Youtube - videa, vlogy, úspěšní teenageři aneb fenomén dnešní doby

5. ledna 2016 v 10:35 | Mersmerize |  Moje zápisky
A aby toho nebylo málo, dneska vás čeká ještě jeden článek, který se tématicky bude hodně podobat tomu, který tu vyšel před nějakou dobou a šlo v něm o dnešní generaci a mojí úvahu, zda je/není horší a jak vypadala ta moje generace, když jsem byla mladší. Teď se ale přímo zaměřím na fenomén, který určitě znáte všichni - youtube a youtubeři!

Co mě dokopalo dát tenhle článek dohromady? Asi to, že převážně čtu většinou samé negativní věci - proč je zbytečné youtubery sledovat, teorie o tom, že nic nedokázali a nic neumí apod. Já sama na to mám úplně odlišný názor. Nevím, jestli zkreslený tím, že na YT sleduju poměrně hodně lidí, ale zkrátka nemyslím si o tomhle "novém koníčku" nic hanlivého. YT je podle mě koníček jako každý jiný, až na pár rozdílů!Prosba
Úplně na začátek, prosím všechny, kteří článek čtou a budou se chtít zapojit do diskuze a napsat komentář (o to taky pěkně prosím, chci slyšet různé názory!), ať se vyjadřují slušně, protentokrát vynechají vulgárnosti a sprosté urážení. Pokud jste vyloženě PROTI fenoménu Youtuberů, zkuste nachvilku svou nechuť k nim překonat a vžít se do jejich role nebo to vidět trošku objektivně. A pokud je stejně nemáte rádi, napište mi proč!

Odvaha sem, odvaha tam
Co na youtuberech poměrně hodně obdivuji je odvaha. Sednout si před kameru, natočit nějaké video, povídat si, nahrát to do počítače - to není žádný zázrak. V dnešní IT době to zvládne spousta dětí školou povinná. Co už je ale mnohem víc odvážné, je nahrát to na youtube. Kdokoliv z vašeho okolí si tam může najít vaše video, sledovat vaše vlogy, číst komentáře, kteří vám tam jiní lidé zanechávají. A není zrovna malá pravděpodobnost, že se někdo, kdo vás zná k videu dostane. Stačí jen aby třeba sledoval jiného youtubera, který bude natáče tématicky podobná videa. Nebo stačí, aby vaše video sdílel nějaký váš společný kamarád na sociálních sítí. Zkrátka nahrát dneska video na youtube, znamená jít s kůží na trh.

U starších youtuberů to není tak "šílený". Mnohem odvážnější je to podle mě u těch, kteří jsou na základní nebo střední škole. Sama vím totiž moc dobře, že děti dokáží být fakt zlé a tak z jednoho videa, může vzniknout i šikana a posměšky. Na jednu stranu je v tomhle prostě musím obdivovat, na tu druhou vím, že občas na youtube nějaký ten puberťák či malá holčička dokáže nahrát video, kvůli kterému je jasné, že sklidí posměch, pokud na něj někdo z okolí narazí. Je to prostě o tom, zda si na to člověk troufne. A i to odlišuje youtube od jiných koníčků. Když si člověk čte, většinou nemusí mít obavu z toho, že se mu kvůli čtení ostatní budou posmívat. Ale podle mě je u nás youtube zatím brán trochu jako "zábava mladých", což mě na jednu stranu mrzí, protože by bylo úžasný, kdyby bylo víc videí od starších a zkušenějších lidí, kteří mají co nabídnout. A navíc je to taky trochu podceňovaný koníček - pokud se vás někdo zeptá, co rádi ve volném čase děláte a vy odpovíte, že si rádi čtete/kreslíte/cestujete/chodíte na procházky, nevzbudí to většinou žádné emoce nebo si vysloužíte uznalé pokývnutí hlavou. Natáčení videí je ale pro starší generaci ještě trochu "podřadné" a většinou nad tím mávnou rukou, jako že: Ty dnešní děti...

Časové nároky
Co mě občas trochu štve, je jak každý youtuber na negativní komentář odpovídá stylem: "Mně to stálo tolik času a úsilí". Je to už taková fráze, kdy se vlogeři hájí tím, jak časově náročné to je, jak se snaží dělat pro své diváky první poslední atd. Je to občas už trošku hloupé, ale na druhou stranu je to pravda. Člověk vidí dvacetiminutové video, ale často už nevidí to, kolik je za tím jedním videem práce. Psát texty je lehčí, protože pokud má člověk dobrý a jednoduchý textový editor, napíše co si myslí, zkontroluje, přečte znovu, opraví a publikuje (samozřejmě občas je to složitější), ale když se podíváme na youtubery, kteří si skutečně s videem dají záležet, jsou to hodiny i dny práce. A to často bohužel na první pohled není vidět nebo si to lidi neuvědomují.

Nic nedokázali?
Mám jednoho kamaráda a jeho nejoblíbenější argument, proč nesleduje youtubery a proč jsou stupidní je: "Prosím tě, vždyť nic nedokázali, to může dělat každý pako". Přijde mi to hloupý. Dneska má v podstatě skoro každý přístup k internetu, počítač nebo notebook a nějaká ta kamera nebo foťák, to už dneska není otázkou statisíců - v tomhle ohledu to skutečně může dělat každý. Ne ale každý bude úspěšný. Když někdo nadává na to, že z toho mají přijmy a nic nedokázali a dotyčný to může dělat taky, vždycky říkám, proč to teda nedělá a nenatáčí videa, když jsou z toho podle něj peníze za nic. Proč vlastně všichni teď nenatáčíme a nebereme za to desetitisíce korun denně?

Převideováno
Na druhou stranu, co musím uznat je, že Youtube je hrozně převideován nekvalitními vlogery. Mluvím teď jen o té české scéně. Ono totiž jak už jsem psala - natočit video není nijak složité a tak to zkouší leckdo. Hlavně ta mladší generace, která k youtuberům vzhlíží a chtějí být jako oni. A často to jsou děti kolem 10 - 11 let. To je naprosto jasné, že v tomhle věku většinou nemají co nabídnout. Samozřejmě se nechci nikoho dotknout, ale neviděla jsem snad ještě ani jedno dobré video od někoho tak mladého.

Proto je nutné chvíli hledat než člověk najde to pravé. Já sama sleduji hodně youtuberů, některé mám radši, jiné sleduji jen občas a koukám jen na určitá videa, která si myslím, že mě budou bavit. I v tom je ten chyták - když člověk někoho odebírá, nemusí sledovat vše, ale jen to, co ho baví. Pokud vyjde video, které se mi nelíbí nebo mě tématicky nezajímá, prostě ho přeskočím.

Koho a proč YT sleduji?
Teď už tedy k tomu hlavnímu. Když vynechám výše zmíněné body, youtubery sleduju, protože mě to prostě baví. Jsou videa, která mě nadchnou a když se nudím, tak místo časopisu nebo knížky, zkouknu (třeba u kojení) nějaké video na téma, které mě baví a zajímá. Ráda mám přehled, jsem zvědavá a zajímá mě, jak si žijí ostatní, jak třeba vypadá život člověka, co se youtubem proslavil apod. Zkrátka nemyslím si, že youtube je zábava pro každého, ale je to koníček a zábava jako každá jiná - někoho baví, někoho ne.

Navíc čas od času kouknu i na poměrně vtipný videa, u kterých se zasměju, ať je to sebehloupější, protože už jsem ve věku, kdy by mi hodně lidí řeklo: "Jdi radši zavařovat/vařit/číst poválečný romány/přebalovat dítě....". Nevím, já si prostě nemyslím, že sledovat youtubery nebo natáčet videa je jen pro určitou (mladší) věkovou kategorii.

A koho sleduju? Možná to někoho překvapí, ale asi nejradši mám Sterakdaryho, který natáčí různé hry. Má pro mě neuvěřitelně příjemný hlas, hraje hry, na který mě baví koukat a často mě naláká na to, si nějakou koupit a zahrát. A na druhým místě určitě FlyGunCZ - toho jsem strašnou dobu neměla ráda a nemohla jsem mu přijít na jméno, protože má občas hrozně trapnej styl humoru, občas povídá trošku divný věci, ale jsou videa, která mě od něho hrozně baví a zasměju se.

Z té "neherní" sekce, sleduju samozřejmě Teri Blitzen, protože sice mě většina jejích videí nijak extra nezajímá, ale ona mi přijde hrozně zajímavá a taková normální a skromná na to, že pochází z dost finančně nadprůměrné rodiny. Občas mě mrzí, když se jí k nějakému videu sejdou ošklivý komentáře, protože mi skutečně nepřijde nijak povýšená nebo zlá. Taková milá holka. Stejně tak se občas podívám na Shopaholic Nicol, která vyhrála videoblogerku roku 2015 a tu taky sleduju jen chvilku a začaly mě bavit hlavně její challenge, které natáčí s ostatníma youtuberama. Abych nevyšla z toho "maminkovského oboru", sleduju taky Mamalifestyle. Upřímně ale už mě její videa nebaví tolik jako dřív. Ale obdivuju jí, jak dokáže vše zvládat s dvěma malýma dětma, to fakt jako klobouk dolů. Když mám chuť na něco beauty nebo vlog, podívám se na PetruLovelyHair, která mi přijde hrozně sympatická a je hrozně super, kam až to s blogem dotáhla. Koukám taky na vlogy z Londýna od Wendy, kterou znám, protože je z Kutné Hory stejně tak jako já a obě píšeme pro Krásnou. Sleduju taky SniperVince, což je trošku zase něco jinýho. Každopádně Petr je asi nejlepší kamarád mého přítele a jeho velký sen je být režisérem. Už má za sebou amatérský film Requel, který můžete též najít na YT a kde si zahrála vlastně celá Kutná Hora, v hlavní roli nikdo jiný než Zdenda a teď chystají film z armádního prostředí, na který se vybralo poměrně dost peněz od diváků, takže jsem na to hodně zvědavá a i proto jeho YT kanál sleduju (natáčeli třeba i videoklip pro Rybičky 48). Když se trefí tématem, tak se ráda podívám i na Martina Rotu (aka Naprosto Retardovaný), který mi přijde vtipný a občas se fakticky trefí do vosího hnízda a je pak sranda číst komentáře. A dřív jsem samozřejmě sledovala i Péťu Kopolovičovou, porodní asistentku na mateřské dovolené, která natáčela úžasný videa o a s její dcerkou Lucinkou a mrzí mě, že už skončila a nenatáčí.

Jak to tedy s YT máte vy? Sledujete někoho? Proč a koho? Co si o fenoménu YT myslíte? Uvažovali jste někdy o natáčení vlastních videí nebo je to podle vás hloupá zábava pro mladé?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 An An | 5. ledna 2016 v 12:08 | Reagovat

Taky to dost sleduji :-) jsem hlavně posedlá cestováním a sny o poznání světa, takže jsem strašně ráda, když se někde objeví vlog z nějakého výletu či dovolené (teda kromě těch, kde youtuber jede na týden na pláž, tejden tam leží, a nic tam v podstatě nedělá, z toho by mě kleplo :-D).
Teri mám taky moc ráda, akorát mě mrzí, jak jde pomalu ke dnu. A není to kvalitou videí, jak jí všichni nadávaj pod komentáři, ale tím, že kvůli tomu ztratila dětství, a zároveň většinu kamarádů (viz kauza s Gabčou...). Prostě ta holka se stala ve čtrnácti letech ze dne na den hvězdou, a jsou na ní kladeny obří nároky. A je to na ní opravdu vidět, jak už je vším unavená, je toho na ní hold moc.
Shopaholic Nicol jsem začala popravdě sledovat vlastně poté, co vyhrála, a shlídla jsem od ní snad všechno.
A poslední dobou sleduji i hodně A cup of style. Přijde mi, že se teď snaží snad úplně ze všech youtuberů nejvíc, i když je třeba polovina videa jenom o tom, jak jdou do školy, tak třeba jejich DIY videa miluju, a vlogy z výletů mají taky moc pěkný.
U Péti sleduju hlavně vlogy s Mírou, a občas i ty líčící videa, i když sama se moc nelíčím :-).
Přijde mi tento fenomén blogů a vlogů naprosto dokonalej. Hlavně v tom, že je to skrytá reklama vlastně absolutně na všechno, co se ve videích a na blocích objeví. 90% všech těch výletů je sponzorovaných, ale zase se díky tomu můžeme kouknout skrz videa na opravdu krásná místa. Z blogerů mě ale v tomhle poslední dobou strašně moc štve Tereza In Oslo, jejíž blog byl opravdu můj nejoblíbenější. To je přesně ten typ člověka, kterej si sedne ke snídani, a celá rodina musí čekat, až nafotí tak 100 ,,uměleckých" a naaranžovaných fotek, který pak všechny mrskne na blog. Příběhy z Norska se postupně vytratily, a teď je tam hromada motivačních článků, jak si zlepšit život, blabla, a k tomu ta kopa těch naaranžovaných fotek. Nehledě na to, že ona ani většinou nenapíše, že je něco spolupráce, a to já u blogerek nemám moc ráda. Třeba ty jsi na proslecny vždycky napsala, když ti produkt přišel na zrecenzování...
A ještě mě mrzí pád blogu Život podle Lucie...ale to už zase odbočuji od těch youtuberů :-D
Zkrátka a dobře, přijde mi tenhle systém dokonalej, mnohem lepší, než chrlící se reklamy z televize, člověk se něco dozví a vidí lidi jako jsou oni sami :-)

2 Georgina Deer Georgina Deer | Web | 5. ledna 2016 v 14:06 | Reagovat

Takže youtube už mě ani moc nezajímá. Radši kouknu na blogy... je hodně začínajících youtuberů a jak pořád začínají a začínají tak je jich nakonec strašně moc a je to nudný. Né, že by byli nekvalitní ale je to nudný, kopírujou atd. Já vím že se snaží ale mě to už nebaví... je to tak strašně nudný!

A nemám ráda ty děti, já vím že to nemají v hlavě ještě v pořádku a jsou na tom závislí, ale nejlepší by bylo aby už ani nezačínali. A pokud je prostě nebaví, se s tím natáčet, upravovat, tak ať se na to vykašlou.

Teri blitzen nemám ráda a je strašně rozmazlená. Na ní koukají ty malý děti (většinou) a pak to dopadá tak že začínají natáčet na youtube. A ta písníčka vánoční, připadala jsem si jako bych poslouchala skřeta (bez urážky, ale neumí zpívat).

Shopaholic Nicol, jediná youtuberka na kterou můžu koukat a tu blogerku roku si zasloužila. Je mi moc sympatická.
A taky koukám na Hoggyho, dřív jsem ho moc nemusela ale dívala se na něj pořád (asi závislost), no a pak jsem si prostě přiznala že mě baví.

Tak já už budu končit protože tenhle komentář píšu už hodinu. Tak!

3 P. P. | Web | 6. ledna 2016 v 18:15 | Reagovat

No, já sleduju jen Sunny W, je úplně jiná než ostatní ty beauty blogerky. Natáčí vtipná videa a neřeší make-up a podobně. Mamalifestyle si taky pustím, ale je mi nepříjemný její hlas.
Youtuberka, kterou nemusím, je Teri Blitzen, vůbec mi nepřijde skromná jak tu píšeš, spíš naopak. No, dobře - jsou mi nepříjemné beauty blogerky, které natáčí furt jedno a to samé - co jsem dostala k Vánocům, můj pokoj, denní rutina apod... Prostě vše na jedno brdo a je to nuda.

4 E.E E.E | 7. ledna 2016 v 5:49 | Reagovat

Tak já jsem co se týče "legrace" dost náročná. :) Vlastně jsem náročná na skoro všechno, ale to sem nepatří :D Takže najít YTbera, který by mě rozesmál je docela těžké. :) Ale u mě vede Kovy (Gameballcz), který má podle mě naprosto geniální humor a ani u toho nemusí nadávat apod. Dále sleduju Martina, Hoggyho, DeniseTV, Stejka, Vaďáka... Ale prostě se nejvíce zasměju u Kovyho :) Co se týče beauty YTberek tak těch moc není. Až na PetruLovelyHair (i když mi občas přijde jako zastydlá puberťačka :)) a podle mě moc neumí přijímat kritiku, ale jinak je fajn ;) a občas nějaké videa od GettheLouk. Upřímně...jsem alergická na Teri, TVTwixx a Jirku Krále :D Nevím proč, ale strašně mi lezou na nervy bez nějakého důvodu (no... U TVTwixx tam pár důvodů je...)... Asi nějaké negativní vlny z vesmíru :DD A co se týče natáčení známých, tak mám dva kamarády, kteří natáčí - oba Lets playe, takže mě to nebaví, ale odebírám je, abych ne podpořila. :)) Taky jedna bratrancova spolužačka začala natáčet vlogy, a tak jsem jí taky dala odběr, abych jí podpořila, přestože jí osobně neznám. Ale už nenatáčí, protože jí kvůli tomu nadávali :\\ A štve mě když si něktré starší generace stěžují, že jenom sedíme u pc apod. A přitom se někteří rodiče vůbec nestarají, neustále se rozvádějí, hádají,... A na děcka si čas neudělají. A pak se diví, co z nich vyroste... -_- Ale to je jen můj názor... ;)

5 Péťa Péťa | Web | 8. ledna 2016 v 21:21 | Reagovat

Já k fenoménu YT zastávám neutrální přístup. Videa mě prostě nezajímají, ale nemám důvod někoho urážet nebo zesměšňovat. Stejně jako ty obdivuji, kolik času, práce a odvahy do toho ti lidé vkládají.
Přesto to asi není nic pro mě. Unavuje mě sledovat videa, možná mám poruchu soustředění, ale pokud to nemá děj, tak mě to prostě nezajímá.
Spíš by mě zajímalo, jak se tenhle trend rozvine do budoucnosti. Bude to in ještě za pár let? Nebo to v tichosti vyšumí? Uvidíme :)

6 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 8. ledna 2016 v 21:44 | Reagovat

[1]:Dík za komentář! S Teri souhlasím, musí toho být na ní hrozně moc v jejím věku. Já když si vzpomenu na sebe, tak bych to asi nenesla lépe, naopak. Co se týče TerezainOslo, začala jsem ho sledovat až teď, když vyhrála blogerku roku a přečetla jsem hlavně starší články, které mě taky moc bavily, souhlasím že ty novější jsou o dost jiné. S Luckou ze Život podle Lucie ani nevím, co se vlastně stalo. Viděly jsme se párkrát osobně na nějaké přednášce, ale už pár měsíců ji nesleduji :(

[2]: Právě tak - je hrozně těžký najít v tomhle chaosu mega milionech vlogů něco, co se odlišuje, nebo člověka baví. Ale dá se to, ještě :D :) Já nevím, hodně lidí mi přijde, že píšou, jak je Teri rozmazlená, ale já třeba nevím proč. Je z bohaté rodiny a má spoustu krásných věcí, ale na těch videích mi přijde taková normální, mladá holka. Znám spoustu youtuberek, které jsou z jiných rodin a jsou rozmazlené, že je to poznat na první pohled. Ale tak to už je diskuze na jindy, asi i záleží jak na tebe člověk konkrétně působí. Na hoggyho nekoukám, protože ani nevím :D Ale chystám se, zatím jsem neviděla ještě ani jedno video, tak časem! :)

[3]: Tu Sunny, kterou zmiňuješ vůbec neznám, ale napravím. To o té rozmazlenosti jsem psala výše, nevím, přijde mi tak, na to, z jaké je rodiny mi přijde taková normální na těch videích právě. Nevím. :)

[4]: ÁÁ, TvTwixx já fakt nemám ráda. Viděla jsem pár záběrů od nich a musela jsem to vypnout, protože jsou mi kluci neuvěřitelně nesympatický, hlavně kvůli tomu, že mi přijdou, jak ze sebe dělaj hrozný frajírky. Ale asi nejsem zas úplně já cílovka, hlavně co se týče věku :D S tou starší generací souhlasím, hlavně nejlepší je, když si stěžují ti, kteří 12 hodin denně sedí před TV :D

[5]: To je rozumný. Nemám ráda takový ten přístup, kdy se něco někomu nelíbí a MUSÍ to hnusně "zhejtovat", napsat ke každýmu videu nebo článku nenávistnej a ještě lépe vulgární komentář. Takový lidi nechápu, já sleduju jen to, co se mi líbí a baví mě to a když to tak není, tak to prostě zavřu, max. napíšu komentář, co se mi konkrétně nelíbí, ale v rámci slušnosti a ne s cílem danýmu člověku nutně ublížit.

A to s tou budoucností mě taky moc zajímá! Já myslím, že se to naopak bude ještě rozvíjet, alespoň ještě takové 3 - 4 roky a pak se uvidí :)

7 Al. Al. | Web | 14. ledna 2016 v 11:41 | Reagovat

Souhlasím s tím, že vystupovat veřejně před lidmi chce jistou dávku odvahy. Ale myslím, že je to srovnatelné s tím, když má člověk blog, kam přidává svoje fotky, uvede své jméno atd. Taky je tu ta šance, že někdo z jeho okolí na něj narazí.
Tak nějak mi přijde, že blogový svět není tak kritický (možná bych řekla agresivní), jako Youtube. Na Youtube je ta kritika navíc (co jsem vypozorovala) daleko horší, sprostější  a člověk musí být opravdu odolný a nebrat si všechno k srdci.

Jo, dětem bych zakázala zakládání účtu na Youtube. Jejich videa jsou opravdu hrozná a většinou jen papouškují to, co pochytily od jejich vzorů. A navíc když potom čtu ty komentáře, to bych vraždila. Vždycky kroutím hlavou nad "Fatty army" a podobnými výmysly, kdy ty děcka milují určitého youtubera a budou ho hájit vždy a všude naprosto nesmyslnými argumenty, které jsou ještě napsané jak od Maďara :D

A když nad tím vším přemýšlím, tak nevím, jestli jsem se nějak změnila já, nebo ti youtubeři, ale přijde mi, že třeba videa Goga, Atiho a dalších známějších autorů už mě vůbec nebaví tak, jako kdysi (kdysi znamená max. před 2 lety, což mi nepřijde tak dlouhá doba :D). Dřív jsem sledovala každé jejich video a teď? Podívám se možná tak na každé páté.

Na Teri se občas kouknu, ale nechápu, jak mohla získat tolik odběratelů. Videa mi přijdou docela o ničem a když nějaké video přidá a lidi jí tam napíšou, že se jim to nelíbí, tak jim nadá, že ona to dělá pro ně a kdesi cosi.

U beauty youtuberek mi vadí to, že si nakoupí nějaké produkty - natočí o tom video, kde nám ale vlastně vůbec neřeknou, jaký produkt je, když si ho teprve koupily, žejo. Potom udělají nějaké spotřebováno, kde teda produkty zrecenzují. No a potom ještě ty top produkty dají do videa "Top 10" či nějaké takové obdoby.
Mně teda stačí jedno video, kde se dozvím, jaký určitý produkt je, nepotřebuju o něm slyšet 20x -_-.

Petru sleduju taky, je sympatická. Vadí mi ale, že snad o žádném produktu, ať je sebehorší, nedokáže říct, že je špatný.
Oproti tomu třeba Lou z Getthelouk, té vadí každá kravina, která vlastně ani na funkčnost věci nemá vliv (ale raději si poslechnu její recenzi, než Péti).

Martina Rotu mám v poslední době asi nejraději. Videa, kde se nasírá nad věcma, nad kterýma by ostatní jen mávli rukou nikdy nezklamou. A ta diskuze pod nimi, to je většinou zábava na celé odpoledne :D.
Navíc je super jeho Vědecké kladivo :).

Rádá se podívám na Kovyho, Denise, Martina z Jmenuju se Martin, Lu ze Světa podle Lu, Lillian Voss, Flabgee a Vidraila.
Dřív jsem milovala videa od Smusy (který byl tak správně pošahaný a člověk se vždycky zasmál), ale ten už se teď zaměřuje jen na let´s playe, které mi nic moc neříkají.

Na závěr (protože mi přijde, že jsem se až moc rozepsala :D) - nemyslím si, že je Youtube pouze zábava pro děti. Ale teď už je dost obtížné, přijít s něčím novým a originálním a hlavně - nějak se tím proslavit a dostat se do podvědomí lidí.

8 WaclawE WaclawE | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:14 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na poradnaproslecny.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama