Žijeme v internetové bublině?

26. dubna 2016 v 21:06 | Mersmerize |  Moje zápisky
Dnešní téma článku bude ne úplně netradiční, ale odchýlím se od těch maminkovských textů a recenzí a dám se do úvah a přejdu do mých zápisků. Doufám, že se zde najdou aspoň někteří, kterým je tohle téma taky tak blízké jako mě. Nebudu to nijak zdržovat, jdem se zamyslet nad informační internetovou bublinou!Jak jsem na tohle téma přišla? Už dlouho o tom čtu a přemýšlím a taky mě dnes inspiroval článek o médiích, jenž nám vymývají mozky, který byl na hlavní stránce blog.cz. Takže jsem si sedla a začala psát to, co už mám dlouho v hlavě.

Čím začít? Asi tím, že mě hodně překvapuje, kolik lidí používá internet, ale vůbec nemá sebemenší představu, jak to vlastně funguje. A tím nemyslím čistě technickou otázku ohledně wifi, kabelů a optických vláken. Mám na mysli, že spousta lidí neví, co není vhodné na internetu dělat, co na něj psát, netuší jak fungují vyhledávače a často mi přijde, že mají takové to "hezké" naivní vidění. Hlavně pokud se jedná o děti a starší lidi. Ty mi přijdou na internetu často až za hranou nezodpovědnosti. Na to samozřejmě zanadávám třeba v jiném článku, bylo by to na dlouho. Zaměřím se spíš na to, že mě překvapilo, kolik lidí vůbec neví, co je to internetová/informační bublina a jak to v ní vlastní funguje.

Podle mých zkušeností celkově lidi internet hodně podceňují a netuší, jak moc je všechno propojené. Obzvlášť za dnešní doby Googlu, který je takový malý velký bratr. Na jednu stranu neuvěřitelně moc pomáhá, na druhou všechno ví. Což je super ne? Ale je to super, když ví všechno o vás a může to každýmu vykecat?

Ale přejděme k tomu hlavnímu. Hodně často se říká: "V dnešní době internetu si člověk může najít jakoukoliv informaci, všechno je volně dostupné, všude máš různé názory, všechno lze najít". Jde s tím souhlasit? Ano i ne. Na jednu stranu je to pravda - na síti jsou miliony - miliardy stránek, které jen čekají až je někdo navštíví, blogy které touží po čtenářích a fóra, která vyčkávají na názory. K tomu slouží vyhledávače, uveďme si ten nejznámější a určitě nejpoužívanější Google, který vám chce všechno zjednodušit. Chce, abyste se dostali k tomu, co se vám bude líbit a k tomu, co čekáte. Google totiž nevyhledává jen tak naslepo. Vyhledávače používají různé algorytmy, které řadí a vybírají informace. A dnes, když je skoro každý na Facebooku, na twitteru, má e-mail, internetový kalendář a často zadává své osobní informace, není tak těžké, aby google hledal pro každého uživatele zvlášť. Zkrátka vše se zaznamenává a tak se můžeme setkat s tím, že vlastně nic není náhoda - ty příspěvky, které jsme našli vyhledáváním jsou s největší pravděpodobní ty, které nám google doporučil, protože si myslel, že se nám budou líbit.

Když se nad tím ale zamyslíme, tak tím se hrozně zužuje ta objektivita a rozsáhlost internetu. Jasně, že máme na výběr projet stovky stránek vyhledávače, ale upřímně - kdo z nás to dělá? Většinou když si chcete něco zajímavého přečíst nebo jen najít, najdeme to na prvních dvou stránkách. Je to statisticky dokázáno, že dál většina lidí ani nejde. A pak se stane, že vidíme to, co chceme a tím se člověk uzavírá do svojí malé internetové a informační bubliny. Když se nad tím zamyslíme, je to docela logický.

Už párkrát mě hodně překvapilo, kolik lidí si tohle vůbec neuvědomuje. A často jsou tak naivní, že dávají osobní informace na internet s tím, že si nejsou vědomi toho, jak moc se dají využít a zneužít. A tím nemyslím jen na podvody a podobné nezákonné věci, ale i právě tu zkreslenou skutečnost, jak pak svět vidíme. Když nám google ukazuje to, co chceme, podle mě nám prostě zkresluje svět a jeho vnímání. Člověk má v sobě to, že lépe přijímá informace se kterým souhlasí a které jsou mu bližší, to pak má vliv na názory lidí, protože i když si všichni vygooglíme to samé, uděláme si na to jiný pohled díky tomu, že se nám objeví úplně něco jiného. Podle toho, co si google myslí, že chceme vidět a co se nám bude lépe přijímat.

Je to vlastně hrozná blbost, ale pro lidi, kteří o tom nevědí, poměrně závažná věc. Je důležité nežít v informační bublině. Internet je pro to jako stvořený. A už vznikly i různé návody, jak informační bublinu co nejvíce potlačit. Například mazání cookies, přidávání co nejméně osobních údajů na web, prohlížení v anonymním režimu, mazání historie apod.

Pro mě osobně jsou to poměrně zbytečné návody. Mnohem důležitější je podle mě o tom vědět, být si vědom toho, že to co na internetu vidíme, není nutně pravda a to, co se někde napíše, nemusí být jediná správná věc. Je nutné vše brát s nadhledem a nežít jen uvnitř té své bubliny :)

Znali jste pojem internetová informační bublina? Bráníte se proti ní?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Standa Standa | Web | 3. května 2016 v 16:02 | Reagovat

Na tohle téma taky chystám článek :D Až vyjde, zmíním tam i tento ;)

2 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 7. května 2016 v 22:40 | Reagovat

[1]: Super! Budu se těšit na článek :)

3 Standa Standa | Web | 11. ledna 2017 v 13:56 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama