napsala, záleží na tom, jak často tam chodíš. Většinou (pokud není žádný problém) tak se na gyndu chodí jednou za půl roku (ideálně) a to ob-vyšetření udělá tuhle cytologii. Ale jsou i ženy, které tam chodí jednou za rok nebo méně a gynekolog tohle vyšetření tedy udělá vždy.

JInak klasické vyšetření - prohmátne tě, zeptá se jestli nemáš nějaké konkrétní problémy a tím to končí. Občas se dělá ultrazvuk (to jen třeba po různých operacích nebo nálezech, aby se lékař přesvědčil, že děloha a všechny orgány jsou ok), ale to je spíše výjimečně u zdravých žen :)

3 Vája Vája | E-mail | Web | 4. května 2015 v 20:03 | Reagovat

Moje maminka dělá laborantka v citologické laboratoři. Takže o tom mám už nějaké informace i když mám na toto vyšetření pár let čas.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama