Desátý měsíc s miminkem

28. května 2016 v 21:12 | Mersmerize |  Maminkou na plný úvazek
Za pár dní bude náš Oliver slavit deseti-měsíční výročí od narození, já budu ten den bědovat a udivovat se nad tím, jak ten čas utíká a pak už zbývají jen dva měsíce do prvních oficiálních narozenin. Jen tak mimochodem, vůbec nevím, jak budem první narozeniny slavit. Asi uděláme mini oslavu na zahradě, s dárky, bazénem a dortem. Mini - protože to mimino z toho stejně nic mít nebude a dortem, protože já dorty ráda. To už ale zase předbíhám, zpátky k tomu našemu předešlému měsíci, co je nového?


Spaní
Jako minulý měsíc se nic nezměnilo. Oliver je ukázkový a dokonalý. Spí celou noc. Občas v noci slyším, že se v postýlce probudí a třeba si hraje s usínáčkem (hrošíkem), ale je schopný do deseti minut znovu usnout a probudit se až ráno. Takže k němu nemusím vstávat a to jediné, o co se starám je, aby byl přikrytý, měl v pokoji vyvětráno, ale ne zimu a aby se mu zkrátka hezky spalo. Jsem občas trošku neklidná z toho, že spí sám v pokoji, protože se bojím, co kdyby se v noci třeba něco stalo (dusil se apod.) a mě to neprobudilo, ale na druhou stranu si říkám, že už to není novorozenec a aspoň to učení spaní bez rodičů máme z krku. Sice to byl spíš jeho výběr než náš, protože já bych ho v naší ložnici klidně ještě ráda nechala, ale důležité je to, že se nám spí dobře. A to spí! :)

Přes den chodí spát stále dvakrát, výjimečně se stane, že usne jen jednou a potom až večer, ale to zatím není nijak pravidelné. Normální je v tuhle chvíli pro něj, vstávat kolem 8 (jednou se probudil dokonce v půl desátý ráno! nechápu!) a poprvé usnout kolem 10 - 11 hodiny dopoledne. To spí kolem dvou hodin a potom jde spát v půl čtvrté a spí necelou hodinku. A do postele ukládám mezi 7 - 8 hodinou večerní. Po koupeli, hraní, kojení a pohádce.

Jídlo
Lepší a lepší. Začal mu dokonce chutnat i banán, ke kterému měl neuvěřitelnou averzi a je to náš malý velký jedlík. Jídlo stále mixuju, ale už jen symbolicky. Když kupříkladu dělám polévku, mrkev a petržel mu tam nechávám normálně na kostičky a s tím se pere velice dobře, stejně tak jako s chlebem, bílým pečivem, sýrem a podobnými věcmi. Už to zkrátka není malý dítě a nepotřebuje mít všechno na kašičku, což je super, protože to mně neuvěřitelně šetří práci.

Ráno snídá bílý jogurt buď s ovocem, domácí marmeládou nebo s trochou přesnídávky. Před spaním dostane buď nastrouhané jablko s mrkví, banán nebo nějaké ovoce. Obědy už dělám jen domácí a je to hodně různé, jí takřka všechno od kuřecího vepřového, krůtího po těstoviny, brambory, rýži. Nejvíc mu ale chutné klasické kuřecí maso, s mrkví a bramborem, to je taková ta naše klasika. Nedávno ale měl poprvé květák se žloutkem a bramborem a to snědl porci dospělého člověka, jak mu to chutnalo.

Takže na jídlo si my skutečně stěžovat nemůžem. Možná je to taky tím, že já v tomhle nejsem taková ta maminka, která by za ním utíkala s lžičkou a kdyby mu nechutnalo, tak se vařila s něčím jiným. Prostě když nechce jíst, tak nejí, ale nic jiného nedostane. Měl občas období menšího jídelního vzdoru (hlavně když se blbě vyspí), ale co... hlady neumře. Jemu s jedenácti kily to fakt nehrozí :D

Vztekání pokračuje
Jak jsem psala minulý měsíc o tom jeho vztekání při převlékání a přebalování, nic se nezměnilo. Je to hroznej vztekloun! Stačí už abych ho jen položila na přebalovací pult a spustí jekot, který trvá celou dobu, co tam je. Když ho přebaluju jinde, tak dělá blbosti, chce se přetáčet, což mu utnu a řev pokračuje. No, je to děsně zábavný a divím se, že při takovým jekotu na nás sousedi ještě nezavolali sociálku :D

Co už umí
Od minulého článku se dost rozchodil. Už nejen že velice obstojně a pevně stojí u nábytku, ale i chodí kolem něj (musí se samozřejmě ještě přidržovat), ale už je dost rychlej a navíc už bez držení zvládne i pár sekund sám stát. Takže si myslím, že na první narozeniny už nejspíš chodit bude, možná dřív, možná později, kdo ví. Ale jde mu to a je na něm i vidět, jak je moc spokojený, že má najednou takovou svobodu a může se sám dostat, kamkoliv se mu zachce.

Velká novinka je, že se naučil první slovo - máma. Upřímně jsem myslela, že dřív bude umět Táta (prý je to lehčí na výslovnost), ale asi před dvěma týdny to začlo a od té doby je to samá máma. Zezačátku jsem si nebyla úplně jistá, jestli vůbec ví o co jde, protože říkál máma i kočce, hračkám nebo papíru na chodníku, ale poslední dny když chce vzít tak zvedá ke mně ruce a říká tohle kouzelný slůvko. Stejně tak když se chce pomazlit nebo má špatnou náladu a potřebuje kontakt s maminkou. Kdo ví, co se mu honí v hlavě :)

Jinak pořád jedeme klasika paci pacičky, jak jsi velikej?, umí dělat ne-ne-ne a kroutit hlavou, umí opakovat různé pazvuky, umí dělat baf a schovávat se (nejlepší schovka je schovat obličej do dlaní), umí dát high five (:D učil Zdenda, teď ho zase učí použít Sílu...), umí dávat pusu.

Co však neumí je dávat pozor na nábytek a šikovně padat. V tuhle chvíli má na hlavě asi dvě boule a na těle asi tak tři modřiny, protože pořád někde padá a naráží. Ale stává se to i v situacích, kdy ho nehlídám, protože si myslím, že je vše ok - třeba ke mě leze po ROVNÝ podlaze a najednou mu podklouzne ruka a nabije si nos o zem. Klasika! :))

Zuby jsou pořád stejný - je jich šest, čtyři nahoře, dva dole a zatím žádná změna. K doktorovi jdeme v průběhu června, stejně tak v červnu máme pravidelnou kontrolu na nefrologii a ultrazvuk ledvin, kvůli infekci, kterou prodělal jako novorozenec, takže držte palce, ať je vše ok :)


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 teri teri | 29. května 2016 v 13:45 | Reagovat

No, nemůžu uvěřit, že už to bude 10 měsíců, co jsem si četla článek o tom, jak se narodil... Ale pořád neměním názor na tom, že je to moc hezký chlapeček :-). A taky přeji, aby bylo i nadále vše OK ;-)

2 Joina Joina | Web | 29. května 2016 v 19:03 | Reagovat

Týo, to je rozkošný :)
Taky se nemohu dočkat až budu mít vlastní :)

3 Mersmerize Mersmerize | E-mail | Web | 29. května 2016 v 19:37 | Reagovat

[1]: Utíká to, reálně mi to přijde jako kdybych rodila tak... před 4 měsíci :D a ono to už bude rok :D Moc děkujeme :)

[2]: Pořádně se na ty začátky vyspi :D

4 Terka Terka | 30. května 2016 v 10:03 | Reagovat

Ahoj, tvůj blog sleduju pravidelně a na tvoje články o miminku se vždycky strašně těším! :) A spaní malého Olivera ti strašně závidím. Mám chlapečka přesně o měsíc mladšího než je Oliver a se spánkem je to hrůza. Aby usnul sám, no to vůbec.. musím u něj být a klepkat ho po zadečku nebo nějak hladit. A to klidně 45 min. Jinak stojí a řve a řve a řve. V noci hrozně vyžaduje kojení..někdy vstává po 2 hodinách. Taky znám tu estivillovu metodu, ale ted, když mu do toho asi rostou zoubky to zkoušet nechci. Potom snad jo :)

5 Bien Bien | E-mail | Web | 5. června 2016 v 12:54 | Reagovat

A Mers, funguje ti ta Estevillova metoda i přes den?
Aďa na to přes den odmítá přistoupit. Večery jsou už úplně bez pláče, ale jak to na ní zkusím přes den, je zle a řve a řve a řve. Takže přes den spí v hačce. Akorát blbé jsou návštěvy, protože prostě nevím, jak ji uspat bez háčky nebo ježdění v kočáře. No uhoupaním, ale to jsme tam, kde už jsme byli :-D

6 Mersmerize Mersmerize | Web | 9. června 2016 v 19:53 | Reagovat

[4]: Určitě s růstem zubů to posunout, já jsem právě taky čekala než bude mít zuby prořezané, než jsem ho uspávala podle Estivilla. S dětma - to je kříž, ale věř že to bude lepší, nebude se budit do patnácti a než se nadějeme, tak už nás najednou potřebovat nebudou :( :))

7 Mersmerize Mersmerize | Web | 9. června 2016 v 19:56 | Reagovat

[5]: Jak kdy. Ono je to u nás celkově s uspáváním jak kdy - jsou dny, kdy večer usne bez jediného "slova" a do minuty spí. A jsou dny, kdy si prostě pobrečí a pak usne. A to samé ve dne. Ten první spánek většinou usíná pohodově, ten odpolední už je víc neklidnější, takže někdy úplně vynechám (podle toho jak dlouho spí dopoledne) a někdy ho chvilku nechám a nakonec usne.

Ale když jsem začala uspávat podle Estivilla, tak jsem se taky bála, jak to bude ve dne. A překvapilo mě, že začal i ve dne usínat sám. A jasně - občas se stane, že si musím lehnout s ním a dokáže usnout vedle mě, ale to je jen výjimečně. V kočáru se totiž u nás vůbec nespí, protože tam i když ho položím, tak si okamžitě sedá a chce koukat kolem, takže bez šance. Ale z 90% usíná přes den stejně jako večer.

8 Péťa Péťa | Web | 13. června 2016 v 18:46 | Reagovat

Učí použít Sílu :D můj přítel to chtěl naučit sousedovic dítě :D ti chlapi jsou všichni stejní :)
Olík roste jako z vody a je úplně bombastické, jak hezky spíš :) to ti určitě hodně maminek závidí. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama