Gynekolog by neměl být strašákem

12. dubna 2015 v 11:52 | Mersmerize |  Holčičí svět
Gynekolog je lékař jako každý jiný a protože jeho ordinace tu není jen tak pro srandu králíkům, měly bychom k němu jednou za čas zajít. Je to stejné asi jako se zubařem nebo s praktickým lékařem - zkrátka občas prostě nemáme na výběr, i když doktory nemilujeme a snažíme se jim vyhýbat jako čert kříži.

Čas od času (podle dotazů i konverzací) mi ale přijde, že téma gynekologie a gynekolog jako lékař je neuvěřitelně děsivé, že kolují různé názory a i mýty o tom, co všechno se tam děje a hodně mladých slečen, tam pak odmítne jít nebo má z vyšetření skutečný strach. Není pak divu, že nechodí na pravidelné prohlídky, že k lékaři nejdou ani když je něco trápí a že věk prvního vyšetření a založení karty neustále odkládají. Je to ale vážně nutné?Občas mi přijde dotaz, že slečna má nějaký konkrétní gynekologický problém a hledá jakékoliv jiné řešení kromě návštěvy gynekologie. A často to nejsou slečny dvanáctileté nebo třináctileté, ale i mnohem starší, které na gynekologii ze strachu ještě nebyly. Ptají se v lékárně, rodičů, kamarádek - hlavně aby se návštěvě gynekologa vyhnuly. Což je samozřejmě hloupost. Proč? Když nás bude trápit třeba taková cukrovka, půjdeme na diabetologii - často sice návštěvu člověk odkládá (kvůli práci či volnému termínu), ale nakonec tam prostě stejně musí, protože nikdo jiný tenhle problém nevyřeší. Stejně tak je to i s gynekologií. Praktický lékař ti nemůže prohlédnout ženské pohlavní orgány jestli s nimi je vše v pořádku, žádný jiný doktor nemá možnost ti napsat jakýkoliv druh hormonální antikoncepce - zkrátka, to že návštěvu budeš odkládat, to nic neřeší.

Když budu mluvit ze své vlastní zkušenosti. Já jsem šla poprvé na gynekologii hned v patnácti. Sice jsem ještě neměla stálého přítele a v té době jsem nevedla aktivní sexuální život, ale věděla jsem, že mě to určitě brzy čeká, navíc mě trápily určité problémy s menstruací, takže jsem si řekla, že to nebudu zbytečně oddalovat a na gynekologii jsem se objednala. Jestli jsem z prvního vyšetření měla strach? Byla jsem nervózní, protože jsem prostě nevěděla, co se bude dít. Představa, že se budu muset svléknout od pasu dolů se mi nijak extra nelíbila a bála jsem se, co se všechno můžu dozvědět. A víte co jsem nakonec zjistila? Že gynekolog je naprosto normální lékař, že vyšetření není nijak bolestivé, dá se vydržet a hned když jsem vycházela z ordinace, jsem na sebe byla pyšná, že jsem to zvládla takhle brzo a když se něco bude dít, mám už založenou kartu a svého ošetřujícího gynekologa.

A takhle to chodí celých deset let. Nebudu Vám tady lhát, že by gynekologické vyšetření bylo extrémně příjemné a že bych si ho maximálně užívala, ale popravdě? Radši bych šla milionkrát za sebou na gyndu než třeba k zubaři, z kterého mám větší respekt, protože jeho vyšetření mi jsou tisíckrát nepříjemnější. Navíc návštěva gynekologa trvá jen pár minut, nemusíš se bát toho, že budeš hodinu ležet na tom křesle a bude se dít bůh ví co - naopak. Svlékneš se, doktor tě jemně prohmátne a máš to zas z krku.

Když už jsi zažila pohlavní styk, bude ti pravidelně dělat i cytologické vyšetření. Popravdě - toho jsem se strašně bála. Hlavně proto, že jsem v různých diskuzích četla, jak je to nejvíc nepříjemné a bolestivé a je to to nejhorší na světě. A víte co? Po tom, co jsem se deset minut klepala v čekárně, jsem si po vyšetření pískala a říkala si, jak se tohohle někdo může bát. Zkrátka - nevěřte všem diskuzím na internetu, nevěřte tomu, že gynekolog je sadista, nestyďte se a nebojte se, že byste to nezvládly. Já na gynekologii chodím docela ráda, teď v těhotenství jsem tam jednou za tři týdny, a vlastně mi ani nic jiného nezbývá, ale i tak. Mám moc příjemnou doktorku, která mi vždycky řekne, když bude dělat něco nového a zkrátka vím, co čekat. Gynekologická vyšetření vůbec nejsou hrozná, nemějte z toho strach, samy poznáte, že šlo jen o zbytečné nervy :)

Další články, které by tě mohly zajímat:

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Baris Baris | Web | 12. dubna 2015 v 14:57 | Reagovat

jsou mnohem horší vyšetření než je gynda,ta mi nějak moc nevadí,jen se občas bojím výsledků,ať jsem v pohodě :)

2 Zita Zita | Web | 12. dubna 2015 v 16:50 | Reagovat

Takové články jsou potřebné pro mladé dívky a nejen pro mladé....

3 D. D. | Web | 12. dubna 2015 v 16:51 | Reagovat

Je pravda, že jsem třeba taky jedna z těch, která měla z toho poprvé a strach. Bylo to nepříjemné ale zvládnout se to dalo, ale je pravda, že každé další vyšetření nebylo jako návštěva disneylandu pravda :D ale zvládnout se to dalo, a zbytečně jsem četla diskuze ve kterých lidi jen straší .. pro někoho to může být nepříjemné, ale někdy opravdu přehání :X:)

4 P. P. | Web | 12. dubna 2015 v 18:52 | Reagovat

Já se poprvé vůbec nebála, nebojím se nikdy, narozdíl od zubaře - to je mi zle už dva dny dopředu a v čekárně mám pocit, že se pozvracím a nebo omdlím. A toho strachu se asi nikdy nezbavím. :D Cytologie mě čeká až tento rok a vím, že se rozhodně není čeho bát, vždyť to nic není.

5 Peggie Peggie | 12. dubna 2015 v 19:48 | Reagovat

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, kdy se teda má na tu gynekologii poprvé jít? Já vím, že když má holka problémy, nebo žije sexuální život. Ale co když nic takového  nemá a je jí už třeba 18? Je pak doba, aby šla slečna na gynekologii už jen prostě preventivně, nechat se zapsat, nebo prostě... čekat?
Ne, že by to byl můj případ, je mi 16, ale zajímá mě to ;)

6 Mersmerize Mersmerize | Web | 12. dubna 2015 v 19:53 | Reagovat

[5]: Dole máš odkaz na článek Kdy jít poprvé na gynekologii, tam jsem se to snažila shrnout :)

Určitě je nutné na gyndu zajít pokud máš nějaký problém (infekce, bolesti, problémy s menstruací), pokud tě tam pošle jiný lékař, pokud jsi začala žít sexuálně život (i když nechceš HA - kvůli cytologii) nebo když chceš předepsat ha. To je tak v rychlosti. Pokud je slečně osmnáct, neměla ještě sexuální styk ani jí nic z výše uvedeného netrápí, je to jen na ní. Samozřejmě je lepší být někde zapsaná a mít "svého" gynekologa, ale není to nutnost :)

7 Peggie Peggie | 12. dubna 2015 v 21:20 | Reagovat

[6]: Jojo, díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama