Jak jsem si nechala zavést nitroděložní tělísko (Mirena)

23. října 2015 v 11:39 | Mersmerize |  Holčičí svět
Hodně slečen se mě těsně před porodem a po něm ptalo, jak to nyní řeším - nebo budu řešit - s antikoncepcí. Zda užívám hormonální pilulky a jestli je vůbec užívat mohu či jsem se dala na jiný způsob. Tyhle otázky vyvstávají hlavně proto, protože v těhotenství mi byla diagnostikována Leydenská mutace, což je krevní onemocnění, kdy má krev tendence se více srážet (v těhotenství a v šestinedělí jsem si musela každý den sama píchat injekce s lékem na ředění krve, preventivně). Hormonální antikoncepce v podobě pilulek totiž zvyšuje srážlivost krve a tak je pro lidi s tímto onemocněním riziková a pacientky ji nesmí užívat, právě kvůli možnému riziku krevních sraženin.

Takže mi bylo jasné, že pokud budu chtít nějakou antikoncepci, na pilulky můžu rovnou zapomenout. A tak jsem šla zjištovat dál. Hned první možností pro mě bylo nitroděložní tělísko. Když jsem vám to napsala, dost slečen to zaujalo. Vůbec totiž třeba netušily, co to je - jak se používá a jak funguje, nebo tenhle termín znají a třeba by o tom i chtěly uvažovat, ale nemají dostatek informací. Já si nechala nitroděložní tělísko zavést po šestinedělí, takže vám jdu poreferovat o tom, jaké to bylo, co to vlastně nitroděložní tělísko je, kolik stojí a jaké má výhody, popř. nevýhody.Co je to nitroděložní tělísko a jak funguje?

Je to nitroděložní systém - druh antikoncepce, který má tvar písmene T, zavádí se do dělohy a postupně uvolňuje hormony (levonorgestrel), které zabraňují početí (má antikoncepční účinek) a gynekolog ho může doporučit i v případě nadměrného krvácení při menstruaci.

Děložní tělíska můžeme rozlišit na dvě skupiny, s hormonem a bez hormonu. Ty bez hormonu jsou vhodnější pro ženy, které ještě nerodily, i když pro hodně gynekologů je to sporné a existují i takoví, kteří tělíska nezavádějí ženám - nerodičkám. Záleží na domluvě a na konkrétním gynekologovi. To on by vždy měl doporučit tu nejvhodnější antikoncepční metodu.

Jak dlouho vydrží?

Tělísko, které jsem si nechala zavést já (Mirena) vydrží pět let s tím, že se dá kdykoliv vyndat. Tudíž pokud budeme chtít mít druhé dítě dřív než za 5 let, tak kdykoliv můžu přijít ke gynekologovi a říct mu, aby tělísko vyndal. Plodnost není nijak ovlivněna, tudíž otěhotnění je možné v podstatě kdykoliv po tom, co už tělísko v děloze zavedené nebude.

Doba funkčnosti tělísek se ale různí, např. Jaydess je jen na tři roky.

Jaká je cena?

Opět je hodně různá. Já za Mirenu u svého gynekologa dala 5.000 Kč, což přiznám, že zezačátku se mi zdálo jako slušná pálka, za něco tak maličkého, co ani nevidím, ale když to člověk rozpočítá, vyjde to přibližně na 100 Kč za měsíc, což za antikoncepci není vůbec hodně. Když jsem ještě v období dospívání brala prášky, vycházely mě na 1.100 Kč za tři měsíce, takže pokud to vezmete z dlouhodobějšího hlediska, nitroděložní tělíska patří k těm levnějším možnostem, ale dražším pokud to budeme brát jednorázově.

Pro koho je vhodná?

Jak už jsem napsala, úplně nejvhodnější je pro ženy, které už jsou po porodu. Ale zažila jsem i případy, kdy gynekolog zavedl tělísko mladším slečnám, naprosto bez problému, ale většinou záleží případ od případu - a navíc jsou tělíska, která jsou vhodnější pro starší a některá jiná zase pro mladší slečny.

Žádná velká omezení nejsou. Maximálně nějaké děložní onemocnění a abnormality (jiný tvar apod.). Samozřejmě děložní tělísko nechrání před sexuálně přenosnými chorobami. O tom, zda je pro tebe tělísko vhodné, muí rozhodnout až sám lékař.

Výhody

Jedna z těch větších výhod je ta, že z tělíska nejdou hormony do celého organismu, jako tomu je například u klasických prášků. Levonorgestrel je uvolňován v děloze, tudíž se jinam nedostane. To je výhodné hlavně kvůli nežádoucím účinkům. Pokud hormony jdou do krevního organismu, je tu větší riziko nežádoucích účinků. Pokud už jsi zkoušela HA (hormonální antikoncepci), která ti nesedla a musela sis pro jinou, určitě to sama znáš (např. zadržování vody v těle, bolest hlavy apod.). Nitroděložní tělíska samozřejmě také mohou mít nežádoucí účinky, o tom není sporu. I proto mohu já mít Mirenu, kvůli tomu, že hormony se nedostanou do krve a tedy srážlivost nijak neovlivní.

Druhá výhoda je určita ta cena. Pokud vím, Mirena je u nás asi jedno z nejdražších tělísek, co se týče jednorázové koupě. Např. Jaydess stojí o několik stovek méně, ale na druhou stranu je pouze na tři roky a z dlouhodobého hlediska je tedy dražší. Tělísek a značek existuje samozřejmě více, liší se cenou a i tím, pro koho jsou vhodné a charakteristikou (hormonální x nehormonální). Opět, pro někoho bude vhodnější Mirena, pro někoho zase třeba Dana, Jaydess, GynePlus apod. To už je na konzultaci s gynekologem.

A třetí výhoda je ta, že na tuhle antikoncepci nemůžeš zapomenout. Nijak se neužívá - jednou se zavede a pokud bude vše v pořádku, máš na pár let klid. Hodně se stává, že s prášky mívají slečny problém, protože zapomenou v nějaký ten den užít, správně si nevypočítají pauzu mezi platíčky. Zkrátka na to člověk pořád musí myslet - to u nitroděložního tělíska není.

Drtivá většina žen také po určité době úplně přestane menstruovat nebo se menstruace hodně zeslabí a jde spíše o špinění. I proto je tělísko vhodné a dává se ženám, které trpí hodně silnou menstruací.

Nevýhody

I sem musím zařadit cenu, z toho jednorázového pohledu. Jako jednorázová koupě je to slušná pálka, ale pokud člověk ví, že nitroděložní tělísko chce a ví, že rozhodně za nějaký ten rok neplánuje otěhotnět, je to jedno z nejlevnějších řešení.

Druhá nevýhoda je ta, že pro zavedení tělíska musí člověk do gynekologické ambulance, zkrátka ke svému gynekologovi, který tělísko zavede. O zavedení vám poreferuji v dalším odstavci. Ale není to nic, co by se nedalo přežít a je to otázkou několika minut. Každopádně je zde potřeba lékařský zákrok.

A jako poslední bych sem asi dala špinění a krvácení. Hodně žen první měsíce po zavedení lehce krvácí nebo jen špiní. Přestane to až ve chvíli, kdy tělísko v děloze "usedne". Je to různé, někdo vůbec nekrvácí, u někoho to přetrvává pár týdnů, u někoho i několik měsíců.

Jak se tělísko zavádí?

Když jsem se s gynekoložkou dohodla na tom, že tedy skutečně tělísko chci a že je pro mě vhodné (rodila jsem klasicky spontánně, tudíž to bylo bez debat), dala mi vybrat z několika značek, kdy mi řekla cenu a na jak dlouho se tělísko zavádí. Doma jsme s přítelem (který tomu sice ani za mák nerozumí, tak si radši prohlížel obrázky na letáčcích) diskutovali o tom, které tělísko vyjde nejlépe a má nejlepší ohlasy a tak jsem se rozhodlá právě pro Mirenu. Po šestinedělí jsem ke gynekoložce zavolala a objednala se.

Co se týče doby zavádění, normálně se tělíska zavádí až ke konci menstruace, tudíž je potřeba vypočítat termín a s lékařem se dohodnout na návštěvě. Já ale nemenstruuji, protože kojím, takže tam to bylo jedno.Navíc je potřeba už mít výsledky cytologického vyšetření, pro jistotu. Tohle vyšetření se dělá preventivně jednou do roka, tudíž občas je potřeba ho před tím, než lékař tělísko zavede, zopakovat. Na samotné zavedení není potřeba žádná příprava. Zkrátka je to jako každé jiné vyšetření u gynekologa.

A tady se přiznám, že jsem se hrozně bála. Jsem hroznej strašpytel a všichni si dělali srandu, jak se po porodu pětikilovýho dítěte můžu vůbec něčeho takovýho bát. Ale upřímně? Porod si pořád dost pamatuju a jsem teď vyjevená úplně ze všeho. Dokonce se bojím už snad i odběrů krve, což mi nikdy nevadilo - snad to brzy přejde. Moje gynekoložka je ale super ženská a tak mě ubezpečovala, že to půjde v pohodě, je to otázkou jen dvou nebo tří minut a bude to jen nepříjemné, rozhodně ne bolestivé.

U mě zavádění proběhlo klasicky na gynekologickém křesle, kdy jsem si lehla, snažila jsem se co nejvíc uvolnit. Nejdřív je potřeba změřit dělohu, aby tělísko mohlo být bez problému zavedeno. To je asi nejnepříjemnější z celého zavádění, ale proti porodu? Pohodička. Není to bolestivé, skutečně ne - je to spíš tlak, ale mě osobně jsou vždycky nejmíň příjemné ty studené gynekologické nástroje (zrcátka apod.). K samotnému tělísku je dodáván aplikátor, takže gynekolog tělísko zavede, což já vůbec necítila. Z tělíska vedou dva "fousky" (jak to moje lékařka profesionálně nazvala), které potom odstřihne a díky kterým se za těch pět let dá Mirena vyndat. To už jsem ani necítila a pak už bylo hotovo. Když se mě pak ptala, jestli to bylo tak hrozné, jak jsem čekala, už jsem se jen smála vlastní blbosti, protože to skutečně nic nebylo. Pro mě to nebylo horší než jakékoliv jiné gynekologické vyšetření.

Zaplatila jsem pět tisíc a šlo se domů.

Teď jsem asi měsíc od zavedení. Ještě ten den mě bolelo břicho a záda a krvácela jsem asi jako při lehčí menstruaci. Další den už byl klid a od té doby nic. Nic mě nebolí, nic necítím a je to jako před zavedením.

Závěrem

Pro mě je tohle tělísko malou záchranou, protože jiné metody ochrany nejsou tak spolehlivé nebo je nemohu mít právě kvůli leydenské mutaci. Zatím jsem spokojená, žádné komplikace s tím spojené nemám. Určitě tělísko mohu doporučit těm, které delší dobu neplánují otěhotnět, ideálně už po porodu (ale jsou výjimky).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Evca Evca | 23. října 2015 v 18:01 | Reagovat

Ahoj článek me zaujal :-) popravde jsem si takove zavedeni predstavovala krvave a bolestive. Ja HA uzivat nechci a o tělísku jsem hodne slysela, zajimalo by me jak funguje to nehormonalni. Nicmene jsem slysela o vedlejsich ucincich, a to zanetech nebo nahodne vyklouznuti teliska.

2 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 23. října 2015 v 19:20 | Reagovat

[1]: Super! :) Krvavé a bolestivé naštěstí ne, i když jsem se taky toho dost bála :) Jinak co se týče nehormonálního, to jsou většinou z různého kovu (např. měď) a díky tomu spermie neprojdou.

Já jsem se svojí gynekoložky ptala kvůli tomu náhodnému vyklouznutí, protože za ty peníze jsem se bála, aby třeba za měsíc bych nemusela kupovat novou a prý se jí to za její praxi (15 let zavádění mireny) stalo asi dvakrát, takže to vůbec není časté. Stejně tak záněty jsou občas vedlejším účinkem, ale není to tak časté jako jiné vedlejší účinky u hormonální pilulkové antikoncepce. :)

3 Sharka193 Sharka193 | E-mail | 24. října 2015 v 9:01 | Reagovat

Zdravim:)
Jen mala otazecka...
Je telisko vhodne pro panny? A co telisko a tampony? Psala jsi, ze ze zacatku krvacet muzeme, tak co kdyz bych chtela jit treba plavat? Mohla bych si vzit tampon?
Predem dekuji :)
Tenhle blog mam rada, odpovedelas mi na spousta mych otazek a za to moc dekuju!!!

4 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 24. října 2015 v 15:59 | Reagovat

[3]: Pro panny pravděpodobně ne. Při zavádění se totiž používají gynekologické nástroje /zrcátka apod./, takže by ti gynekolog musel protrhnout panenskou blánu, což myslím že kvůli tělísku žádný neudělá.Tampony se normálně dají používat, jen to chce větší opatrnost. A děkuju za komentář, jsem ráda že pomůžu :)

5 Sharka193 Sharka193 | E-mail | Web | 24. října 2015 v 18:49 | Reagovat

[4]: Děkuju :)
Já jsem ráda, že tu je aspoň nějaký takový blog na úrovni :)

6 dadainka dadainka | E-mail | Web | 25. října 2015 v 3:36 | Reagovat

Super článek, kvalitně zpracovaný.

7 Alfirin Alfirin | E-mail | Web | 26. října 2015 v 15:20 | Reagovat

Zajímavé... hlavně to o tom slabším krvácení. Všude slýchám opak - že je po něm naopak silnější a bolestivější menstruace atd. Možná se to ale týká těch nehormonálních, tím si nejsem jistá. Mně ho gynekoložka taky nabízela (HA nemůžu a ani nechci), ale mj. i kvůli tomuhle jsem do něj nakonec nešla.

8 Terka Terka | 27. října 2015 v 14:00 | Reagovat

V těhotenství jsem měla preeklamsii a riziko trombozy, musela jsem píchat Clexane, proto taky nemůžu mít normální pilulky.. před týdnem sem si nechala zavést Mirenu, platila sem teda ještě o něco víc než ty, 6200kč. Do ted to bylo v pohodě, jenom ted sem to teda dostala, docela dost silně. Doktor mi říkal, že to nedostanu vůbec, celých těch 5 let.. tak sem zvědava :(

9 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 27. října 2015 v 19:14 | Reagovat

[8]: Taky jsem se párkrát setkala s názorem, že tělísko menstruaci nezeslabí - naopak, ale moc takových žen, kterým se to stalo a měly takovou zkušenost, neznám ani jsem nepotkala. Navíc vyloženě gynekolog říkal a i v příbalovém letáčku je to uvedené, že se to doporučuje třeba i těm, které mají menstruaci moc silnou.

Tak to koukám že mě to vyšlo ještě docela levně. A musela jsi mirenu kupovat v lékárně nebo jsi to platila přímo gynekologovi?

10 bantyszobrieissa bantyszobrieissa | E-mail | 28. října 2015 v 18:04 | Reagovat

Díky moc za tenhle článek. O nějakých alternativách HA uvažuju už dlouho - kondom ani nic co má menší spolehlivost nepřichází v úvahu a samotná HA mi sice po fyzické stránce vyhovuje perfektně, ale po psychické je ze mě přecitlivělá husa občas. Což dřív nebývalo. Myslíš, že to by to tělísko vyřešilo, když se hormony uvolňují přímo do dělohy? Jinak opravdu oceňuju obšírný popis všeho, zatím jsem nenašla nic, co by bylo zároveň podrobné a z vlastní zkušenosti. Jenom mě trochu děsí to zavádění, na různých fórech se píše, jak omdlévaly bolestí.. Při styku to asi cítit není, ne? A břicho tě bolelo hodně ten první den?
Díky moc
Mimochodem, ten nový "úvodní obrázek" či jak to říct, je super.

11 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 28. října 2015 v 18:17 | Reagovat

[10]: Není zač, jsem ráda že jsem se článkem trefila!

Jinak k otázkám. Myslím, že je hodně velká pravděpodobnost, že náladovost tělísko vyřeší, protože sice má své nežádoucí účinky, určitě ale ne v takové míře jako když jsou hormony v celém organismu. Blíž by to ale chtělo prodiskutovat s lékařem. Každopádně já jsem třeba dřív, než jsem otěhotněla a zjistila že mám leydenskou mutaci, musela vyměnit HA asi 5x než jsem si našla tu, která by mi vyhovovala. Po jedné jsem zvracela, po druhé jsem měla migrény, po další jsem zadržovala vodu atd. ale s mirenou zatím jediný problém nemám - necítím se jinak.

Já právě taky četla hrozně moc názorů, jak je zavedení hrozné a tak jsem se pak toho hrozně bála, ale nelžu, když řeknu, že to byla pohoda. Nebolelo to víc než jiné kontroly na gyndě a vůbec bolestivé to nebylo - jen nepříjemné. Asi je hodně potřeba brát názory v diskuzích taky s rezervou (a to si nemyslím, že zrovna já bych měla snížený práh bolesti, naopak mi přijde že všechno hrotím a prožívám :D)

Při styku není žádný rozdíl. A břicho bolelo asi jako při normální, ne nijak příliš silné menstruaci. Cítila jsem ho ale mohla jsem normálně fungovat a ani analgetika jsem nepotřebovala :)

12 bantyszobrieissa bantyszobrieissa | 28. října 2015 v 18:19 | Reagovat

[11]:
Díky moc za reakci :). No, prodiskutuju to s doktorkou.

13 Mimulo Mimulo | E-mail | Web | 31. ledna 2016 v 20:58 | Reagovat

Moc pěkný článek, děkuji za něj. Každá hledáme po porodu nějakou vhodnou antikoncepci. Kamarádka má taky Mirenu a je moc spokojená. Asi je to ale hodně individuální, znám i pár holek, kterým tělíska nevyhovují. Sama jsem teď ve fázi rozhodování, jakou antikoncepci zvolit.

14 Roxie Roxie | 22. února 2016 v 11:20 | Reagovat

taky mi v 16 zjistili Leidena, prášky jsem stihla brát 6měsíců a už bych do HA NIKDY nešla. Dělaly mi hrozný peklo. Pak jsem si hned nechala pod narkozou zavést mirenu. Nejlepší věc, co jsem když měla.Po zavedení mě trošku bolelo břicho jako při ms, ale druhý den už v pohodě.Asi první 3 měsíce jsem měla klasicky ms, ale hodně slábla, pak jsem jen třeba 2-3dny lehounce krvácela. Po půl roce ms jsme už neměla. Občas jsem v době, kdy jsem měla mít ms špinila, ale to se vyřešilo braním Ascorutinu (zpevnuje cévy a kapiláry) a bylo po problému :) za necelý rok jsem neměla jediný problém :)mirenu jsem pak v 21 po svatbě nechala v ordinaci vytáhnout, vůbec to nebolelo, ani jsem si nevšimla, že to vytáhla :D Za měsíc jsem byla těhotná. Lituju pár kamarádek, co braly HA několik let a ted po vysazení nemají už přes půl roku ms a nemohou otěhotnět. Až budu mít po dětech, zase do mireny půjdu :)

15 Dess Dess | 16. března 2016 v 16:14 | Reagovat

[14]:  V 21letech? A vdaná a děti? Ale když máš dodělanou školu...Ale i tak,snad nemyslíš vážně,takhle mladá slečna a takhle zničený  mladý život...holt tvoje volba:)))

16 Věruš Věruš | 3. dubna 2017 v 23:00 | Reagovat

[15]: zničený život v 21? prosím? a do kolikati let má čekat? do 40? Boha, nenávidím takové názory :) každý ať má dítě, jak uzná za vhodné a ti ostatní jako ty můžou nejspíš jen závidět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama