Proč říct NE hladovkám při dietě aneb unavují mě takové blogy

22. dubna 2015 v 11:07 | Mersmerize |  Holčičí svět
Dnes se zase můžete těšit na pár článků a začnu jedním, který jsem neplánovala dopředu a prostě mě napadl úplnou náhodou. Tedy - ono to náhodou nebylo. Abychom si rozuměli - já strašně ráda čtu a prohlížím cizí blogy. Nemám stovky oblíbených blogů, ale denně jich projdu hodně, přečtu si co je nového, jsem ráda když narazím na nového bloggera/bloggerku a zkrátka, když mám čas, tak mě to baví. Proto mám ráda blog.cz, protože tady je vše hrozně propojené a k novým blogům se dostanu strašně jednoduše, což je parádní.

Jenže víte, čeho jsem si poslední dobou hodně všímala? Že neuvěřitelně moc blogů, které vedou dívky věkově 12 - 18 let jsou o hubnutí a dietách. Většinou to jsou články typu "Můj jídelníček" nebo "Co jsem dnes snědla a co plánuju jíst další týden". Na tom nevidím nic špatného. Nepatřím mezi ten typ lidí, co by si nutně potřeboval hlídat jídelníček, nebaví mě zabývat se každou věcí, co sním a už vůbec mě nebaví hledat, kolik má kalorií. Ale pokud to někoho baví, dělá to pro sebe a má i rozumné myšlenky, které dokáže zpracovat do článku, tak proč ne? Problém je ale v tom, že na drtivé většině takových blogů a v těhle článcích nejsou rozumné rady, nejsou tam příklady super jídelníčků, kterými bychom se mohli inspirovat, většinou jsou tam deníčkové zápisky o hladovkách, o neuvěřitelně stupidních dietách a o tom, jak bloggerka zhřešila tabulkou čokolády a teď týden nebude moct nic jíst. Nepřijde vám to hloupé?Bez předsudků!

Snažím se nemít předsudky. Nevadí mi blogy, které jsou zaměřeny na zdravý životní styl, na jídlo, na jídelníčky a vůbec mi nevadí ty, kde najdu super recepty (ať už méně či více zdravé). Naopak - já takový blog nemám, jídlo si hlídám, ale ne nijak pečlivě a tak se ráda podívám k někomu, koho o tom baví psát, koho baví vařit, koho baví žít a jíst zdravě, proč ne?

Nechci tím totiž shazovat bloggerky, které jsou v tom skutečně dobré a mají potenciál. Bohužel na ně ale hází špatné světlo právě ty, které se zabývají hladovkami, nesmyslně sepisují co snědly a pak si to vyčítají. Chápu, že to je každého věc a proto nikoho nechci urážet - ať si každý píše co chce. Tenhle článek berte spíš jako upozornění pro ty mladší z vás, které takové blogy čtou a bloggerku v hladovkách podporují a třeba se chtějí inspirovat.

Proč to raději přehlédnout?

A věřte mi - inspirovat se není dobrý nápad. Proč? Psala jsem o tom už mockrát, rozebírala jsem lidské tělo, anatomii, metabolismus a snažila jsem se osvětlit, proč hladovky jsou špatné a proč bychom měli jíst správně a zdravě. Ale nikdy jsem tomu nevěnovala samostatný článek. Ty z Vás, které mě čtou pravidelně už určitě vědí, ale zopakuju to ráda.

Pro normální fungování naše tělo potřebuje vodu a jídlo. Z jídla dostává živiny, vitamíny a minerály, které používá ke správnému chodu. Určitě jsi už slyšela o sacharidech nebo bílkovinách. Správný jídelníček by měl mít určité složení, měl by obsahovat od všeho něco, protože jakmile nám něco chybí a v jídelníčku to nemáme, samozřejmě se to projeví. Můžeš mít horší pleť, nehty, vlasy, zuby, můžeš mít problém se štítnou žlázou apod. To jsou samozřejmě už ty horší případy, ale je to jeden z důvodů, proč si hlídat to, co jíme.

A já nejsem zastánkyní nějakých strašných omezení a psaní si toho, co člověk jí. Občas si dám čokoládu, dám si něco tučného nebo smaženého. Myslím, že když se to s ničím nepřehání, je to v pořádku a takový malý "hřích" nikdy neuškodí. Mě by totiž nebavilo se celý život hlídat, mám jídlo ráda - jak zdravé, tak i občas něco trošku tučnějšího.

Proč říct ne hladovkám!

Proč jsou hladovky tak špatné? Protože do těla nedostáváš to, co tělo nutně potřebuje a ano, je jasné, že když ho nebudeš dopovat tuky a podobnými látkami, tak začneš hubnout. Ale víš za jakou cenu? Pokud to hodně zjednoduším, budeš muset podobné hladovky držet celý život a nebudeš se moct ani podívat na čokoládu bez toho, aby jsi něco přibrala. To je rozdíl právě od toho zdravého jídelníčku, kdy člověk jí to co má, má dost pohybu a tělu nijak neubližuje. Jenže pokud držíš každou chvíli hladovku a každou chvíli ji porušíš, tělo se začne bát a místo toho, aby normálně spalovalo a metabolismus pracoval, tak začne vše ukládat. A vše se ti ukládá v podobě tuků - není to právě kontraproduktivní?

A to je na těhle blozích, článcích o tom, jak slečny zhřešily a o tom, jak znovu začnou s hladovkou nejsměšnější. Vážně dokážou držet podobné hladovky celý život? Nevadí jim, že když pak začnou normálně jíst nebo si vezmou něco tučnějšího, tak to tělo místo spalování začne ukládat?

Proto bych ráda řekla všem mladým slečnám, vykašlete se na hladovky. Nedokáže je držet celý život, ubližujete svému tělu pro nic a nic vám to nedá. Jděte se radši proběhnout místo sezení u počítače, dejte si radši zeleninový salát místo čokolády pokud chcete zhubnout, ale nepřehánějte to. Nemá to smysl :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Jess Jess | Web | 22. dubna 2015 v 11:35 | Reagovat

Já jako "hubnoucí blogerka" bych taky ráda podotkla, že nesnáším "pro ana" blogy, kde se holky snaží jen zhubnout hladovkami, vyčítají si každé sousto, no škoda slov. Důležitější je spíš změna celkového životního stylu, hýbat se a jíst! Hlavně jíst! Vybírat si, oblíbit si nějaká zdravá jídla, ale ty hladovky jsou opravdu mor.
Děkuju za komentář, tak to určitě máš pravdu, před menstruací mám klidně +3 kg. :-) Ale teď to není ten případ. Spíš mám rozházené trávení, protože jsem byla 2x na týden v zahraničí za poslední měsíc, takže jiná voda, jiné jídlo.. a to dokáže s trávením (ne)pěkně zamávat.

2 Péťa Péťa | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 14:23 | Reagovat

Z takových blogů hned odcházím. Přiznám se, že jednou jsem s hrůzou v očích sledovala blog slečny, která snědla třeba jen jedno jablko za den. Pak přestala psát. Nechci raději ani myslet na to, proč. Od té doby se podobně zaměřeným blogům vyhýbám, protože vím, že slečny si to vymluvit nenechají a stejně tak vím, že nechci sledovat jejich cestu do pekla. Ostatně, já jsem přesně opačný případ člověka - ráda se najím, klidně i nezdravě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama