Před první návštěvou gynekologické ordinace

9. června 2016 v 20:37 | Mersmerize |  Holčičí svět
I když na tomhle blogu je už nespočet článků na téma gynekolog/menstruace/ženské tělo a určitě tohle téma je v rubrice Holčičí svět jedno z těch nejzastoupenějších, patří k těm nejvíc zajímavým Alespoň co se týče mladých slečen. Často mi totiž na e-mail chodí dotazy právě z tohoto oboru, kde se většinou ptáte na velice podobné otázky. Kdy jít poprvé na gynekologii? Mám se oholit? Nebo se jinak připravit? Skutečně pečlivě se snažím na e-maily odpovídat, ale zkrátka nikdo nejsme dokonalý a tak se mi občas stane, že neodpovím. Odpusťte, pokud jde zrovna o váš případ a klidně mi otázku pošlete znovu, buď na e-mail nebo na facebookovou stránku - vše naleznete v menu/kontakt.

Ale teď už k samotnému tématu dnešního článku - co je nutné před první návštěvou gynekologické ordinace?Je nutné vzít sebou rodiče?
Pokud je ti méně než patnáct let, jednoho rodiče sebou určitě vezmi. Pokud se nestydíš i když jsi starší, kdykoliv se ti může - hlavně při té první návštěvě - hodit maminka. Při zakládání karty pacienta se tě totiž zdravotní sestřička nebo lékař budou ptát na věci, které bys nemusela na sto procent sama vědět, o tom ale později. Po dosažení patnácti let věku většinou není jediný důvod, proč bys sama do ordinace nemohla. I když pokud se bojíš, abys nešla zbytečně, máš mobil a v dnešní době snad už každý lékař má na internetu telefonní kontakt, kam můžeš zavolat a zeptat se.

Co musím vědět/znát/pamatovat si?
Když rovnou zabrousím k minulému bodu, je určitě nutné, aby znala nějaké důležité body ve zdravotní anamnéze tvé rodiny - např. zda tvoje maminka nebo babička netrpí nějakou genetickou/krevní mutací či zda se někdo z tvojí rodiny neléčí s nějakým vážným onemocněním, o kterém by tvůj ošetřující gynekolog měl vědět. Stejně tak se tě mohou ptát na prodělané nemoci v minulosti, zda ses nepotýkala s něčím vážnějším nebo zda nemáš alergii na určité léky. A při každé návštěvě se tě budou ptát na datum tvé poslední menstruace. I kvůli tomu jsem psala ve starších článcích, že je na místě vést si menstruační kalendář, nebo alespoň si pamatovat, kdy jsi naposledy menstruovala.

Při zakládání karty se tě mimo jiné budou ptát na takové ty základní otázky a osobní údaje - jméno, trvalé bydliště, pojišťovna, mohou se zeptat na školu/práci, váhu, výšku apod.

Musím se oholit?
Rozhodně nemusíš! Věř mi, že gynekologové mají v ordinacích různé ženy, různého smýšlení a skutečně ne všechny ženy se holí. Není nic nenormálního na tom, že nejsi dokonale oholena a hlavu ti za to nikdo neutrhne. Naopak by mi přišlo velice neprofesionální, pokud by se o něčem takovém gynekolog zmínil. Co se týče chloupků - rozhodni se podle sebe, jak se budeš cítit lépe?

Musím jít v sukni?
Dřív to bylo hodně diskutované téma a v gynekologických ordinacích jsme často i v zimě mohli potkat ženy v sukních nebo v šatech. Často tak rovnou přišly nebo se na záchodech převlékly. Na jednu stranu to má výhody - například tu, že se nemusíš zdlouhavě svlékat a zkrátka jen přijdeš, lehneš si a vyhrneš sukni. Taky máš pod sebou stále oblečení, takže lidově řečeno nemusíš jít na křeslo s holým zadkem :) Na druhou stranu to je už ale docela přežité, protože na každém gynekologickém křesle a lehátku by měly být nataženy papírové ručníky, které se po každé pacientce vymění - praktické a hlavně hygienické. Pak je už jedno, jestli tam půjdeš v sukni nebo úplně bez všeho. A pokud si na sebe neoblékneš dvoje punčochy, legíny, džíny a sukni, tak takové zdržování svlékání skutečně není. Navíc většinou návštěva gynekologa v sobě zahrnuje i nějaký ten rozhovor, kdy se tě ptá zda nemáš zdravotní problémy nebo ti odpovídá na tvé dotazy. Tudíž je jen tvoje rozhodnutí, jak oblečená na gynekologii půjdeš.

Je návštěva gynekologie povinná?
Není. Ale měj na paměti, že jde o tvoje tělo, tvoje zdraví a vždy je lepší být všude včas, než přijít na kontrolu pozdě a něco zanedbat. Návštěva gynekologa není horor, nejedná se o nic hrozného ani bolestivého. Musíme to brát jako součást našeho života a co se týče zdraví - máme jen jedno. Ať už jsme mladé nebo starší ženy :)

Související články, které by tě mohly zajímat:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | 12. června 2016 v 20:38 | Reagovat

Ahoj, je mi 19 a ještě jsem na gynekologii nebyla. Nemám žádné problémy ani pohlavní styk, myslíš, že je to v pořádku nebo bych tam měla, co nejdřív zajít?

2 Péťa Péťa | Web | 15. června 2016 v 22:14 | Reagovat

Já šla poprvé docela pozdě, až kolem dvacítky. Nic jsem od doktora nepotřebovala, ale chtěla jsem se ujistit, že je všechno v pořádku.§
Přiznám se, že vynervovaná jsem byla pořádně a stejně tak se mi ulevilo, že jsem to měla zasebou. Ale asi není moc žen, kterým by to bylo vyloženě příjemné :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama