Jak vypadá můj den na mateřské?

27. října 2015 v 19:03 | Mersmerize |  Maminkou na plný úvazek
Když jsem byla v požehnaném stavu s Oliverem v bříšku, neměla jsem moc velkou představu, jak bude vypadat třeba takoý první rok s malým dítětem. Nevěděla jsem, jaké to naše dítě vlastně vůbec bude a už vůbec jsem neměla představu, jak budou vypadat naše normální dny. Ono tedy představ bylo hodně, ale žádnou jsem si nebyla úplně jistá. Nakonec musím za sebe říct, že to není tak hrozné, jak pár mých představ bylo (např. že bude celý den v kuse brečet a já ho nedokážu utišit a pomalu a jistě z toho budu bláznit). Ono když máte jen jedno dítě, které je vlastně pohodář a relativně hodné, dá se ta mateřská (alespoň ty první měsíce) docela dobře přežít.

Jak vypadá můj život po porodu a naše dny s Oliverem, naším tříměsíčním miminkem?Ráno
Olík vstává poměrně pravidelně vždy mezi 6:00 a 6:45. Dokonce ho ani moc nerozhodil časový posun, kterého jsem se moc bála. Přibližně od pěti ho máme mezi sebou v posteli, takže nás s přítelem budí moc rád tím, že si sám pro sebe něco povídá (gugu), sám se tomu nahlas směje a hází kolem sebe rukama i kope nohama, takže pokud jsme u něj moc blízko, schytáme to hned z kraje.

Když už ho tahle aktivita přestane bavit a jeho povídání začne být víc hlasité a víc naštvané (většinou tak po deseti minutách), je na čase, abych se zvedla, dala ho na přebalovací pult, přebalila ho, namazala krémem a dala čisté oblečení. Potom ho položím na gauč, kde je vždy podložený polštářem, aby byl v mírném polosedu a všude viděl, tak je nejspokojenější. V tuhle dobu se baví tím, že na mě kouká do kuchyně, kde dělám snídani, mluvím na něj a občas udělám nějaký ksicht nebo ho dojdu "zakousnout", aby se pořád měl čemu smát. :) Rychle se ještě stačím umýt a udělat ze sebe člověka.

Když už tak po patnácti minutách vidím, že začíná být znuděný, ještě mu na chvilku dám nad něj hrazdičku, kde má plno hraček, které cinkají, svítí a hrají, takže si s nimi chvíli vystačí a zatím dám prát prádlo, myju nádobí nebo zkrátka rychle udělám to, co je doma potřeba.

Mezi půl osmou a osmou ho nakojím, u toho se nasnídám (přítel se vždycky směje, že na něj drobím, ale fakt ne!), vypiju si kafe (samozřejmě Meltu bez kofeinu) a koukáme na nějaký seriál, co zrovna máme rozkoukaný. Třeba poslední dny dokoukáváme walking dead. Po kojení si Olíka táta hodí chvíli na rameno, povídá si s ním, já ho pak přebalím a potom spí přibližně hodinku jak dudek.

Dopoledne
Po probuzení si chvilku brouká v postýlce a potom následuje další kojení. Oliver je totiž poměrně zvyklý na to že po spánku následuje jídlo, víc jak půl hodiny po probuzení bez něj nevydrží. Než jde přítel do práce, ještě malého přebalí a položí ho na gauč, kde si tak hodinu hrajeme a povídáme (spíš já si povídám a on k tomu jen dodává zvuky).

Jakmile začne být zase unavený, což jasně poznám z toho, že už si nechce hrát a mne si oči, tak ho obléknu, dám do kočáru a jedem na procházku. Někdy jdem jen nakoupit, někdy si domluvím schůzku s nějakou mojí kamarádkou nebo jdem na návštěvu za mojí mamkou nebo tetou a někdy se jen tak procházím s kočárkem Kutnou Horou okolo chrámu sv. Barbory. Když jdu jen tak bezcílně, beru si sebou buď kindle a v něm nějakou knížku, kterou zrovna čtu nebo mobil a sluchátka.

Po příchodu domů Oliver moc dlouho v kočáru spát nevydrží a tak po deseti minutách ho vyndavám, nakojím ho, přebalím a zatímco on je fascinovaný nějakou hračkou, jdu si udělat něco k jídlu.

Odpoledne
Upřímně, je to nuda, o tom psát, protože nic extra zajímavého se neděje. Olík nevydrží víc jak tři hodiny v kuse vzhůru a pak spí vždy přibližně hodinu, v kočáře i déle, takže se dopoledne více méně opakuje s tím, že když je pěkně, jdem ještě odpo na hodinu s kočárem ven, každé dvě hodiny ho dávám spát a hodinu až půl až dvě hoďky kojím. Naposled mu ale dovoluju spát kolem čtvrté, nejdéle do půl páté, kvůli tomu, aby spal v noci a večer po koupání dobře usnul.

Když spí odpoledne, buď si jdu taky lehnout, pokud jsem unavená (když měl horší noc) nebo zatím uklízím, čtu si, píšu článek, surfuju po netu apod. zkrátka na co mám náladu.

Večer
Náš večerní rituál začíná mezi 6:00 - 6:30, kdy připravím vaničku, svléknu Olíka a jde se koupat. Koupání prostě miluje a už je ve vaničce hrozně akční. Kope kolem sebe, cáká vodu a nakonec to po deseti minutách koupání dopadá tak, že je víc vody na zemi než ve vaně. Dám mu plenu, obléknu do pyžama, nakojím a večer mi teď usíná v náručí. Dřív usínal sám, ale jakmile se odnaučil dudlíku (prostě odmítl), tak se mu lépe usíná u mě. Povím mu pohádku (většinou nějakou blbost co si vymyslím) a dám do postýlky. Usíná kolem půl osmé. Občas se stane, že se ještě po pár minutách probudí a chce si hrát a povídat, ale většinou zase rychle usne.

Já zatím rozestelu, udělám si večeři, dojdu si do sprchy, přijde přítel z práce a buď koukáme na seriál, povídáme si, jdem hrát nějakou hru nebo jdem spát - to podle míry únavy :)

Noc
Ale program nám nekončí dnem. Když je dobrý den, Oliver se vzbudí kolem půlnoci na kojení, u toho zase usne, tak ho dám opatrně do postýlky. Potom se ještě probouzí v půl třetí a v pět. To už ho ho většinou nechávám spát s námi. Hlavně i proto, že nemám sílu vstávat a přenášet ho, takže u kojení vytuhnu taky. Pokud je ale horší den, což se stává tak jednou do týdne, budí se po desáté, potom v jednu, v půl třetí, ve čtyři s ním musím být chvíli vzhůru než zase usne a od půl šesté spí hodně lehce.

Ale tak jako tak se zase probudí mezi 6:00 a 6:45 připraven se smát vlastnímu povídání a mlátit kolem sebe do postele a svých rodičů :)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Quinn Quinn | 28. října 2015 v 1:22 | Reagovat

To je krásné Mers, Olík je úžasné miminko. Mohla by si napsat článek o sobě, jak ti jde hubnutí, jak si na tom celkově fyzicky, psychicky. Taky třeba napsat článek o nějaké výbavičče pro miminko, zahrnout tam i kočárek a tak. pa pa

2 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 28. října 2015 v 8:31 | Reagovat

[1]: Dík za tip, napíšu nějaké to tříměsíční shrnutí po porodu, kam zkusím nacpat všechno a na nic nezapomenout! :))

3 gaginkali gaginkali | Web | 29. října 2015 v 2:57 | Reagovat

Dřina, dřina a dřina :-)

4 bien bien | E-mail | Web | 31. října 2015 v 18:48 | Reagovat

jsi dobrá, že po usnutí Olíka zvládáš i aktivity s partnerem. Třeba filmy a tak :-D
To já v podstatě okamžitě co holky usnou, jdu taky spát. Maximálně tak jednou dvakrát týdně dojde k nějakému tomu sexu :-D
A to vstávám v noci už jen jednou, a i přesto jsem prostě večer mrtvá...  :-(

5 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 31. října 2015 v 19:21 | Reagovat

[4]: Prej dobrá, kdyby bylo jen na mě, tak okamžitě padnu, bez sprchy, umytí, převlíknutí, mrtvá, totálně :D A to taky spím dost, ale jsem hrozně unavená, takže aktivity zvládám, ale musím se občas (ne vždycky) přemoct a když je Zdenda v práci déle a vím, že se vrátí třeba až po půlnoci, tak uložím Olivera a padnu :D

6 bien bien | E-mail | Web | 31. října 2015 v 19:25 | Reagovat

[5]: a ono to neni jen na tobe? :-D
uplne me bavi predstava, ze by muz prisel s tim, ze bychom si po usnuti holek zahrali treba nejakou hru :-D

7 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 31. října 2015 v 19:54 | Reagovat

[6]: NO takhle, když přijde z práce a je taky unavenej, tak se stane, že se podíváme třeba na jeden díl nějakýho seriálu a řeknem, že jdem spát, protože jsme unavený oba. Když má Olík blbou noc a málo spí, tak řeknu ať si Zdenda dělá co chce ale ať se nezlobí že jsem fakticky unavená a jdu prostě spát, takže buď jde z donucení taky, aby mu prej nebylo smutno nebo je třeba ještě na počítači nebo na něco kouká a třeba za hoďku, dvě jde taky spát, ale to není tak často. Někdy vidí že jsem relativně v dobrý náladě a ví, že Oliver v noci tolik nebouřil, takže ví, že budem vzhůru déle a řeknem si, že něco "podniknem", jak jsem psala v článku. Prostě jak kdy, není to vždycky tak, že bychom byli vzhůru do bůh ví kdy a třeba něco hráli a často i když bych šla radši spát, tak se snažím se přemoci a věnovat se i příteli, když dítě spí :)

8 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 27. února 2016 v 21:22 | Reagovat

Já chci taky tak spavý miminko!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama