Velký průvodce žehlením vlasů!

9. dubna 2015 v 10:17 | Mersmerize |  Holčičí svět
Protože projektem na duben jste si v anketě zvolily péči o vlasy a vše, co s tím souvisí, nezbývá mi nic jiného, než se na tohle téma zaměřit a pořádně ho rozpitvat. Jsem vlastně i ráda, že padlo zrovna tohle téma, protože když jsem se tak koukala do archivu článků, které tu jsou - zjistila jsem, že o vlasech toho tady moc není. A to mě samozřejmě mrzí, protože péči o vlasy já osobně věnuji dost času, snažím se zkoušet nové věci a dávat jim to nejlepší. Podle mě jsou totiž vlasy skutečně korunkou krásy a špatně zvolená barva, střih, účes nebo i celkově zničené a poškozené vlasy, dokáží zkazit mnohé.

O čem se budem bavit dnes? Zaměříme se na žehlení vlasů a vše okolo toho. Pokusím se rozebrat, co vlasům škodí, co jim v tomhle směru prospívá a doufám, že vám moje tipy a rady pomohou a najdete v nich třeba i něco, co jste dosud nevěděly!


Je žehlení skutečně nezbytné? Ničí to vlasy?

Nebudem tu rozebírat, zda je žehlení vlasů tím nejdůležitějším na světě. Jasně, že není. Někdo nemá vůbec potřebu vlasy si rovnat ani kulmovat a stačí mu šampon a hřeben. Zkrátka, kdo si chce žehlit vlasy a trávit tím čas, ať to vesele dělá - nikdo nemá právo mu to zazlívat. Je přece samozřejmé, že se chceme cítit a připadat si krásné a když nám k tomu dobrému pocitu pomůžou rovné vlasy, tak proč ne?

Co se týče druhé otázky - zda to ničí vlasy - nemůžu jasně odpovědět ano nebo ne. Na jednu stranu - ANO, jasně že to vlasy zatěžuje. Žehlička používá horko, které může vlasy pořádně vysušit a poničit. Na druhou stranu jsou dnes už vlasové žehličky tak vychytané, že tohle riziko minimalizují. A pak už je jen na tobě, jak se o vlasy staráš a jestli to s tepelnou úpravou nepřeháníš a používáš přípravky, které vlasům prospějí a budou pořád zdravé a lesklé. Jde i o to, jestli jsou tvé vlasy od přírody pevné a zdravé - takové vlasy toho vydrží více a nemusíš brát takové ohledy, jako když máš vlasy slabé a jemné.

Výběr žehličky - alfa a omega

Pokud si vlasy žehlíš skutečně často, používáš žehličku takřka každý den, nebo máš vlasy hodně náročné, zničené a bojíš se, aby na tom nebyly časem ještě hůř, je základem všeho dobrá žehlička. Protože když si vybereš špatný a nekvalitní produkt, můžeš používat kolik přípravků chceš a na vlasech se to stejně projeví. Proto určitě věnuj dostatek pozoru tomu, jakou žehličku si vybereš.

Skvělé je, že dnes už kvalitní žehličky se spoustou vychytávek můžeš koupit za pár korun a nemusíš na ní šetřit roky. Nebudu asi rozepisovat, článek o výběru tu už totiž byl. Najdete ho TADY a shrnula jsem tam vše, co jsem chtěla - od správného povrchu žehličky po značky a různé vychytávky, které dnešní žehličky mají.

Na jakou teplotu žehlit?

Když máme vybranou tu správnou žehličku, musíme nastavit teplotu tak, aby našim vlasům vyhovovala. Já jsem zastáncem výběru žehličky s volitelnou teplotou. Ty skutečně hodně levné to nemají, zahřívají třeba na 200 stupňů a to pro někoho může už být hodně a zbytečně tak vlasy ničíš. Ideální je buď si teplotu sama nastavit nebo mít žehličku dražší, která sama teplotu nastaví podle typu tvých vlasů. Já sama mám třeba remingtonku, která má klasické kolečko na nastavení teploty, nemůžu si stěžovat.

NIKDY bys neměla při žehlení přesahovat 200 stupňů, to by skutečně mělo být maximum, větší teplo vlasům škodí ve velkém. Ideální je rozmezí 150 - 180 stupňů, kdy volíš podle svých vlasů. Pokud máš vlasy pevné, nepoddajné - teplota je lepší vyšší, pokud máš vlasy jemné - teplota bude stačit nižší.

Přípravky, které je dobré/špatné používat

Na co bys neměla zapomínat při častějším žehlení je správná termoochrana vlasů. V drogérii nebo na internetu dnes běžně za pár korun seženeš přípravky, které se na vlasy aplikují před žehlením nebo fénováním a vlas ochrání před horkým vzduchem. Často mají i spoustu funkcí navíc, mohou ti pomoci vlasy narovnat nebo účes zafixují, takže rovné vlasy ti vydrží déle.

Pokud chcete ode mě něco doporučit, já sama si nemůžu vynachválit spreje a mléka od Loreal Studio Silk&Gloss (nebo starší Hot straight). Dá se sehnat v každé drogérii, stojí kolem stovky, vydrží mi několik měsíců a vlasy mám po něm krásně lesklé, hladké a vždycky vidím rozdíl, když přípravek použiju a když třeba použiju něco jiného. Tahlé série přípravků se dělá i pro kulmování vlasů (hot curls) a taky si nemůžu vynachválit. Oba dva používám už řadu let.

Většina takových přípravků se používá před žehlením nebo fénováním. Některé jsou určeny jen pro mokré vlasy, jiné jsou naopak pro suché vlasy či si můžeš vybrat, jaké použití ti bude více vyhovovat.

Před samotným žehlením si ale dávej pozor, co používáš. Ideální jsou pouze tyhle přípravky. Ty, které se používají na styling (olej, lak, sprej pro lesk...) je nejlepší použít až ve finále, když už vlasy žehlit nebudeš. Pokud totiž vlasy nalakuješ před žehlením, můžeš tak více zatěžovat vlasy a poškodit je. Proto je ideální žehlit čerstvě umyté vlasy než si je týden nemýt a po týdnu, kdy na nich máš vrstvu laku nebo oleje, je přežehlit.

Pokud vlasy žehlíš, je super opatřit si hydratační pečující vlasovou kosmetiku. Tedy krom šamponu i dobrý kondicionér a masku na vlasy. Tu nemusíš používat při každém mytí, ale třeba jen jednou týdně, zkrátka podle toho, jak ti bude vyhovovat a jak to tvé vlasy budou potřebovat.

Žehlení mokrých vlasů? Jen se speciální žehličkou!

Velká chyba je žehlit mokré vlasy. Občas vídám, že slečny si vlasy umyjí, vyfénují a začnou žehlit. Často ale vlasy nejsou pořádně suché, jsou nedostatečně vyfénované a tak se z nich více odpařuje voda a struktura vlasu se rychleji ničí, navíc jsou často vlasy potom bez lesku a krepaté.

Existují i žehličky, které jsou určeny přímo pro žehlení mokrých vlasů, tudíž nemusíš používat fén, ale tyhle žehličky jsou speciální, mají to na sobě (nebo na krabici napsané) a nemůžeš tímhle způsobem používat běžnou žehličku. Ty klasické jsou určeny pro perfektně suché vlasy.

Důležité shrnutí a zásady v žehlení vlasů:

- Pokud si vlasy žehlíš častěji, nezapomeň vybrat kvalitní žehličku. Ideálně kombinovaný povrch, ionizaci s nastavitelnou teplotou
- Teplota žehlení by neměla přesáhnout 200 stupňů, ideální je rozmezí 150 - 180.
- Nezapomeň na kvalitní kosmetiku - termoochrana, dobrý šampon, kondicionér, maska na vlasy.
- Lak a olej používej až jako finální styling, tedy až po vyžehlení
- Vlasy před žehlením musí být perfektně suché, žehlení mokrých vlasů je hodně ničí
- Před tím než použiješ lak a začneš vlasy upravovat, nech všechny pořádně vychladnout, neupravuj je ještě teplé
- Pokud se chceš vyhnout zplihlým vlasům, žehli je od spodních pramenů k těm vrchním (např. si skřipcem přichyť vlasy u pěšinky a nejdřív vyžehli ty vespod). Až nakonec se žehlí vrchní prameny.

Další články, které by tě mohly zajímat:


Pokud chceš mít přehled o všech novinkách a aktualitách na blogu, nezapomeň dát like facebookové stránce. Pokud se chceš na něco zeptat, může tak učinit tady v komentářích nebo na mém ask.fm

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Které články tě baví nejvíce?

Fotonávody 10% (31)
Gynekologie/vztahy 12% (37)
Osobní zápisky/Moje zápisky 54.7% (169)
Kosmetika/DIY 17.2% (53)
Fashion 2.3% (7)
Recenze 3.9% (12)

Komentáře

1 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | Web | 9. dubna 2015 v 15:57 | Reagovat

Mně chtěla pořídit žehličku na vlasy sestra, když jsem se s vyžehlenými vlasy jednou vrátila od kadeřnice a sestra najednou zjistila, že moje vlnité vlasy jsou 5x hustší jenom opticky, do té doby, než je vyžehlím:-) potvora:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama