O obrázcích na blogu: Velikost - Umístění - Tipy

15. května 2015 v 12:56 | Mersmerize |  Moje zápisky
A protože mám dneska zase chuť pustit se do tématu Blog, neváhala jsem a po krátkém zamyšlení o čem tu ještě nebyla řeč, jsem se pustila do článku, který snad pomůže všem začínajícím blogerům, kteří si nevědí rady nebo je prostě baví číst, co nového by mohli vyzkoušet a na svém blogu vylepšit.

Článků na tohle téma je tu spousta, stačí si jen rozkliknout rubriku Moje zápisky nebo sjet na konec článku, kde vám ráda doporučím související články. Když jsem ale přemýšlela o čem jsem tu ještě nepsala, hned mě napadlo jedno téma - obrázky!Ano, byl tu článek Jak získat hezké fotky bez porušování autorských práv nebo třeba Jak by měl vypadat hezký článek, které určitě souvisejí. Ono totiž řešit obrázky není nutné, není to nutné pro existenci blogu a to, jestli člověk píše dobře nebo špatně neovlivní velikost nahrané fotky. Je to důležité (většinou) pouze z toho estetického hlediska. Může to upravit vzhled stránky, článku, může to pomoci dotvořit výsledný efekt, který chceš aby čtenáři z blogu měli nebo taky špatná velikost, umístění a kvalita obrázků může všechno pokazit. Tudíž - jasně, nemusíš to řešit, obrázky nejsou alfou a omegou všeho, pokud ale chceš mít přehledný, hezký a udržovaný blog, je to jedna z prvních věcí v které je nutné udělat si pořádek.

Stejně tak je každého věc, jaké obrázky, v jaké kvalitě a rozlišení na blog nahraje. Já nemůžu nikomu zakázat nahrát fotku o velikosti 25x25px, stejně tak nemůžu ovlivnit jestli bude mít velikost 4000 x 4000px, je to zkrátka každého věc. Stejně tak se každému líbí něco jiného. Možná máš nějaký svůj určitý způsob, jak fotky zarovnáváš a v jaké velikosti je nahráváš a líbí se ti to tak - pak ok, pokud se ti to líbí a myslíš si, že se to líbí i čtenářům (v případě, že čtenáře řešíš a nebereš je jen jako vedlejší jev na blogu), tak je to super a není potřeba to dál řešit. Pro ty z vás, kteří si třeba ale nejsou jistí, nevědí jestli to dělají aspoň trošku správně, pro ty je tenhle článek.

Zbytečně velké obrázky = nikdy!

Jedna důležitá věc, kterou jsem se naučila je ta, nenahrávat obrázky ve zbytečně velkém rozlišení. Vezmi si, že třeba vyfotíš fotku svojí kočky mobilem či foťákem, přetáhneš si jí do počítače - jakou velikost má? Z 99% ti můžu říct, že výška či šířka neupravené fotky půjde přes 1000 px (často mnohonásobně větší) a pokud nemáš šířku stránky blogu, kam chceš fotku umístit právě 1000 px, ale třeba jen 500px, tak je to zbytečné.

Proč tohle vůbec řešit? Určitě sis všimla, že když sem na blog nahraješ obrázek ve větším rozlišení než je tvá stránka, automaticky se zmenší a přizpůsobí se šířce stránky. To je super, že jo? Na druhou stranu - tahleta fotka se nezmenší napořád, při každém načtení stránky, každému čtenáři se musí v prohlížeči zmenšit individuálně a to chvíli trvá. Proto může déle trvat, než se na stránce načtou obrázky a než se stránka načte celá - prohlížeč si s tím totiž musí vyhrát. To je docela problém pro lidi, kteří mají pomalejší připojení k internetu, můžeš tak odradit spoustu čtenářů, kterým se prostě tvé fotky nenačtou nebo to bude trvat i pár minut.

Proto je milionkrát lepší fotku zmenšit, třeba podle šířky stránky nebo ji hodit do takové velikosti, aby prohlížeč a internet neměl problém s tím ji zobrazit. Je nutné si uvědomit, že ne každý máme rychlý internet + tady na blog.cz máš omezenou velikost uložiště (myslím, že 5 GB) a čím větší fotky budeš nahrávat, tím méně se ti jich sem vejde.

Druhý extrém - mini obrázky

Druhý extrém, který bych chtěla vypíchnout je ten, když se na stránku nahrávají fotky v příliš malém rozlišení. Pokud chceš argumentovat tím, že na internetu větší nebyly ke stažení k dispozici - nedělej to, většina blogerů se ti může jen vysmát a ještě tě nahlásit za porušování autorských práv (viz můj starší článek).

Je to důležité hlavně u blogů a článků, kde chceš třeba ukázat nějaký produkt, píšeš kupříkladu recenzi a pro čtenáře by obrázek mohl být tedy důležitý. Jakmile je příliš malý, nevypadá to esteticky pěkně, navíc ne všichni máme zrak jako ostříž, abychom na fotce (navíc pokud není v super kvalitě) dokázali vše rozeznat.

Jako příklad vám hodím jeden printscreen blogu, na který jsem nedávno narazila. Tím nechci urazit autorku, to bych si nedovolila, nehodnotím kvalitu článku nebo blogu, jen je to prostě případ, kdy se z internetu stáhne obrázek, je jedno v jaké velikosti a nahraje se do článku, v podstatě jedno kam. Na mě osobně to působí hodně neupraveným, chaotickým dojmem.

Jak nahrávám já

Pokud chcete nějaký konkrétní tip, můžu se s vámi podělit o to, co je podle mě nejlepší. Opět zdůrazňuji PODLE MĚ, protože nechci tvrdit, že je to tak na 100% správně, že by to tak měl dělat každý. Jen prostě se mi to takhle líbí, zdá se mi to nejpřehlednější, nejupravenější a nejefektivnější.

Nejdřív jsem si zjistila, jakou šířku stránky mám. Kupříkladu u mě je šířka stránky (tam, kde je psaný text) cca 880px. Jak jsem to zjistila? Na internetu je spousta pomocníčků - já mám třeba v prohlížeči (používám google chrome) stažený page ruler, což je takové pixelové pravítko, kterým můžeš na monitoru počítače vše přeměřit a vyhodí ti to velikost v pixelech. Takže jsem si přeměřila, napsala jsem si, že šířka je 880px a v téhle šířce nejčastěji přidávám fotky - alespoň ty úvodní, které jsou podle mě nejdůležitější při prvním dojmu z blogu.

Jasně, že nemusím mít obrázky v šířce 880px, mohla bych jim dát šířku třeba 500 nebo 400px, ale takhle se mi to zdá nejlepší a mně osobně se to líbí nejvíce. Na úpravu fotek a jejich velikostí používám Zoner Photo Studio (pokud by to někoho zajímalo, ale samozřejmě nejsem profík). Dole jsem vyfotila, jak by to vypadalo, kdyby byla úvodní fotka menší, to se mi prostě nelíbí, i kdyby byla zarovnaná na střed.Obrázky v designu

A na konec něco, co je mega úrazem hodně blogů tady na blog.cz. Je to hlavně proto, že vzhled si tu člověk z větší části musí vytvořit sám a chápu, že to není pro každého, ale pokud to s blogem myslíš vážně, není tak těžké někoho poprosit, nebo tomu dát čas a zkusit si vytvořit něco jednoduchého a pěkného - já to taky zvládla a to jsem se o to nikdy nezajímala.

Pokud chceš nějaké obrázky zakomponovat do designu blogu, například do záhlaví - velikost a hlavně KVALITA je tu extrémně důležitá. Denně vídám vzhledy, kde se záhlaví skládá z jedné nekvalitní mini fotky, která není dostačující na šířku - nevypadá to pěkně a kazí to dojem.

Stejně tak pokud přidáváš obrázky či různé ikonky do menu, dala bych si pozor, aby byly co nejvíc v jednom stylu a pokud už něco na blogu v menu bude blikat, ať to není každý obrázek! Často se mi stane, že přijdu na cizí blog a v menu je takových blikacích a pohybujících ikonek, že se bojím záchvatu epilepsie. + Stejně tak to zpomaluje nahrávání stránky a celého blogu, na to pozor!


Shrnutí na závěr:
- Před tím než na blog nahraješ fotku, zkontroluj její velikost, nenahrávej je v příliš velkém rozlišení - usnadní a urychlí to čtenáři načítání stránky a ušetří místo na uložišti
- Každá fotka kterou přidáš, by měla být v co nejlepší kvalitě a v takové velikosti, aby na ní bylo zřetelně poznat, co na ní vlastně je - příliš malé fotky jsou k ničemu
- Pokud chceš mít fotku designu (např. v záhlaví), kvalita a velikost je nejdůležitější
- Čím víc velkých nebo třeba pohyblivých obrázků budeš v designu nebo v menu mít, tím víc to zpomaluje načítání stránkyDalší články, které by tě mohly zajímat:

Zajímají tě novinky a aktuality na blogu? Nezapomeň dát like facebookové stránce. Pokud se chceš na něco zeptat, můžeš tak učinit tady v komentářích nebo na mém ask.fm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Které články tě baví nejvíce?

Fotonávody 10% (31)
Gynekologie/vztahy 11.9% (37)
Osobní zápisky/Moje zápisky 54.5% (169)
Kosmetika/DIY 17.1% (53)
Fashion 2.3% (7)
Recenze 4.2% (13)

Komentáře

1 Nikča Nikča | Web | 16. května 2015 v 8:46 | Reagovat

Ahoj. Poradíš mi prosím jak bych mohla zlepšit svůj vzhled? Blog teprve rozjíždím

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 16. května 2015 v 9:51 | Reagovat

[1]: Ahoj, stačí si přečíst pár těch článků, na které jsem dala odkaz a tam je docela "návod" na to, jak by měl design vypadat, co by měl splňovat, aby se dal použít.

Koukla jsem k tobě a za prvé - je blbost mít vzorované pozadí a na tom klasicky články, písmo. Čte se to fakt špatně a kdybys napsala nějaký delší článek, tak odradíš spoustu čtenářů, kteří by si jinak třeba ten článek přečetli. Můžeš mít barevné pozadí, ale jen na okrajích stránky, ne přímo za textem, tam je v podstatě nutnost mít jednobarevné. Nejideálnější je mít černé písmo - bílé pozadí, to je pro oči nejpříjemnější.

Vůbec se mi tam nehodí lišta pod záhlavím, která má sloužit k navigaci, ale podle mě je u tebe zbytečná, navíc designově nesedí a ruší, tudíž bych jí úplně dala pryč.

Podržení odkazů pokud je máš výraznějším písmem či tučně už se taky nedělá. Volí se buď podtržení a stejné písmo nebo jiná barva/tučné písmo bez podtržení. A rozhodně by to (z mého pohledu) chtělo jinou barvu než červenou. Do tohohle designu se nehodí, bije do očí a zrovna tenhle odstín nepatří k těm, které by se měly používat běžně na nadpisy - působí hrozně "výstražně", chtělo by to nějakou příjemnější barvičku :)

3 Vee-Swagger Vee-Swagger | Web | 16. května 2015 v 19:39 | Reagovat

Páči sa mi tento článok, ešte som podobný nikde nevidela. Súhlasím, že s obrázkami treba narábať naozaj opatrne, nie je to také ľahké, ako sa môže zdať. Či už človek robí design alebo článok, mal by si zistiť rozmery a nejako rozumne to rozvrhnúť.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama