Moje první menstruace

17. ledna 2016 v 9:34 | Mersmerize |  Holčičí svět
První menstruaci se nevyhne žádná z nás. Prostě to jednoho dne přijde a od té doby už můžeš pomalu, ale jistě počítat s tím, že je to tady, že už menstruace bude pravidelnější a pravidelnější a že už s ní ve svém životě musíš počítat. Je to sice občas trochu opruz, ale nic moc se s tím udělat nedá. Navíc to skutečně není taková hrůza, jakou si občas mladé slečny, které na svoje první krvácení teprve čekají, představují. A právě o tom bude tenhle článek, o první menstruaci, o tom, jestli se dá poznat, kdy ji zrovna ty dostaneš, jestli má nějaké příznaky a zda se na ni vůbec dá připravit.V jakém věku?
Průměrný věk, v kterém se menstruace nejčastěji objevuje je 12 - 14 let. Samozřejmě ale je nutné počítat s tím, že každé tělo je jiné a tak se to nedá zobecňovat. Když to nedostaneš ve 14 ani později, nejsi sice v průměru, ale nemusí to hned znamenat, že je v tvém těle něco špatně. A přesně takhle to platí i naopak, když menstruaci dostaneš o pár let dříve, i to se může stát.

Pokud chceš mít trošku přehled, zeptej se maminky, starší sestry nebo babičky z maminčiny strany (samozřejmě pokud se nestydíš), v jakém věku poprvé menstruovaly. Menstruace je věc, kde se totiž i hodně odráží genetika a tak bývá často věk u prvního krvácení podobný. Ale samozřejmě to není pravidlo, které by vždy platilo na sto procent.

A co pokud je ti patnáct a menstruace pořád nikde? Nemusíš si zoufat, pokud nemáš jiné problémy, do 16 let to většinou nikdo neřeší a často to holky dostanou až o něco déle. Přeci jen ale už v 16 letech je lepší mít svého gynekologa a říct mu, co tě trápí a on sám řekne, zda je vše ok a ještě počkáte nebo zkusí menstruaci vyvolat. Možností je vždy víc a záleží na konkrétním lékaři.

Jak silné krvácení?
Hodně dívek má tu představu, že až začnou poprvé krvácet, tak to bude mít co dočinění s vykrvácením a ony třeba jen tak tak přežijí. Skutečně to ale není taková katastrofa, jak se může zdát. První menstruace naopak většinou bývá hodně jiná a slabší - narozdíl od těch další. Většinou to může být jen výtok s trochou krve nebo krvácení, které trvá jeden, max. dva dny a je konec. Teprve časem s věkem se to urovná a menstruace bude trvat v řádu dní.

Jsou nějaké příznaky?
Bohužel menstruace se nedá vypočítat nijak spolehlivě. Neexistuje žádný vzorec ani kalkulačka, která ti menstruaci přesně spočítá. Často se píše, že to souvisí i s tělesným vývojem a že jakmile začnou růst prsa a růst ochlupení v pubertě, takže za nějakou dobu můžeš očekávat první krvácení. S tímhle bych ale brzdila, protože stejně jak jako genetika, to není úplně spolehlivé.

Před první menstruací je většinou silnější výtok, který může lehce tmavnout. Taky pár dní před můžeš na sobě třeba i pozorovat různé hormonální výkyvy - špatnou náladu, plačtivost a zkrátka náladu, která tě třeba až tak obvykle netrápí. Může tě lehce bolet břicho či záda, s tím ale opatrně, pokud tě skutečně hodně bolí břícho a máš i jiné problémy a neustává to, je lepší zajít k lékaři, abys třeba nepodcenila nějaký zánět (např. močových cest apod.). Není dobré vše svádět na menstruaci a myslet si, že je to ok a řešit se to nemusí.

Dá se na ni připravit?
Prakticky skutečně nedá, prostě to přijde. Navíc to není zas tak hrozný okamžik, abys musela být jak na trní. Ale samozřejmě je dobré být připravena a mít už třeba doma koupené vložky a nosit jich pár u sebe v batohu, pro případ, kdyby to náhodou přišlo a tys byla třeba ve škole či někde mimo domov.

Související články, které tě mohou zajímat:


Pokud chceš mít přehled o všech novinkách a událostech tady na blogu, nezapomeň dát likefacebookové stránce. Chceš-li se na něco zeptat, můžeš tady v komentářích nebo na mémask.fm.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Niky Niky | 17. ledna 2016 v 15:45 | Reagovat

Když to dostanu, je mi vždycky dost zle. Ve stresu je to horší. Naštěstí mi pomáhá Nalgesin, ale musím si ho vzít včas, než se to moc rozjede, a jít spát.
Mám takový dotaz... je to sice hodně intimní téma, ale myslím si, že se to u tohohle článku snese: začala jsem před asi půl rokem se sexem, měla jsem nějaké problémy mykozy a tak... a taky to bylo ze začátku spíš nepříjemné... ted se to hodně zlepšilo, většinou ani žádnou bolest necítím, jen úplně první proniknutí ze začátku a pak asi 5 sekund (ale to bude velikostí partnera), no dřív jsem to prostě moc ráda nedělala, ale ted se to zlepšilo a někdy cítím, že je to docela příjemné, chci se jen zeptat- za jak dlouho můžu tak čekat, že přijde orgasmus? Už přemýšlím, že to asi není normální, partner je super, snaží se, bere na mě ohledy a taky ho mrzí, že pořád nic. Můžu pro to něco udělat? Nebo existují holky, které prostě orgasmus nikdy mít nebudou? Partner přede mnou taky s nikým nespal, takže se všechno učíme :-)
Díky!!!!
Měj se krásně !

2 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 17. ledna 2016 v 20:21 | Reagovat

[1]: Ahoj, bez problému, otázka na tohle téma nevadí. Většinou se říká, že na ten první orgasmus a tyhle pocity se musí počkat, ale je to hodně o tom, že každá to máme jinak. Hodně odborníků říká, že první rok to je o ničem a že i často první 2 - 3 roky to není v tom orgasmickém smyslu žádná sláva. Ale záleží na hodně věcech. A jsou sice ženy, které orgasmus nikdy neměly a ani ho mít nemohou, ale není to nijak časté. První půlrok nemít orgasmus, i když se snažíte sebevíc, na tom fakt není nic divného. Musíš se hodně uvolnit, musíte toho zkusit co nejvíc abys mohla říct, co se ti líbí/nelíbí a pak teprv se uvidí. Zkrátka tomu dej čas, ať to není jen hon za orgasmem :)

3 bantyszobrieissa bantyszobrieissa | 18. ledna 2016 v 7:46 | Reagovat

[1]: Já teda nejsem Mers, ale mám k tomu dva postřehy. 1. v momentu, kdy budeš myslet na to, že jsi ještě nedosáhla orgasmu a že to třeba teď už jako určitě bude... tak smůla. Já to tak mám teda rozhodně, mám "šanci" jenom když na to vůbec nemyslím. 2. s tou šancí souvisí má druhá rada - sex není zdaleka jenom o tom, dosáhnout orgasmu. S tím mužským je to krapet jinak, pro ně to je mnohem víc ventilační a uvolňující, když vyvrcholí a taky tím i většinou samotný styk končí. Ale u holek je to mnohem komplikovanější, složitější, jsou i holky, které orgasmu nedosáhnou nikdy. A proto neznamená sex bez vyvrcholení = špatný sex. Užít si ho rozhodně lze i bez toho, a to velice.

4 Niky Niky | 18. ledna 2016 v 13:50 | Reagovat

[2]:

[3]:

Děkuju vám za odpověď!! :-)

5 Natálie Burešová Natálie Burešová | E-mail | 5. března 2018 v 19:34 | Reagovat

Ahoj je mi dvanáct a ještě nemám menstruaci cítím se blbě všechny holky to mají (jako ve třídě)  jenom já ne mamka to dostala v deseti a babička Taky v deseti mne bude za půl roku třináct a furt nic prosím pomoc😤

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama