Proč nemazat staré články na blogu

29. ledna 2016 v 16:38 | Mersmerize |  Moje zápisky
Poslední dobou mám hroznou chuť psát především o blogování. Napadají mě různá témata a to hlavně kvůli tomu, že za uplynulý měsíc jsem se opět vrátila ke čtení článků na blozích, které mě baví, zajímají nebo jsem se na ně třeba i dostala náhodou. Jednu dobu jsem totiž spíš dávala přednost YT, protože to bylo pro mě pohodlnější a čtení na internetu jsem tolik času věnovat nechtěla. Teď se to ale zase vrací zpátky do starých kolejí a tak denně projdu hrozně moc webů a osobních blogů - ať už cizích, kam přijdu jednou a nemám potřebu se vrátit nebo k těm pro mě známějším, kam vždy ráda zavítám.

A s tím má i souvislost to, proč mě napadá hodně témat o blogování a o článcích, které bych chtěla sepsat a vydat. Mám totiž hodně inspirace - vidím, co blogeři dělají špatně, vidím, co dělají dobře a říkám si, že to vůbec není od věci jednou si sednout a čas od času o tom napsat. A dneska se konkrétně budu věnovat starším článkům - pokud už blog máš několik let, určitě tě někdy napadlo, že uděláš pořádek a promažeš staré, neaktuální nebo zkrátka špatné články, aby ses mohla pyšnit jen těmi kvalitními. Je to ale správně?Jsi ten nebo ten bloger?
Vím, že tenhle článek bude zajímavý jen pro určitou skupinu blogerů. Ti se totiž podle mě dají rozdělit na několik typů. Asi nejvýraznější dělení (pro mě samotnou) je to, zda má autor blog pouze pro sebe nebo zda píše i pro ostatní. Zda chce, aby měl úspěšný a navštěvovaný blog, zda stojí o komentáře, zda chce mít věrné čtenáře, zpětnou vazbu a vysokou návštěvnost, která se časem bude zvyšovat. Nebo zda o něco takového vůbec zájem nejeví.

Pokud má bloger blog jako deníček, nebo si tam píše věci, které sice sdílí s ostatními, ale nemá žádnou potřebu návštěvnost zvyšovat - má to na háku, pravděpodobně pro něj tenhle článek nebude. To vlastně skoro žádný z téhle mé rubriky. Já sice k takovým blogerům nepatřím, protože jsem ráda, když moje články přečte spousta lidí a když jsem v tomhle směru úspěšná, ale takové lidi chápu a chápu, že blog je pro někoho věc soukromá a nestojí o moc čtenářů. V takovém případě je úplně jedno, co s blogem děláš. Jak často píšeš a nepíšeš, jestli dáváš pozor na gramatiku nebo ne. Je jedno, zda články promazáváš a dáváš si pozor, o jakém tématu píšeš. Tady člověk může kašlat na čtenáře a na zpětnou vazbu a může si dělat co chce bez toho, aby ho zajímalo, jestli ho někdo čte nebo ne.

Pokud ale jsi stejný typ jako já a chceš se něco dozvědět v oblasti blogování a zároveň chceš postupně navyšovat návštěvnost svého blogu, je dobré pochopit, jak fungují vyhledávače, znát své čtenáře, svou cílovou skupinu a hlavně - promazávat staré články, jen když je to nutné.

Proč nemazat?
Je jasné, že ne všechny články si zaslouží být veřejně dostupné a publikované. Ne všechny tvoje texty stojí za to číst. Navíc teď už často začínají blogeři psát jako malé děti a postupně s blogem dospívají a jejich kreativita, zodpovědnost k blogu a schopnost psát kvalitně, se zlepšuje. Takže je jasné, že když s postupem let koukneš na starší články, budeš mít třeba chuť je všechny smazat. Ať už kvůli tomu, že se ti zdají hloupé, nekvalitní, neaktuální nebo špatně napsané. A určitě jsou články, které by bylo lepší smazat a už se k nim nevracet. Pokud už máš ale blog nějakou tu dobu, nemazej všechny starší články jen tak bezhlavě.

Za prvé proto, že časem to můžou být super vzpomínky. Sice dva - tři roky nazpět, ti tvé psaní může přijít jako největší trapárna a máš pocit, že to ani není k smíchu. Ale představ si, kdyby sis ho četla zpětně třeba po dvaceti letech (jasně, není úplně zaručeno, že tak dlouho tu budou články uchovány, bůh ví jak to bude) - určitě to budou super vzpomínky.

Za druhé ale hlavně proto, protože čím starší je tvůj blog, tím větší význam mu vyhledávač přikládá a tím výš ho ve vyhledávání dává. Ono si sice řekneš, že to je pro tebe nedůležité, protože co ti je do toho, co nějaký stupidní vyhledávač dělá. Musíš ale vzít v úvahu to, že jen strašně malé procento čtenářů navštěvuje tvůj blog přímým odkazem - tak, že zadá adresu přímo do horního řádku v prohlížeči. Většina lidí se k tobě dostane náhodou, při vyhledávání různých věcí. A když je tvůj blog zaujme, rádi zůstanou, přečtou toho víc a třeba časem se z nich stanou věrní čtenáři. A tak to funguje - to je to, čeho chce bloger dosáhnout. A čím starší články mít budeš, čím víc jich budeš mít, čím pravidelněji je budeš přidávat a samozřemě pokud budou originální, tím raději tvůj blog bude vyhledávač mít. Budeš se zobrazovat výše a to ti neskutečným způsobem zvedne návštěvnost.

Proto je hrozně důležité zvážit, co uděláš se staršími články, pokud chceš blog nějakým způsobem aktualizovat a pročistit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | E-mail | Web | 29. ledna 2016 v 18:11 | Reagovat

K blogování patří i zlepšování a vzestup; takový menší či větší psotník chytá velikou část blogerů, pokud mají jediný blog celých třeba sedm let :-) . Já jsem si dost hrála a dost se stěhovala, zkoušela, co mě baví a nebaví a prošla toho hodně, tak mám aktuální prezentaci, na které jsem se zabydlela, od března minulého roku. Ten zbytek naštěstí odvál křemíkový dědeček Hříbeček :-) .

2 bien bien | E-mail | Web | 29. ledna 2016 v 20:56 | Reagovat

To by mě zajímalo, co bys vytkla třeba mému blogu (opravdu mě to zajímá!)

jinak já v poslední době docela přemýšlím o mých čtenářích - podle statistik na blogspotu mám docela vysokou návštěvnost - na to, že ten blog funguje 3 měsíce se tam objevilo přes dva tisíce návštěv, což mi přijde super.
Akorát nevím, jestli to čte úzký okruh lidí, kteří se tam pořád vrací, nebo více lidí. Na facebooku do skupiny se přihlásilo spíš jen pár lidí. Tak nevím, jak ty své čtenáře nějak motivovat ke zpětné vazbě. Ke komentování nebo tak něco. Dokonce jsem přemýšlela i o nějaké giveaway :D

3 Tlapka Tlapka | E-mail | Web | 30. ledna 2016 v 22:57 | Reagovat

Zajímavé téma, poslední dobou jsem o něm uvažovala taky, ale v jiné podobě - jak může někdo blog bez mrknutí oka smazat a přestěhovat se na jinou adresu. To, co zahazuje, má pro něj menší hodnotu než pocit, že začíná znovu. Já se přestěhovala za 10 let blogování jen jednou - kvůli technickým problémům a ten blog dodnes existuje, teď už jsem od roku 2007 na stejné adrese. A právě z důvodů, které uvádíš jsem hrozně ráda, že mám i ty staré články. Někdy se mi zdají i lepší než ty současné. :D
Jsem ráda, když se mé články hodně čtou a můj blog má vysokou sledovanost. Teď jsem se dostala na špici nejlépe hodnocených blogů na našem serveru, i když sama bych tam umístila jiné blogy. Každopádně pro mě má vyšší cenu zpětná vazba než návštěvnost. Mnohem více ocením 10 komentářů než 2000 zhlédnutí stránky. A na komentáře vždy odepisuji, mrzí mě, když sama někde napíšu komentář, mnohdy i s nějakou otázkou, a zůstane bez odezvy.
Budu se těšit na další článek o blogování, myslím, že v tomhle máš hodně co říct. :)

4 P. P. | Web | 2. února 2016 v 10:30 | Reagovat

Číst staré články je pro mě zábava, ale někdy se na to ani nemůžu dívat, jak se stydím. Některé jsem nucena odstranit z blogu, ale ne tím způsobem, že bych je smazala, ale prostě jej přesunu do rozepsaných. Takové ty nevinné dětské výlevy, které jsem psala v deseti letech většinou nechávám, ale trapné povídky o sebepoškozování z dob mé puberty jsem raději opravdu skryla. :D

5 Péťa Péťa | Web | 6. února 2016 v 18:01 | Reagovat

Já jsem třeba smazala všechny články s obrázky oblečení a celebrit. V galerii ty fotky pořád mám a trochu mě tam štvou, ale čekám, až jednou půjde vymazat víc fotek najednou, protože po jedné je opravdu mazat nebudu.
Své názorové články ale nechávám tam, kde jsou. Máš pravdu s tím, že prohlížeč si je pamatuje a ví o nich.
Několikrát týdně se přes TopList dívám, odkud ke mě lidé ten den přišli. Kolikrát mě překvapí, že třeba vyhledávač na seznamu zná můj blog a má spojený s věcmi, na které já už jsem zapomněla.
Mám hodně staré "recenze" na knihy, které jsou pořád v kurzu, tak jsem je jen učesala, upravila tam chyby, zarovnala text do bloku... prostě aby se čtenáři nezhrozili, ale aby je to spíš nutilo prohlédnout si blog lépe.

6 Anie Anie | Web | 22. března 2016 v 11:52 | Reagovat

Zajímavý článek. já se teď po dlouhé době vrátila na blog a zeje to tam prázdnotou. Zůstalo jen pár věrných čtenářů, kteří vydrželi čekat. Snad se to zlepší :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama