Vaginální výtok: Je to normální a jak poznám, že je něco špatně?

8. dubna 2015 v 10:41 | Mersmerize |  Holčičí svět
Rubrika gynekologie a články, které se týkají dívčího těla a různých jevů, které dospívání provází, jsou tady na blogu asi úplně nejúspěšnější - alespoň když to vezmu z pohledu autorky a budu se dívat na počet komentářů a odezvu. Chodí mi totiž nespočet dotazů na tohle téma, ať už je to hormonální antikoncepce, různé vaginální záněty a samozřejmě i nesmíme zapomenout normální vaginální výtok - i na ten přijde spousta dotazů. Hodně dívek totiž neví, zda je to vůbec normální. Neví, kdy se výtok stává příznakem nějaké konkrétní nemoci či zdravotního problému - a proto tenhle článek!

Zaměříme se na klasický vaginální výtok, napíšem si něco o tom, kdy je a kdy není normální a zdravý a určitě se dozvíš, jaké příznaky bys měla řešit se svým lékařem.O výtoku obecně

Na úvod je nutné napsat, že vaginální výtok je věc, která je naprosto normální u každé slečny a ženy. Do určité míry ho máme každá a zabránit se tomu nedá, naše tělo si tak totiž pomáhá. Naše intimní partie se tak čistí, udržují se lubrikované - zvlhčené, výtok nám pomáhá při pohlavním styku, zabraňuje infekcím. Z toho fyziologického hlediska je tedy v pořádku ho mít.

Co se týče jeho tvorby a množství, závisí na to hodně faktorech. Ovlivňuje to věk, hormony (když měníš nebo bereš hormonální antikoncepci je možné, že se u tebe výtok trochu pozmění), fyzická aktivita (pohlavní styk) a i fáze menstruačního cyklu. Je normální, že těsně před menstruací a hned po ní je výtok odlišný než v jiných fázích cyklu.

Jak se fyziologický/normální/zdravý výtok projevuje?

Teď se zaměříme na to, jak by měl vypadat výtok u tebe, pokud jsi zdravá, nemáš žádné zdravotní problémy a zkrátka vše je tak, jak má být.

Množství - Za prvé množství výtoku je hodně individuální. Někdo si ho ani nemusí všimnout, u někoho je ho o něco více. Je normální pokud se množství zvyšuje před/po pohlavním styku, pokud bereš různé léky (HA, hormony...), pokud se ti blíží menstruace.

Barva - Barvou se hodně pozná, fyziologický výtok by měl být bílý, jen lehce nažloutlý. Pokud už je jeho barva ale podivná - do zelena, hodně do žluta, navíc se množství zvyšuje, může to být projev infekce.

Zápach - A třetí věc, která je stěžejní je zápach. Pokud jsi v pohodě, dodržuješ správnou intimní hygienu, výtok by měl být bez zápachu.

Svědění - Pokud jsi zdravá, intimní partie by tě vůbec svědit ani nijak dráždit neměly. Svědění, pálení a následná bolest jsou už projevy pokročilejší infekce intimních míst.

Co když je něco špatně?

Pokud na svém těle pozoruješ, že je něco špatně - výtok zapáchá nebo má jinou barvu než má mít a tebe to znepokojuje, může to mít několik důvodů.

Jasně, že se jeden den může stát, že tě bude "tam dole" něco nepříjemně svědit, pokud to ale další den bude v pohodě, nebo to zkrátka rychle přejde, nemusíš si dělat hlavu. Před menstruací se totiž zvyšuje kyselost prostředí, tudíž lehké svědění není nic strašného. Je ale nutné rozeznávat mezi tím, když tě něco trápí dny a týdny a mezi tím, kdy se něco objeví během dne a zase to za chvíli přestane. Pokud tě výtok nějak znepokojuje, znepokojuje tě jeho barva, množství či zápach, pozoruj na svém těle, jestli je to jev chvilkový nebo jestli tě to skutečně trápí a nepřestává.

Nejčastějším důvodem, proč se výtok patologicky mění je infekce. Ať už infekce způsobená plísněmi, viry či bakteriemi - ale asi ten nejznámější důvod je infekce kvasinková, která se často ráda vrací a někdo na tuhle infekci dost trpí.

Co dělat, když mám podezření na infekci?

Pokud problémy neustávají, rozhodně nic nenechávej náhodě ani na poslední chvíli. Čím déle totiž infekce trvá, tím obtížnější bude její léčba a může mít i různé dlouhodobé následky. Ideální je co nejdříve navštívit svého lékaře.

Pokud se ti infekce objevila poprvé, můžeš se zastavit v lékárně a poradit se s lékárníkem o možnosti léčby. Prodávají se totiž různé přípravky (masti, čípky), které jsou volně prodejné a dokáží s infekcí zatočit. Co ale chci zdůraznit je, že samoléčba často není tím nejvhodnějším řešením. Jen lékař dokáže zjistit, o jakou příčinu jde a dokáže nasadit nejlepší možnou léčbu.

Je totiž dost dobře možné, že se jedná o nějakou konkrétní infekci (což lékárník v lékárně a ani ty jako laik nemáte šanci posoudit) a v lékárně necháš dost peněz a nakonec ti to ani nepomůže. To není chyba lékárny ani léků - zkrátka je potřeba, aby to viděl lékař. A to hlavně v případě, že se ti infekce a záněty vracejí a těžko se jich zbavuješ.

Další články, které by tě mohly zajímat:


Pokud chceš mít přehled o všech novinkách a událostech na blogu, nezapomeň dát like facebookové stránce. Pokud se chceš na něco zeptat, můžeš tak učinit tady v komentářích nebo na mém ask.fm


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama