Pro budoucí maminky: Porod

13. ledna 2016 v 10:17 | Mersmerize |  Z deníku budoucí maminky
V minulém speciálu pro budoucí maminky jsem se zaměřila na těhotenství, takže tenhle článek bude logicky o tom, co následuje: O porodu! Je to něco, čeho se snad každá žena bojí nebo se přinejmenším obává. I proto jsem si počkala až Oliver usne, abych se mohla pořádně soustředit a pokusím se vám dát dohromady co nejvíc tipů a doporučení, které se mě osvědčily nebo se to prostě doporučuje. Nicméně berte v úvahu, že každý porod je jiný. Zatímco já jsem rodila klasicky, vy můžete nakonec porodit sekcí nebo porod může trvat jinak dlouhou dobu. Proto je nutné brát tyhle rady hodně s nadsázkou a počítat s tím, že vše může být jiné.


Nevěřit diskuzím
Na internetu je hrozně moc webů a diskuzních serverů, které jsou přímo cílené na maminky a budoucí rodičky. Věřte mi, moc dobře to vím, protože sama jsem před porodem trávila snad půlku dne tím, že jsem si je projížděla, četla je a snažila se vyčíst vše zajímavé a to, co by se mi mohlo hodit. A je to super věc - člověk se tam dozví neuvěřitelně moc informací z různých koutů nejen naší republiky, ale i ze světa a různé zkušenosti různých žen. Do jisté míry jsou tedy podle mě diskuze o porodu a podobné věci super a je skvělé, že si takhle někde můžeme počíst a svěřit se s tím, co nás trápí, někomu, kdo už to třeba zažil.

Na druhou stranu - pokud se jen bojíte toho, že vás diskuze či články o porodu spíš vyděsí, vykašlete se na to. A pokud už do toho jdete, berte to s rezervou. Já jsem třeba udělala tu chybu, že jsem četla o tom, jak jsou vyvolávané porody (porody po termínu) hrozné, jak to trvá i několik dní, jak je to víc bolestivé a už by to dotyčné ženy nikdy nechtěly zažít. Tohle jsem si párkrát přečetla a už někdy od 39. týdne jsem měla nahnáno a bála jsem se, že mi porod budou muset uměle vyvolat. A co se samozřejmě nestalo - přenášela jsem a museli vyvolávat. Fakt lituju toho, že jsem podobným diskuzím a názorům věřila. Teď už totiž moc dobře vím, že každý porod je jiný a jsou porody, které jsou vyvolávané a miminko je do pěti hodin na světě, někdy i dřív, někdy později. Ono totiž i u nevyvolávaného - spontánního porodu můžete čekat, že to potrvá dny. To prostě člověk nikdy neví a je zbytečné se toho obávat, protože s tím stejně nic neuděláme.

Pokud tedy zavítáte před porodem na diskuzní weby, berte to hodně s rezervou a čtete jen to, na co se cítite. Nenechte se zbytečně vyděsit a tyhle záležitosti berte spíš jako poučení a doporučení.

Co se mi v porodnici hodilo
První důležitá věc, na kterou jsem já vlastně zapomněla a musel mi jí dodatečně vzít přítel, byla jelení lůj! Tedy, ono to bylo tak, že jsem si balzám na rty sbalila, protože ten já tak jako tak, všude nosím sebou, ale nakonec jsem ho zapomněla v autě. A tu první dobu porodní mě to děsně mrzelo, protože jak člověk dýchá hlavně pusou, tak to rty docela ošklivě odnesou. Aspoň u mě to tak bylo a měla jsem neustále pocit suchých rtů, který jsem řešila intuitivně tím, že jsem si rty olizovala jazykem a to vysušuje ještě víc - no bylo to na palici. Až teprve skoro ke konci porodu jsem si vzpomněla, že mám ten balzám v autě, tak pro něj přítel přiběhl. Zní to možná sice jako zanedbatelná blbost, ale fakt mi to moc pomohlo, i když až ke konci.

Rozhodně nezapomeňte na jídlo a na pití. Co se týče jídla, při porodu jsem na něj neměla čas ani chuť. Rozhodně to nevypadalo tak, že bych si během kontrakce řekla, že chci salát s řízkem. Ale spíš je super vzít si něco, co můžete rychle sníst, nezatíží to žaludek a dodá vám to energii. Nejideálnější je hroznový cukr a k pití cola. Doporučovala bych si vzít jak neochucenou, neperlivou čistou vodu, tak i něco sladšího a perlivého. Sice to můžete pít jen trochu, ale mě třeba taková cola hrozně pomohla. A pokud bude u porodu i partner, hlavně ať se dopředu pořádně vyspí a vezme si sebou taky jídlo a pití.

A pak samozřejmě takové ty věci, o kterých se obecně ví a které vám většinou sama porodnice na papíru doporučí. Boty (nejlépe gumové i do sprchy), pokud máte dlouhé vlasy tak culík a sponky, osobní doklady, ručníky apod. Já rodila v kolínské porodnici a tam nám dávali i papír, co vše si vzít sebou. Každá porodnice totiž poskytuje trochu jinou péči, takže je nutné se tomu přizpůsobit.

Zkusit vše
Je mi jasný, že i když si tohle někdo přečte, je dost pravděpodobné, že při porodu si na to ani nevzpomene, ale stojí za to, vyzkoušet při porodu všechny dostupné možnosti, které máte. Já zezačátku chtěla jen ležet, protože mi to přišlo nejlepší a kontrakce se mi tak lépe snášely, ale pak jsem přišla na to, že třeba ještě lepší je teplá sprcha nebo gymnastický míč. Samozřejmě ne každá porodnice nabízí hromadu možností, jak si porod usnadnit, ale určitě ani pro miminko není dobré jen ležet. Jak mi totiž bylo řečeno, musí na něj působit gravitace, takže chodit, skákat na míči, nebo stát ve sprše je nejlepší a někdy to hodně pomáhá, může to uspíšit porod. Mně sprcha pomohla hlavně ke konci porodu.

Stejně tak mi porodní asistentka doporučovala dýchat co nejvíc mělce, rychle a pusou, jako pejsek. Četla jsem na tenhle styl dýchání hodně kritiky, že už je to zastaralý způsob a jsou i lepší, ale mně to skutečně hodně pomohlo a kontrakce se tak přežívaly nejlépe.

Mluvit s personálem
Já měla na personál porodnice obrovské štěstí a fakt kliku. Byli na mě všichni hrozně hodní a mohla jsem se ptát na vše, co mě zajímalo. Diskutovali se mnou epidural, píchutí plodovky a to vše okolo - a to bylo fakt super, protože jsem se cítila lépe. A když jsem mluvila s porodní asistentkou ještě před tím, než začaly první kontrakce, bavily jsme se právě o tom, že hodně maminek vůbec o svých starostech nemluví, že se často bojí a nechtějí obtěžovat, což je chyba. Ale na druhou stranu je fakt, že narazit na dobrou prodní asistentku a na schopného, ochotného a zároveň příjemného doktora, je občas dost těžké. Proto je tak důležité vybrat si dobrou porodnici a nebát se o ničem mluvit. Ptejte se, zajímejte se, pokud vás to uklidní, jděte na předporodní kurzy.

Porodní plán
Řekla bych, že zatímco dřív to bylo trošku sci-fi, v dnešní době už je porodní plán něco docela běžného. Já ho měla napsaný, ale nakonec jsem ho ani nepředala, líbil se mi přístup doktorů a porodní asistentky a nakonec mi to přišlo zbytečné. V porodním plánu si má rodička napsat, co chce, co nechce, z čeho má strach, čemu by chtěla předejít. Kupříkladu tam můžete napsat, že nechcete oxytocin nebo že nechcete nástřih hráze. Ale musíte i uvažovat v tom duchu, že ne vždy jde přání rodičky splnit a jsou chvíle, kdy je nástřih nebo oxytocin skutečně nutně potřeba a to pak je fakt zbytečné se s personálem přít.

Vím ale o hodně ženách, které uklidnilo, když si porodní plán sepsaly, seznámily personál se svými obavami a s nějakou vizí. Samozřejmě v rámci možností. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 14. ledna 2016 v 1:33 | Reagovat

Cola? Tu pij leda na něčí funus. Strašný jed. :D

2 bantyszobrieissa bantyszobrieissa | 14. ledna 2016 v 17:48 | Reagovat

[1]:

No, pokud člověk rodí a snaží se si co nejvíc usnadnit ty probíhající hodiny (a neřekla bych že to bude zrovna na úrovni válení se v posteli), tak mu je srdečně jedno, jestli vypije dvě tři deci "jedu", spíš naopak. Ne že bych chtěla porod přirovnat k cestě busem, ale já si třeba malou colu na cestu koupit musím. Nebo teda, jistě, nikdo mě nenutí, ale pak mi není blbě a to je dost důležitý faktor. Neklopím do sebe denně litr a dobře vím, co všechno cola obsahuje a jak ty kyseliny působí, ale ve výjimečných případech prostě může výrazně pomoct.

3 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 14. ledna 2016 v 18:13 | Reagovat

[1]: Řekni mi nějaké pití nebo jídlo, které v dnešní době (nebo někdy) není jed. I když vypiješ najednou deset litrů vody, tak ti to zničí ledviny. Všeho s mírou, klidně i coly. Mně navíc chutná :)

4 Evča Evča | 18. ledna 2016 v 15:52 | Reagovat

Četla jsem recenze na takový balonek AnniBall nebo nějak tak se to jmenuje, je o tom i video na youtubu, se kterým se cvičí a postupně se nafukuje a vytlačuje a je to prý skvělá příprava na porod bez nástřihu a sešití, přirozeně. Doporučila to i mamky kamarádka, která dělá kurzy bezbolestného porodu. Na internetu je o tom spousta diskusí.
Až budu těhotná, hned ho objednám!
:-)
A jsem strašně ráda, že se informace o něm ke mně dostala. Už se totiž skoro nebojím porodu (nebo spíš toho, že nebudu vědět, jak tlačit, co dělat, že mě budou šít...atd).

5 Mimulo Mimulo | E-mail | Web | 18. ledna 2016 v 21:29 | Reagovat

Moc pěkný článek, taky jsem měla nachystaný porodní plán, ale nakonec jsem ho v porodnici nevytáhla a porod jsem nechala na lékařích. Nakonec jsem byla s přístupem porodních asistentek a lékařů moc spokojená. A přesně jak píšeš, je důležité mít s sebou jídlo a pití, mě pomáhal hroznový cukr a sladká minerálka. Mám zkušenost s nafukovacím balónkem epi-no a mohu jenom doporučit. Nikdy nemůžu srovnat jak by to dopadlo bez tréninku s balónkem, ale určitě to mělo vliv na mojí psychiku, že porod určitě zvládnu.

6 misa misa | 23. ledna 2016 v 13:20 | Reagovat

Já jsem z porodu úplně vystrašená, takže si přeji rodit sekcí, protože psychika dělá hodně a když vím, že bych to nedokázala přirozeně, tak by to nejspíše pak dopadlo špatně.

7 monicacz monicacz | E-mail | Web | 16. března 2016 v 20:16 | Reagovat

Moc si mi tím pomohla. Čeká mě to každým dnem a opravdu mám z porodu strach. Když to tak čtu, tak mě to dost uklidňuje ♥

8 Ver. Ver. | Web | 30. března 2016 v 13:30 | Reagovat

[6]: Na odbourání strachu je fajn setkávat se s porodní asistentkou v průběhu těhotenství. Není nic přirozenějšího než přirozený porod. Porod sekcí se volí až jako krajní řešení, protože znamená řadu komplikací i několik týdnů po porodu.

9 m. m. | E-mail | Web | 29. října 2016 v 15:42 | Reagovat

Taky miluju colu, když mi neni dobře nebo potřebuju energii. Nechtěla bych jí hodně, dřív jsem to pila v hektolitrech, dneska si dám výjimečně malou skleničku, ale má to na mě skvělý účinky. Vždycky, když jsem nemocná a zvracim, posílám si mámu pro colu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama