Jak udržet čtenáře na blogu?

12. dubna 2015 v 17:56 | Mersmerize |  Moje zápisky
A co si ještě dáme dneska k tématu takhle v nedělní podvečer? Napovím Vám, že tenhle článek bude spadat do mé oblíbené podrubriky a stálým čtenářům to určitě hned docvakne. Opět se vrátím k tématu blogování! Mohli jste si tu třeba už přečíst články na téma Jak získat hezkou ilustrativní fotku bez porušování autorských práv? nebo jsem Vám dala tip na měřič návštěvnosti, který vám dá rozhodně lepší přehled než třeba takový toplist - google analytics.

A právě teď se podívám na téma, které s tím posledním jmenovaným článkem neodmyslitelně souvisí. Není totiž takovým zázrakem k sobě na blog čtenáře přitáhnout, mnohem horší je ho tam udržet! Protože k čemu jsou čtenáři, kteří se podívají, ale hned zase odejdou? Bez toho, aby cokoliv okomentovali, dali ti zpětnou vazbu a rádi se vrátili? Ano, sice budeš mít o číslíčko v návštěvnosti navíc, ale oblíbenosti ti to určitě nepřidá. Jak tedy na to?


Jak zjistit aktivitu čtenáře?
Dobrá, opět zdůrazňuju že tenhle článek je pro ty, kteří o něj skutečně stojí a tyhle informace je zajímají. Vím, že existují i takoví blogeři, kteří si blog píší čistě a jen sami pro sebe a nějaká návštěvnost je skutečně nezajímá, ale k těm teď nemluvím/nepíšu. Myslím, že je normální a pěkné, když se člověk o svou stránku chce starat, chce vědět kdo mu tam chodí, kdo komentuje, chce aby měl spoustu komentářů, chvály a zpětnou vazbu, která mu při psaní a tvoření pomůže. Ale jak zjistit, že se to tak skutečně děje - jak zjistím, co vlastně čtenář na tom mém blogu dělá?

Prvním vodítkem jsou komentáře. Pokud budou tvé články hodně komentované, diskutované, budeš mít spoustu ohlasů a ne kvůli tomu, že někde někoho v komentářích spamuješ a on tě slušně v komentářích posílá na určitá místa, už je poznat, že tvůj blog má své čtenáře, lidi se k němu mají jak dostat a zřejmě mají potřebu se k tvým článkům vyjádřit - to je super.

Jenže jsou i takoví blogeři, kteří mají relativně vysokou návštěvnost, ale komentáře nikde. Ideální je právě ten google analytics. Pokud jsi nečetla můj starší článek a tohle téma tě zajímá, určitě ti doporučuji si ho TADY přečíst a GA si založit a pečlivě procházet, najdeš tam totiž spoustu zajímavých informací. Kupříkladu (opáčko z minula) jakou dobu tráví průměrně jeden návštěvník na tvém blogu, kolik stránek si průměrně rozklikne, nebo získáš procentuální míru okamžitého opuštění. Všechny tyhle termíny jsou vysvětleny v článku, na který odkazuji.

To jsou dva velice jednoduché způsoby, jak zjistit, co se na tvém blogu děje. Zda lidé neodchází příliš rychle a co si nejraději (nebo nejméně rádi) čtou a prohlíží.

Nevydrží u tebe dlouho! Dá se s tím něco dělat?
Pokud máš vysokou míru okamžitého opuštění, průměrná doba návštěvy je jen několik málo sekund nebo pokud návštěvník otevře třeba jen jednu stránku a hned odchází, není to dobře. Pokud máš hodně článků a myslíš si, že u tebe na blogu je prostor pro čtenáře, je zkrátka něco špatně. Když totiž návštěvníka stránka/blog zaujme, je jasné že si chce přečíst co nejvíc, že chce nové a nové články a rád si prolistuje i starší rubriky či archiv.

Pokud to tak ale není, je dobré zjistit, co je špatně nebo se to prostě a jednoduše snažit napravit. Zde je několik málo bodů, které jsem dala dohromady a které doufám pomohou a třeba tě navedou novým směrem!

1. Design/orientace/písmo/pozadí
Strašně důležité je, aby se tvoje články dobře četly. A teď nemyslím obsahově, ale hlavně aby vůbec přečíst ŠLY! Už jsem o tom psala v článku Jak by měl vypadat hezký článek. Jasně, že obsah je důležitý, ale první co návštěvník uvidí je design a to, jak článek vypadá po té vzhledové stránce. Nemusíš mít profi design, důležité ale prostě je, aby pozadí s písmem nesplývalo. Ideální je zkrátka kombinace černého písma a bílého (světlého) pozadí. Tím nikdy nic nezkazíš a pro oči je to nejlepší. Na rovinu totiž říkám z vlastní zkušenosti, že když přijdu na blog a texty tam nejdou přečíst a musím si je třeba označovat myší, do minuty blog opouštím, i kdyby tam články byly sebegeniálnější. Proto se upřímně a bez přibarvování na svůj blog podívej (třeba i z jiných monitorů, nebo se zeptej kamarádů) - čtou se ti články dobře?

2. Zaměření blogu
I když jsem tenhle bod chtěla vynechat, nakonec mi to nedalo. Jsou totiž blogy a témata, která si čtenáře hledají mnohem snadněji. Třeba takové dívčí ("růžové") blogy si podle mě najdou čtenáře lépe, protože tohle téma zajímá spoustu slečen a holek na internetu přeci není málo. Pokud máš ale hodně úzce zaměřený blog, např. o jedné hudební skupině nebo o filmu či se týká básniček, je pravděpodobné, že najít si "publikum" pro tebe bude těžší. Protože sice lidi na tvůj blog mohou narazit, ale mohou taky zjistit, že je tohle téma vlastně neláká. A tím nechci říct, abys o takových věcech (navíc pokud jsou ti blízké) nepsala. Naopak - každý bychom měli psát o tom, co ho baví a o čem UMÍ psát. Jen je nutné počítat s tím, že některá témata si pravidelné čtenáře a tu svojí komunitu hledají pomaleji.

3. Odkazy v článku
A teď už ale k tomu obsahově důležitému. Názorově - přijde si k nám někdo přečíst článek, který ho zaujme. První možnost, jak může rychle přeskočit na další články, které ho možná taky zaujmou je ta, když mu dáš přímý odkaz do článku. Třeba jako jsem to udělala já - například napsat: "Četli jste můj starší článek o tom a tom....?" a do věty umístit odkaz, který k článku vede. Třeba to čtenáře zaujme, článek si rozklikne a tadá - máš ho na blogu zase o chvíli déle. Může se totiž i stát, že ho článek, který si aktuálně čte, nebude zajímat, ale bude se mu líbit jak píšeš, takže si takhle může pohodlně překlikat na jiná témata a jiné články a třeba se mu u tebe tak zalíbí, že k tobě zase přijde. Tudíž pokud mluvíš o nějakém svém starším článku, je dobré odkázat a vložit přímý odkaz, aby to měl čtenář co nejsnažší.

4. Související články
Další věc, kterou jsem se naučila a kterou si hodně chválím je pod každý článek vkládat související články. Nazvala jsem to "Další články, které by tě mohly zajímat" a dám tam např. pět článků, které tématicky s aktuálním článkem souvisí. Když totiž člověk text zaujme, není nic snažšího než si podle názvu vybrat z téhle kategorie další, které by ho také mohly zajímat. Takovým způsobem si může otevřít všech pět článků (které zase budou odkazovat a směřovat dále) a může u tebe strávit delší dobu. Některé redakční systém mohou generovat související články automaticky, tady na blog.cz je ale nutné dělat to ručně. Nevadí - nezabere to zas tolik času.

5. Archiv/aktuální články
Sice tady na blog.cz nemáš možnost přidávat automaticky související články, za to si v nastavení můžeš pohodlně vybrat, aby se ti zobrazoval archiv nebo si vybrat, kolik aktuálních článků se ti v seznamu bude objevovat. Když tak čtenář dočte, je na konci stránky, může se podívat, jaké další články si publikovala a může tam najít sice tématicky zase něco odlišného, ale to vůbec nevadí. Já myslím, že využít by se to určitě mělo. Je zbytečně zobrazovat třeba dvacet článků, ale takových 5 - 10 je průměr a nikdy tím nic nezkazíš.

6. Přehledné rubriky
A na konec něco, co mě u hodně blogů trápí. Stane se, že mě blog a jeho autor hodně zaujme a chtěla bych si přečíst další články, které mě zajímají. Občas mám ale problém s tím, že rubriky jsou buď strašně nepřehledné nebo je jich tolik, že vybrat si mi dělá velké problémy. Myslím že ideální počet rubrik je od 3 do 7. To se ještě dá v pohodě zvládnout - samozřejmě existují výjimky a když máš rubrik více, nic se neděje - jen musí být přehledné a čtenář musí tušit, co pod tím či oním názvem najde.


Další články, které by tě mohly zajímat:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 P. P. | Web | 12. dubna 2015 v 18:50 | Reagovat

Trvalo mi pár let, než jsem získala pravidelné čtenáře. Začínala jsem blogovat v deseti letech a psala jsem o svém psovi, což moc lidí samozřejmě nezajímalo. :D Jde o to, že teď píšu o tom, co lidi zajímá a zároveň to baví i mě, což je to hlavní. Sem tam také přidám odkazy na související články a opravdu to není nazbyt.

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 12. dubna 2015 v 20:15 | Reagovat

[1]: Já myslím, že blogovat o psovi je super, hrozně mě to teď pobavilo :D Hlavně kvůli tomu, když si uvědomím, jak by to vypadalo, kdybych blogovala o svojí kočce (třeba Lile) - 12:30 - kočka spí. 13:00 - stále spí 13:15 - šla se najíst 15:00 - zase si šla lehnout :D

3 denyvernice denyvernice | Web | 12. dubna 2015 v 20:16 | Reagovat

Podle mě je to moc užitečný článek! Povdlo se ti to .) tvůj blog mě zaujal, budu sem chodit ćasteji :)

4 Niiele Niiele | Web | 12. dubna 2015 v 20:22 | Reagovat

Moc dobré rady a naprosto s tebou souhlasím. Já si otevřu několik stránek, které bych si chtěla přečíst a když mě nezaujme design, tak hned stránku opouštím. Nevím, možná to je spojeno s mojí povahou a celkově s mojí osobou, ale pokud mě nezaujme blog na první pohled, hned ho opouštím, jak píšeš ty. Protože když se mi nelíbí blog, nemá cenu si číst články, když se mi to prostě nelíbí.

Jinak také miluji jídlo na oslavách, ale jak se budu zmiňovat v dalším článku, já prostě jím, jen když mám hlad. Vždy se mi sevře žaludek. Celé hubnutí byla jedna velká hladovka, ale celkově si vše hlídám a hlavně cvičím. Všechno zkrátka bude v článku.

5 Peggie Peggie | 12. dubna 2015 v 21:31 | Reagovat

Moc dobré rady :) Chce to ale vždycky pořádnou dávku trpělivosti, protože oni ti čtenáři nepřijdou hned. Na starém blogu mi to taky chvíli trvalo, než jsem si vytvořila jakousi takousi fanouškovskou základnu. Teď jsem se přestěhovala a málem to jde zase všechno od nuly :/ Akorát už nemám takovou trpělivost... :)

6 Calistka Calistka | Web | 12. dubna 2015 v 23:19 | Reagovat

Zajímavý článek a je plný skvělých rad a faktů. :) Podle mě je hodně důležité mít poutavé články což je vlastně základ, důležité je pak také psát třeba pravidelně :)

7 Maruška H. Maruška H. | E-mail | Web | 12. dubna 2015 v 23:44 | Reagovat

Skvělé rady:). To s těmi ''Další články, které by tě mohly zajímat:'' je hodně dobrý nápad! :)

8 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 13. dubna 2015 v 15:50 | Reagovat

Napráskat si na blog deset, dvanáct rubrik není vůbec žádný problém. Minulý blog jsem měla delší dobu a jak se upravovalo moje zaměření, měla jsem tam psaní, focení, ezoteriku a k tomu pár speciálních pravidelných projektů ke všemu, tak se ten špalík rozrostl. Pak jsem rubriku o kosmetice rozčlenila na parfumerku a drogerii a přidala knižní kategorie a bylo vymalováno raz dva:-).

Aby člověk zjistil, jaká je ta jeho úzká specializace, je dobré blogovat. Ten zbytek vyleze sám:-). Tady se nevyplácí cokoliv lámat přes koleno.

Články blogovacího zaměření mě u tebe baví; je na nich poznat, že pro ně máš slabost:-).

9 Mersmerize Mersmerize | Web | 13. dubna 2015 v 15:57 | Reagovat

[3]: Díky!

[4]: Mně ani nejde o design jako takový, čtu i blogy, kde se mi vzhled vyloženě nelíbí, ale nemám s tím problém, pokud jdou články dobře číst. Pokud je ale vzhled i sebekrásnější ale je tam třeba splývající pozadí s písmem nebo vzorované pozadí, to je vražda a opouštím stránku okamžitě :D :)

[5]: Určitě to chce trpělivost. občas je škoda, že to hodně lidí vzdá, protože si myslí, jak napíší tři články a hned budou mít desítky komentářů a návštěvníků - člověka by to hlavně mělo bavit, pak se uvidí jak to půjde :)

[6]: To je určitě základ! Já jsem to v článku do bodu neshrnula, protože jsem se chtěla zabývat přímo tím tématem, když už člověk na blogu je a třeba ho to tam i baví, tak jak ho tam co nejdéle udržet. :)

[8]: Souhlas, určitě víš, že na starým blogu jsem taky měla mnohem více rubrik. Jak jsem napsala to není zas takový problém, ale musí to mít určitou organizaci a dobrý název. Nemám moc ráda takové rubriky, které ti názvem nic neřeknou a najdeš jich na jednom blogu dvacet. :) Jinak tyhle články mě hrozně moc baví, jednou za čas je to zas trošku něco jiného a jsem hrozně ráda, když se třeba někdo dozví něco nového co u blogu uplatní a tak :))

10 Bella Bella | Web | 24. dubna 2015 v 17:41 | Reagovat

Děkuji za super tipy. S blogem se širokým zaměřením teprve začínám, takže jsi mi moc pomohla a hlavně juknu na ten google analytics. :-)

11 Lyra Lyra | E-mail | Web | 3. května 2015 v 15:55 | Reagovat

Google analytics jsem si nedávno díky tobě založila, takže mi určitě přijde vhod. Víceméně souhlasím s tím, co jsi napsala, jen bych snad ještě přihodila, že je dobré si vybudovat pravidelnost v publikování. Když si čtenáři zvyknou, že pravidelně přidávám články, budou hned na blog chodit s větší chutí, než když třeba bloger nárazově vysype pět článků a pak zase půl roku nic nepřidá. Osobně se snažím články přidávat hlavně o víkendu, sice mi to ne vždycky vyjde, ale snaha tu je.

12 Eskandriel Eskandriel | Web | 16. května 2015 v 20:13 | Reagovat

Nemůžu jinak než souhlasit a ještě bych chtěla doplnit, že když se někdo rozhodne psát blog, měl by ovládat gramatiku. Pokud narazím na články, které hýří hrubkami, okamžitě mizím.

13 Magicmax Magicmax | Web | 17. října 2016 v 15:15 | Reagovat

Ty seš strašně chytrá holka!!

14 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 17. října 2016 v 15:24 | Reagovat

Dávat do textu odkazy na starší články...to je vlastně docela dobrý nápad.
To začnu dělat.

A ty související články.
To je taky začnu dělat!

Díky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama