O obrázcích na blogu II.: Jak fotit?

2. června 2015 v 10:58 | Mersmerize |  Moje zápisky
Nejdříve vás chci všechny pozdravit, popřát krásný začátek slunného týdne a zeptat se, co říkáte na nový design? Ještě není kompletně hotový (menu a rubriky), ale po dlouhém přemýšlení - i přes to, že nemám ráda časté změny vzhledů - jsem do toho šla a chtěla jsem něco více blogovacího. Zkrátka něco, co víc připomíná osobní blog než klasický web. Tak snad se to aspoň trošku povedlo a uvidím v následujících dnech, jestli tenhle nechám nebo nakonec vyměknu a nastavím znovu ten starší.

Ale teď už k samotnému tématu. Opět jdu zabřednout do vod blogování, protože určitě víte, že tyhle články mě moc baví. Pamatujete si na minulý článek O obrázcích na blogu: Velikost - umístění - tipy, kde jsem řešila obrázky a blogery jako takové? Dnes mám hodně podobné téma, ale tentokrát se podíváme na naše vlastní vytvořené fotografie. To bývá totiž na hodně blozích kámen úrazu.Není nutné být odborník ani fotograf
Nejdřív chci napsat, že se skutečně za žádnou velkou umělkyni - fotografku nepovažuji. Právě naopak si myslím, že kdybych se tím měla živit, asi bychom brzy skončili pod mostem. Neznám odborné termíny, nikdy jsem se focením jako takovým nezabývala. Složitější fotoaparáty a zrcadlovky jdou mimo mě a nikdy jsem ani netoužila po tom, pořídit si foťák za desítky tisíc. Zkrátka ráda fotím, ale jen fotky pro moje osobní využití + ty na blog, hlavně ke kosmetickým článkům (fotonávody, recenze). Ale právě v tomhle "oboru" se pohybuji už dlouho a tak bych chtěla dát pár svých tipů, doufám, že se budou hodit, hlavně pro blogerky začátečnice!

Kvalita fotografie
Pokud chci nějakou fotografii umístit na blog, měla by být co nejlepší. Měl by na ní být dobře rozeznatelný obsah, rozměrově by měla být odpovídající velikosti stránky (nechceme žádné mini fotky ani žádné mega-zrůdy) a zkrátka by měla splňovat to, o čem jsem psala už v minulém článku.

Často vídám holky, které rády píší recenze a různé návody, rády si samy fotí fotky do nich (což je super!), ale je nutné si uvědomit, že u těhle článků jsou fotky alfou a omegou. K čemu je recenze na stíny, když na fotce není nic vidět nebo jsou fotky tak malinké, že si člověk musí stokrát zvětšovat stránku? K čemu je fotonávod, pokud pořádně nevidíme, co se na fotkách děje? V takovém případě, i když je návod sebelepší, špatné fotky udělají z článku béčkovou záležitost, která na čtenáře nepůsobí dobře. Proto je kvalita fotografie strašně důležitá, to mi věřte.

Není potřeba zrcadlovka
Blogerky, hlavně ty mladší, se často ohánějí tím, že jsou školou povinné a zkrátka nemají prostředky na to, aby si koupily drahou zrcadlovku nebo foťák za několik desítek tisíc korun a to já naprosto chápu.

Když jsem začínala blogovat, fotila jsem telefonem a ty fotky byly děsné, ale věděla jsem to a když jsem zjistila, že mě blogování fakticky baví, rozhodla jsem se koupit si lepší fotoaparát. Ale klasický maličký kompakt, vůbec nic drahého. A bohatě mi to pár let stačilo. Fotky byly dobré, nikdo si nestěžoval a snažila jsem se fotit co nejlépe. Fakticky to jde, i bez drahé zrcadlovky. Nemluvě o tom, že v dnešní době už snad každá z nás má lepší smartphone, který má zabudovaný fotoaparát často srovnatelný s kompakty. Ono totiž často nejde o to, s čím člověk fotí, ale za jakým podmínek!

Světlo!
Když se vrátím k poslední větě minulého odstavce - podmínky focení jsou extrémně důležité. Pokud nemáš super foťák se skvělým bleskem a s milionem nastavitelným možností, je jasné, že nikdy nevyfotíš dobrou fotku ve tmě nebo v šeru. To je to hlavní, co bych chtěla zdůraznit. Nejdůležitější je mít na focení dobré světlo.

Největší rozdíl pociťuju asi v případech, kdy fotím fotky do recenzí. Pokud člověk fotí swatche stínů, rtěnky, make-upu nebo fotí jen krabičku produktu, na špatném světle je fotka naprosto o ničem. Proto zásadně fotím ve dne, když je dobré světlo a co nejblíže oknu. Denní světlo je totiž skvělý pomocník!

Makro
Hodně slečen se mě taky ptá, jak fotit věci z hodně krátké vzdálenosti, aby byly zaostřené. Klasické fotoaparáty totiž často neumí zaostřovat pod určitou vzdálenost a pozadí pak je ostré a předmět, na který chceme zrovna zaostřit je jak naschvál rozmazaný. Na to je přímo dělaná funkce makro.

Pokud ji nemáš (v dnešní době ji už ale má každý kompakt a spousta telefonů dokáže zaostřit poměrně blízko), tak se ti právě může stát, že nezaostříš. A pokud to nejde, je to docela katastrofa, pak totiž vznikají ty zmíněné fotky, kdy je pozadí ostré, ale ten důležitý objekt je rozmazaný. A když jde o důležitou fotku (třeba právě k recenzi), moc tím čtenářům nepomůžeme.

Na závěr článku
Co bych chtěla, aby si holky, které na blog fotí vlastní fotky (a třeba se v tom tolik neorientují), odnesly z tohoto článku? Na dobré fotky není potřeba mít drahou zrcadlovku pokud ji nepotřebuješ. Důležitý totiž není pouze fotoaparát, ale také podmínky ve kterých fotíš - nejlepší fotky zkrátka vznikají na denním světle. A když chceš psát kvalitní recenze nebo návody, fotky a jejich kvalita je alfou a omegou všeho!


Související články, které by tě mohly zajímat:

Chceš-li mít přehled o všech aktualitách a novinkách na blogu, nezapomeň dát like facebookové stránce. Pokud se chceš na něco zeptat, můžeš tady nebo na mém ask.fm.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 P. P. | Web | 2. června 2015 v 12:24 | Reagovat

Já si nepřeju zrcadlovku z důvodu fotek na blog (ty zvládnu i s kompaktem, jak píšeš), chtěla bych se postupem času zdokonlit ve focení jako takovém, a to kvůli své rodině - chtěla bych v budoucnu umět pořizovat krásné fotky svých dětí, abych měla krásné fotky z každodenního života a ne jenom strojené fotky od fotografa.

Jinak článek je pěkný, snad někoho poučí, protože s mini fotkami u fotonávodů se setkávám celkem často :D

2 P. P. | Web | 2. června 2015 v 12:25 | Reagovat

A - design se mi líbí, já měním vzhled mnohem častěji než ty, protože jsem stále nespokojená :D

3 Judith Judith | Web | 2. června 2015 v 17:32 | Reagovat

Design je krásné, z tvých rad jsem si něco vzala. Díky moc! ♥

4 L. L. | Web | 2. června 2015 v 21:19 | Reagovat

zajímavý článek :-)

5 Veronica Veronica | Web | 2. června 2015 v 22:27 | Reagovat

Vzhled webu je rozkošný, příjemný a celkově takový milý a holčičí :3
Pěkný článek :)

6 mymusic-18 mymusic-18 | Web | 3. června 2015 v 19:27 | Reagovat

Souhlasím s tebou! K dobrým fotkám člověk zdracdlovku vůbec nepotřebuje! Skvělý článek!

Jinak design je pěkný, ale víc se mi líbil ten předchozí. Byl více originálnější. Ale jestli jsi více spokojená s tímhle, tak ho klidně nechej, však je to tvoje volba. :)

7 Bels Bels | E-mail | Web | 6. června 2015 v 15:15 | Reagovat

Design je příjemný. Pěkné barvy, takové hezky sjednocené, čisté a čitelné :3 Jen bych možná to záhlaví ještě trošku zkrátila, ta ploška nad textem mi ještě přijde taková zbytečně velká, ale to už je celkem detail :)
S článkem rozhodně souhlasím a netýká se to jen focení kosmetiky, ale focení čehokoliv. Jen bych chtěla ještě dodat, že důležitá je i kompozice a aby fotka zaujala, tak kolikrát i samotná úprava. Ta by měla být spíš decentní, mladé slečny bez zkušeností s focením, mají tendenci úpravy přehánět. Třeba jen lehká sytost či pohrání si s křivkami a ořez, to kolikrát strašně moc pomůže :)

8 Veselé kurzy Veselé kurzy | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 13:36 | Reagovat

Velice pěkně a srozumitelně napsaný článek. Fotky jsou povedené :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama