Velký průvodce první návštěvou na gynekologii

19. května 2015 v 14:31 | Mersmerize |  Holčičí svět
Článků o gynekologii a těch intimnějších věcech tu pořád není tolik, kolik bych chtěla. Jak jsem totiž za ty roky blogování zjistila, tyhle články patří k těm nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším a i když to možná může být pro někoho překvapující, nevyhledávají a nečtou je jen mladé dívky, které u gynekologa nikdy nebyly, ale třeba i ty o něco starší, které do gynekologické ordinace běžně chodí, ale zajímá je něco konkrétního.

Konkrétně tenhle článek bude cílen hlavně na ty slečny, které gynekologa ještě nenavštívily a tak mohou mít zkreslené představy o tom, co je čeká - můžou se kvůli tomu bát tam jít nebo zkrátka vůbec nevědí, do čeho jdou. Ono totiž podle mě na internetu koluje hodně hrozných popisů, zkušeností, které jsou často podle mě až naschvál přehnané a přitom gynekolog není žádný řezník, je to doktor jako každý jiný, v určitých případech je nutné ho navštívit a není proč se bát! Pokusím se tedy shrnout naprosto vše, co s první návštěvou gynekologa souvisí.V jakých případech a v jakém věku je nutné jít ke gynekologovi?

Už jsem dokonce psala článek o tom, v jakých případech je nutné a doporučované gynekologa navštívit. Každopádně otázka na tohle téma je hodně častá a tak si to shrneme ještě jednou, ať tu máme vše! Podle mě není při návštěvě důležitý věk. Hodně dívek si myslí, že jakmile jim je 15 let, tak ke gynekologovi musí a je to ten nejlepší věk na první návštěvu. Samozřejmě - čím dřív si k němu dojdeš a registruješ se u něj, tím lépe pro tebe, ale skutečně není nezbytné hned den po patnáctých narozeninách utíkat na gyndu, pokud k tomu nemáš jiný důvod.

Nejdůležitější je dojít si na gynekologii pokud máš nějaký zdravotní problém či komplikaci (což může být samozřejmě i dříve než v patnácti). Pokud máš zpožděnou menstruaci a nevíš co s tím, pokud máš příznaky poševní infekce (silný, zapáchající výtok, bolesti v podbřišku), pokud máš skutečně hodně bolestivou menstruaci, kterou nezvládáš a zkrátka v případech, kdy si nevíš rady a potřebuješ vyšetřit a pomoci. V takovém případě určitě není dobré návštěvu odkládat.

Pokud chceš předepsat hormonální antikoncepci, je také nutné zavítat do gynekologické ordinace. Jiný doktor ti totiž předpis na tabletky či tělísko dát nemůže, tudíž nemá smysl to zkoušet v jiných ordinacích.

Stejně tak pokud jsi začala sexuálně žít a i přesto, že antikoncepci nechceš a nemáš žádné problémy, je nutné, abys ke gynekologovi zašla. Ten ti totiž bude v takovém případě dělat cytologické vyšetření, o kterém jsem už také psala a tohle vyšetření je kvůli včasné diagnostice různých patologických změn na děložním čípku. Je to tedy jen a jen kvůli tvému zdraví.

Jak si mám vybrat gynekologa? Muže či ženu? Jak se objednat? Můžu jít bez rodičů?

V dnešní době už je většina ordinací zapsána na internetu, takže stačí trochu googlit a můžeš zjistit, jaké máš možnosti, kolik gynekologů máš v okolí a často tam jsou i zkušenosti pacientů (i když samozřejmě tomu nelze věřit na 100%). Nejsnažší je určitě poptat se u známých, v rodině - u mamky, babičky, tetiček nebo starších sester či sestřenic. Možná mají skvělou zkušenost s dobrým gynekologem a navíc je určitě výhoda, když třeba s mamkou chodíte ke stejnému gynekologovi.

Co se týče výběru muž / žena, je to čistě na tobě. Některé slečny se před mužskými lékaři stydí, navíc svlékat se od pasu dolů je pro ně trapné a tak dají přednost ženě. Na druhou stranu spousta pacientek si chválí muže, protože jsou často jako lékaři empatičtější a opatrnější. Nejde to ale vztahovat na všechny. Já sama chodím třeba k ženě a je to moc milá a schopná lékařka. Zkrátka záleží doktor od doktora, určitě nejde soudit jen podle pohlaví.

Vždy je lepší, když si zjistíš, jaké jsou ordinační hodiny, zda berou pacientky bez objednání a zda vůbec přijímají nové pacienty. Některé ordinace totiž už jsou plné a tak doktoři zkrátka zavelí, že nějakou dobu nebudou přijímat a budou si držet jen ty stávající. Proto je nejlepší před samotnou první návštěvou do ordinace zavolat, zeptat se, zda by ses mohla objednat na svou první návštěvu a domluvit se na podrobnostech. Pokud ti něco nebude jasné (protože každý lékař má svůj systém), určitě se neboj zeptat!

Pokud tě zajímá zda můžeš jít na první prohlídku bez doprovodu rodičů, určitě můžeš bez problému, pokud ti bylo patnáct let. Pokud jsi mladší je lepší když s tebou aspoň mamka půjde. I proto je ale dobré zavolat do ordinace předem, upřesnit svůj věk a zeptat se, zda můžeš bez problému přijít sama nebo jestli doktor vyžaduje rodičovský doprovod. Ale nemusíš se bát, i když s tebou mamka třeba bude muset jít, může počkat venku a nemusí s tebou jít na samotné vyšetření, stačí jen aby sis řekla.

Jak se na vyšetření připravit?

Na první vyšetření se nijak speciálně připravovat nemusíš. Je samozřejmostí dodržet hygienické zásady, tudíž je dobré třeba ráno si před návštěvou gynekologa dojít do sprchy a vzít si čisté spodní prádlo (to snad ani nemusím zdůrazňovat ne?). Pokud nemáš možnost se ráno umýt či si během dne dojít, kam potřebuješ, vezmi si aspoň do kabelky vlhčené ubrousky (prodávají se i ty speciálně na intimní místa) a před vyšetřením si jen dojdeš na záchod (vedle každé gynekologické ordinace určitě WC je) a v rychlosti se očistíš. Samozřejmě není to nutnost, ale pokud máš tu možnost, je to určitě lepší a budeš se cítit lépe.

Dřív bylo normální, že si ženy a dívky na vyšetření oblékaly sukně a třeba se na záchodě převlékaly z kalhot do šatů/sukní, aby si v ordinaci jen sundaly kalhotky a nezdržovaly se. V poslední době to ale hodně ustupuje a nemusíš se bát, že bys do ordinace nemohla v kalhotech. Navíc každý lékař má na křesle i jednorázové papírové utěrky, takže se nemusíš bát ani toho, že i když budeš mít "holé pozadí", že to bude nehygienické a že bez sukně tě tam nepustí.

Jinak je při první návštěvě samozřejmě nutné dokonale znát svůj zdravotní stav a rodinnou anamnézu. Při zakládání karty se tě totiž bude ptát na hodně věcí.

1. Založení karty

Když jdeš na první návštěvu, většinou se tě ujme sestřička a budete spolu sepisovat všechny důležité věci a informace.

Patří sem osobní údaje - jméno, věk, bydliště, pojišťovna, může se tě ptát na školu (obor nebo zaměstnání), telefon či e-mail a často se uvádí i kontakt na blízkou osobu.

Bude se tě ptát na tvůj zdravotní stav, zda jsi neprodělala nějaké vážné onemocnění, jestli dlouhodobě nebereš nějaké léky, neléčíš se s nějakým onemocněním, nenavštěvuješ nějakou specializovanou ambulanci/kliniku. Zkrátka všechno, co by mohlo ovlinit tvůj zdravotní stav. Poté se tě také zeptá na menstruační cyklus. Od kolika let menstruuješ, jak pravidelná je menstruace, jak dlouhý cyklus máš a taky kdy jsi naposledy menstruuovala. Proto je hrozně super věc vést si menstruační kalendář, kdybys náhodou zapomněla, tak se stačí jen kouknout a můžeš jí to bez pochyb nadiktovat.

Taky se bude ptát na rodinnou anamnézu. Zda ty nebo tvoji rodiče nemají nějakou vážnou nemoc či genetickou dispozici, zda se rodiče či blízká rodina neléčí s něčím závažným (např. rakovina, cukrovka, různé krevní anomálie). Je to hodně důležité si vše zjistit. Pokud to tedy nevíš, zeptej se rodičů, aby ti řekli vše podstatné, protože doktor to zkrátka musí vědět. Hodně onemocnění se totiž dědí a často o tom člověk ani nemusí vědět (např. taková Leidenská mutace, kdy je větší riziko srážlivosti krve, tudíž člověk nemůže brát hormonální antikoncepci, letět letadlem bez léků apod.).

A samozřejmě se tě zeptá, zda už jsi měla pohlavní styk (ptá se právě kvůli tomu, zda má provést cytologické vyšetření).

2. Samotné vyšetření

Co se týče vyšetření v ordinaci, to asi vyvolává u většiny ten největší strach a obavy, ale přitom na tom není nic hrozného a netrvá to déle než dvě minutky - skutečně!

Nejprve je důležité zmínit, že každý lékař je jiný a každý vyšetřuje trošku jinak a dává přednost jiným typům vyšetření. Proto ty můžeš mít trošku jinou zkušenost než tvoje kamarádka nebo maminky či sestra. Zkrátka záleží na konkrétním pacientovi a na okolnostech.

Většinou se vyšetření trošku liší, pokud ještě jsi panna - máš panenskou blánu. Dřív bylo občas i vyšetření přes konečník (aby ti lékař neporušil blánu), ale řekla bych, že to není tolik běžné a odstupuje se od toho. I kdyby - není to vůbec bolestivé a je to za chvilku hotové. Lékař ti také může udělat ultrazvuk - v případě, že jsi panna může zvolit jen klasické sono přes břicho (ten klasický, kdy jen "jezdí" přístrojem po břiše a v podbřišku). Ten se používá hlavně v případě, že chce vidět tvou dělohu, vaječníky a ženské orgány, - zda je s nimi vše v pořádku a nejsou tam žádné abnormality.

Nejčastější vyšetření je ale pohmatem, s minimem nástrojů. Lékař si může vzít k ruce gynekologická zrcátka, aby lépe viděl, ale většinou to jen studí, ani to není nijak bolestivé. Zkrátka do tebe opatrně vsude jeden - dva prsty, aby pohmatem zjistil, zda je vše v pořádku.

Nástroje nejčastěji používá při cytologickém vyšetření, které se dělá dívkám, které už měly pohlavní styk. I tohle vyšetření je ale nebolestivé, může být trošku nepříjemné, ale trvá to jen několik sekund a je hotovo. Není důvod, proč se kvůli tomu stresovat.

3. Předepsání hormonální antikoncepce

Pokud jsi do ordinace zavítala kvůli tomu, že chceš předepsat hormonální antikoncepci, po samotném vyšetření přichází chvíle, kdy s lékařem můžeš prodiskutovat možnosti. Pokud chceš klasickou perorální hormonální antikoncepci, gynekolog se tě zeptá v jaké cenové relaci (existují pilulky za 300 Kč, ale i za 1000 Kč/3 měsíce) a společně tak uděláte nějakou tu dohodu na typu. Existuje totiž strašně moc typů a značek a každá obsahuje trošku jiné množství hormonů - některé více a jiné méně.

Lékař ti vysvětlí, jak se hormonální antikoncepce správně bere, co dělat při nějakých problémech. Pokud ti tady není něco jasné, ZEPTEJ SE!, je to lepší, než abys antikoncepci brala špatně a riskovala tak její selhání.


4. Informace na konec

Pokud už máš řešení HA za sebou nebo jí nechceš, lékař ti řekne, kdy přijít příště (můžeš se rovnou u sestřičky objednat), pokud máš nějaký jiný zdravotní problém, může ti napsat nějaký konkrétní recept na lék a dá ti zkrátka všechny instrukce, které potřebuješ na příště.

Při každé návštěvě (ať už jdeš poprvé nebo podvacáté) se tě ale stejně bude ptát na tvou poslední menstruaci a zda tě netrápí nějaký zdravotní problém.


Další články, které by tě mohly zajímat:


Pokud chceš mít přehled o všech novinkách a aktualitách na blogu, nezapomeň dát like facebookové stránce. Chceš-li se na něco zeptat, můžeš tady v komentářích nebo na mém ask.fm.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kolik je ti let?

10 nebo méně 2.1% (10)
11 - 14 let 20.6% (96)
15 - 18 let 39.7% (185)
18 - 23 let 29.6% (138)
23 a více 7.9% (37)

Komentáře

1 Kate Kate | 19. května 2015 v 19:26 | Reagovat

Mě je 22 a pořád jsem na gynekologii nebyla :( mám strašný strach tam jít, vím, že to je hrozně hloupé, ale je to tak. Teď se navíc bojím, že mi vynadají, že jsem nepřišla včas, protože sexuálně žiju už čtyři roky. Neměla bys pro mě nějakou radu Mersy?

2 Mersmerize Mersmerize | Web | 19. května 2015 v 19:27 | Reagovat

[1]: Prostě tam jít dřív, než bude pozdě. Jde o tvoje zdraví. Navíc si nemyslím, že by na tebe někdo byl zbytečně zlý, možná ti řeknou, že jsi to neměla zanedbat, ale nebála bych se toho. :)

3 Ivka Ivka | 31. března 2016 v 2:08 | Reagovat

Ahoj, mám 21 rokov a ešte som pri gynekológovi nebola. Nemám žiadne problémy a som stále panna. Myslíš si, že by som tam aj tak mala zájsť?

4 whiteproduct whiteproduct | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 16:50 | Reagovat

35 bewährte Fettverbrennungsrezepte.
Vielleicht bist du schon länger auf der Suche nach leckeren Rezepten zum Abnehmen , welche gleichzeitig gesund und schnell zubereitbar sind?
Lade dir JETZT zu 100% GRATIS die Rezepte HIER kostenlos herunter! (klick) Um ein paar praktische Anleitungen zur Hand zu haben und deinem Zielgewicht in Zukunft ein Stück näher zu kommen.
Fito Spray forum pareri, pret in farmacii, prospect, plafar, catena, romania, functioneaza, de slabit. <a href=http://whiteproduct.com/czech/o-muzsky-krem-maxi-size-realny-zakazniku.html>http://whiteproduct.com/czech/o-muzsky-krem-maxi-size-realny-zakazniku.html</a>  For 4 weeks results will be even more provocative. The official website of the manufacturer says that after 1 month of use of this commodity you can increase the size of the penis by 5 cm! This is justifiable an amazing effect, which can not be guaranteed by any other knack. But before you want Maxi Size Buy, let’s consider the principle of the action of this mechanism.
How does he work?
Maxisizer forum writes that this offering has a full impact on the male reproductive method. It contains special active substances, which should prefer to a completely natural structure without hormones and without chemistry. In a few minutes after applying the gel to the penis, they pierce deep inside and begin to work. <a href=http://whiteproduct.com/hungarian>http://whiteproduct.com/hungarian</a> Gabriele from WhiteProduct.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama