Kojení na veřejnosti a můj názor budoucí maminky

5. května 2015 v 15:09 | Mersmerize |  Z deníku budoucí maminky
Dneska zabrousíme do něčeho, co bude současně spadat do rubriky Z deníku budoucí maminky a zároveň do Mých Zápisků, protože bych se ráda vyjádřila na jedno ne zrovna málo diskutované téma. O čem je řeč? Nedávno tady na hlavní stránce blogu byl propagován článek s názorem, který se týkal kojení na veřejnosti a nedalo mi nepřispět komentářem a zároveň se nad tím nezamyslet - došlo mi totiž, že i když kojení není úplně normálním tématem k hovoru, s tím jak se mi blíží termín porodu, hodně lidí se mě ptalo, jaký mám názor na to nebo třeba to a kojení je jev, který prostě hodně lidí zajímá.Na úvod

Jak to tak u mě bývá zvykem, nejdříve bych ráda napsala a na úvod zdůraznila, že fakticky nikoho nesoudím a nechci nikoho poučovat. Do článků prostě zapojuju svoje názory, určitě tu byla a budou i kontroverznější témata a chci abychom se v diskuzi všichni respektovali a nebyli zbytečně kritičtí. Každý na určité téma máme prostě jiný názor, jiný pohled a není to přece nic špatného. Proto bych byla určitě strašně nerada, kdyby mi tu nějaká už zkušená maminka psala, jak jsou mé názory hloupé a kde si cosi a že kojení je to nejúžasnější a nejkrásnější a že ona si myslí, že na veřejnost prostě patří a není to nic špatného - nikomu jeho názor neberu. Naopak budu ráda, pokud se v komentářích se mnou podělíte o to, jak na tuhle "problematiku" koukáte vy.

"Je to přirozený..."

Když si vybavím kojení a diskuze kolem něj, asi nejčastější argument pro to kojit na veřejnosti a nestydět se za to je ten, že je to naprosto přirozené, není na tom nic vulgárního, dítě to potřebuje a za to, že žena kojí, by se neměla stydět.

Já určitě souhlasím s tím, že je to přirozené, souhlasím s tím, že když má novorozenec/kojenec hlad, tak že jíst prostě musí, nepočká a když nemáme poblíž domov, kojení mimo něj a na veřejnosti se prostě maminka tak úplně nevyhne. Určitě by se ženy neměly stydět za to, že kojí (stejně tak bychom nikdy nikoho neměli odsuzovat, že nekojí - každá maminka určitě chce pro svoje dítě to nejlepší, ale když kojit nemůže, tak to přeci není konec světa a mateřské lásky).

Na druhou stranu, hodně věcí je přirozených a na veřejnosti se s nimi úplně tak nechlubíme. Vemte si, sex je taky přirozený, je vlastně žádoucí, protože jak bychom se bez pohlavního styku rozmnožovali a jak bychom na svět přiváděli ty drobečky? Je přirozený, ale to neznamená, že je vhodné na to s přítelem "skočit" v bance nebo na veřejném parku a myslet si, že na nás nikdo nebude koukat skrz prsty. Jasně, jako přirovnání to samozřejmě není stoprocentně správné, ale je to jeden pohled na to, že přirozených věcí je hodně a ne všechny se dělají na veřejnosti.

Ohleduplnost? Nosí se vůbec dneska?

Abych se ale dostala k mému názoru a věčně to neokecávala. Já proti kojení na veřejnosti vůbec nic nemám. Pokud vás to zajímá, nemyslím si, že se zatím můj pohled na tuhle věc změnil od té doby, kdy jsem si ani svoje dítě nedokázala představit do téhle doby, kdy už za dva měsíce budu rodit. Nikdy jsem kojící ženy na veřejnosti neodsuzovala a nikdy jsem se nijak neděsila. Ani když mi bylo dvanáct, patnáct, osmnáct - zkrátka mám na to pořád stejný názor. A ano, je možné že se časem, až už budu mít tuhle "kojící zkušenost" za sebou, můj názor změní, stát se může vše.

Asi největší problém téhle doby je podle mě v ohleduplnosti. Já upřímně totiž nesnáším neohleudplné lidi. Nesnáším kuřáky, které nezajímá jestli jsou v místnosti lidem, kterým by cigareta mohla vadit, nesnáším hlučné lidi, kterým je jedno, jaké potřeby mají ostatní a jestli jim hluk nevadí nesnáším kamarádky maminky s kočárky, které si vezou čtyři kočárky vedle sebe, vesele si povídají a je jim jedno, že kolem nich nikdo nemůže projít a prostě neohleduplnost je věc, která mě dokáže hodně vytočit.

A i když je kojení SAMOZŘEJMĚ věc přirozená a s kojencem se o době kojení moc smlouvat nedá, mělo by mít na veřejnosti určitá pravidla a kojící maminky by měly být ohleduplné k ostatním. Jak to myslím? Nedávno jsem třeba byla na jednom úřadě, kde u vedlejší přepážky seděla úřednice (žena) a vedle ní maminka se skutečně malým miminkem v náručí a rozebíraly spolu nějaké věci ohledně papírování. Maminka se ale v jednu chvíli podívala na hodiny a bez jakýkoliv rozpaků si rozepla košili, vyndala ňadro, dítě narovnala, vyndala mu dudlík a začala ho kojit. Pak se jako že nic podívala na úřednici, která na ní dost zvláštně koukala (možná se spíš hodí slovo zírala), ale rychle se oklepala a povídala o předešlém tématu dál. Co k tomu dodat? Podle mě se v takové situaci nestalo nic příšerného. Kdybych ale já byla na místě kojící maminky, byla bych na úřadě dlouho, věděla bych že dítě potřebuje jíst, nejdřív bych se prostě slušně zeptala, zda to paní naproti nebude vadit. Je to prostě podle mě slušnost se zeptat, než se člověk takhle odhalí, i když jde o pouhé kojení. A vůbec se nedivím, že paní úřednice chvilku koukala než pokračovala, protože upřímně - i když všechny jsme ženy, všechny máme prsa a kojení je normální a očekává se od nás, zkrátka to může okolí v určitých situacích zaskočit.

Lidi jsou různí

Zkrátka je potřeba si říct, že stejně jako se svět může dělit na kuřáky a nekuřáky, jsou lidi kteří kojení na veřejnosti vidí neradi. Jasně, můžeme si myslet, že to jsou idioti a přeci nenecháme dítě brečet hlady, ale vždycky je podle mě řešení, kterým se dá vše vyřešit.

Přítel třeba nedávno byl v restauraci, kde u protějšího stolu seděla rodina s malým kojencem a maminka ho potřebovala nakojit. V restauraci byla volná místa a tak maminka poprosila obsluhu, jestli by ji na chvilku posadila k soukromějšímu a odlehlejšímu stolu v koutku, kde by na kojení měla klid. A úplně bez problému, miminko nakojila, nedávala na odiv své přednosti a nikdo cizí při jídle nemusel koukat na kojení v akci. Stejně tak existují ty obrovské látkové pleny a viděla jsem i přímo i látky na kojení, které dítě a prs zakryjí, nijak maminku neomezují a problém je taky vyřešen.

Budu kojit?

Já samozřejmě, pokud to půjde, kojit chci. Nepatřím k těm maminkám, které by chtěly kojit až do doby než dítě půjde na vysokou, osobně si myslím, že ideální je ten půl rok - max. necelý rok. Samozřejmě pokud někdo chce kojit do tří let, ať si kojí do tří let, mě je to fuk. Tak by ten svět prostě fungovat měl, ať si v tomhle svém osobním směru každý zvolí podle sebe, nikoho tím přeci neomezuje.

Kojení vidím jako krásnou věc, INTIMNÍ věc mezi maminkou a dítětem. Na veřejnost jako takové podle mě nepatří, ale jsou situace, kdy se tomu vyhnout nemůžeme, kdy nechceme zbytečně volit různé příkrmy nebo mléko odstříkat do lahvičky a pak dlouze ohřívat a připravovat. Ale i v takových situacích bychom podle mě měly být ohleduplné, ne každý je na kojící maminku připravený a zvyklý (někteří lidi se do kruhu těhotných a kojící zkrátka tak často nedostanou) a myslím, že není tak těžké se třeba zeptat, najít si nějaké příhodnější místo nebo se lehce zakrýt.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Které články tě baví nejvíce?

Fotonávody 10% (31)
Gynekologie/vztahy 12% (37)
Osobní zápisky/Moje zápisky 54.7% (169)
Kosmetika/DIY 17.2% (53)
Fashion 2.3% (7)
Recenze 3.9% (12)

Komentáře

1 Quinn Quinn | 5. května 2015 v 21:59 | Reagovat

Tak na tom úřadě to muselo být vtipné, když ta mamina vyvalila to prso na úřednici :D Upřímně toto už mi přijde divné. Nejlepší mi přijde kojení na veřejnosti s tou plenou, maminka se zakryje a všechno je v pohodě.

2 Péťa Péťa | E-mail | Web | 5. května 2015 v 23:24 | Reagovat

Já to do jisté míry chápu, ovšem v mezích ohleduplnosti. Přirovnávám to třeba ke smrkání - taky se napřed odvrátím stranou. Stejně tak si myslím, že mamka s mimčem by měly, pokud to jde, jít trochu do ústraní. Ostatně určitě by to tak bylo příjemnější i pro ně, protože nepochybuji o tom, že v opačném případě by na ně všichni zírali, byť třeba i neradi.

3 Vája Vája | E-mail | Web | 7. května 2015 v 13:23 | Reagovat

Souhlasím s tebou, mě by se taky nelíbilo, kdyby se někde, kde je všem maminka na očích takhle udělala. Až já budu mít dítě ( a to bude ještě doba) budu se snažit, aby nemusela být tolik na očích, protože ne pro každého to musí být příjemný pohled.

4 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 11. května 2015 v 13:45 | Reagovat

Kojení na veřejnosti bych nepřirovnávala ke kouření/ hlučnosti/ překážení na chodníku - protože to je něco, čemu se člověk tak snadno nevyhne. Tím myslím, že když si někdo vedle mě zapálí, tak se nemůžu prostě rozhodnout, že chvilku nebudu dýchat. Pokud vedle mě začne žena kojit a mě to pohoršuje, tak prostě koukám jinam a hotovo. Samozřejmě v situaci, kdy jiný člověk s dotyčnou maminkou přímo komunikuje, tak je asi na místě ho aspoň upozornit :-)

5 Sára Krocan Sára Krocan | Web | 4. června 2015 v 14:40 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Nemyslím si, že by kojení na veřejnosti mělo někoho pobuřovat, ale matky by měly být ohleduplné. Přesně jak jsi psala u záležitosti s úřednicí. Nám docentka na toxikologii říkala, že kojení je nejlepší do 1 roku, protože potom je mléko tučné a tím se přenáší různé toxické látky (PCB apod - teda ne, že bys byla kontaminovaná, ale víš, jak to myslím dufám:-) ).

6 Mamka Mamka | 12. června 2015 v 18:25 | Reagovat

U kojení jde primárně o nasycení potomka. Ta paní si asi nejdříve vzala miminko do náručí a pak začala kojit. Urednice ma oči, mohla je tedy stočit jiným pohledem.  Viděla jsem kojit i v kostele a nikdo se nepohorsoval.
Osobně jsem kojila téměř dva roky, a to před spinkanim v druhem roce. Nikdo ani nevěděl, ze kojime. Holčička je zdravá. U te které jsem kojila jen 6 měsíců se projevily problémy s imunitou. Nemoc, kterou bude mít napořád...Náhoda? Kdo ví...Mám ji moc rada (tenhle blog sleduje) a kdyby šel vrátit čas, kojila bych ji dyl.

7 Mersmerize Mersmerize | Web | 12. června 2015 v 18:53 | Reagovat

[6]: Určitě, nejde nic jiného než o nasycení. Na druhou stranu ale já netvrdím, že paní udělala nějakou strašnou věc, ale třeba mě, kdybych byla na místě úřednice, by bylo milejší a pro mě i ohleduplnější, kdyby se nejdříve zeptala. Stejně tak, jako to udělala třeba paní v restauraci, jak taky píšu v článku.

Já myslím, že kojení je strašně krásná, přirozená a úžasná věc na mateřství, ale krásných a přirozených věcí je spoustu a člověk musí být i ohleduplný k okolí, stačí se jen ve společnosti zeptat nebo pokud je možnost zvolit lepší prostředí (klid, ústraní apod. - i pro dítě je to podle mě lepší). Zkrátka mi nejde o to, aby se zakázalo kojit na veřejnosti - to rozhodně ne! - jen o to, aby maminky myslely i na to, že to druhým lidem může být trošku nepříjemné, což je podle mě normální. :)

Jinak o délce kojení nechci moc spekulovat, jsou maminky, které kojit nikdy nemohly (bohužel) a mají zcela zdravé dítě. Ale souhlasím, že je kojení je krásná věc a moc se na ní těším a vím, že na to období budu vzpomínat :)

8 Kristína Kristína | 26. srpna 2017 v 20:24 | Reagovat

Môj prvý kontakt s kojením bol, keď kojila priateľov sestra svoju dcéru. Boli sme u nich na návšteve a počas rozhovoru si odhalila prso a začala ju kŕmiť. Pre mňa to bola trápna situácia aj keď som nič nehovorila ale zarazilo ma to lebo som to nečakala a isto by som to vzala lepšie, keby ma na to upozornila, že ide kojiť resp.keby sa má spýtala či mi to nebude vadiť. Druhej švagrine bolo nepríjemné kojiť pred ľuďmi a vždy sa zavrela do izby a všetci s tým boli v pohode, hlavne ona a mimčo boli spokojní. Ja viem ze pri tom prvom prípade by niekto mohol namietať že som sa mohla pozerať inde ale keď sa s niekym rozprávam tak sa naňho pozerám a toto sa naozaj nedalo :D vykoľajilo ma to vtedy ale verím že teraz by to so mnou už nič nespravilo :) a mne by bolo asi tiež nepríjemné kojiť na verejnosti, ale keby to bolo nutné tak by som sa snažila aspoň zminimalizovat počet očných kontaktov :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama