Memoirs of a Geisha - Arthur Golden

4. září 2017 v 21:42 | Mersmerize |  Moje zápisky
Jaká knížka vás zatím tenhle rok bavila a překvapila nejvíc? U mě vede stoprocentně Geisha. Knížka, podle které byl natočen i film (r. 2005) a která mě prostě... okouzlila. Jestli je to vůbec to správné slovo. Kolem téhle knihy je spousta nejasností a záhad a úplně taky nikdo neví, zda je to kniha čistě smyšlená, pravdivá nebo jen částečně pravdivá. Hned to objasním, ať si názor uděláte sami.Kniha a celý příběh má být volně založen na životní cestě gejši Mineko Iwasaki. Která svolila, že poskytne rozhovor, aby vyšlo dobré literární dílo, ve kterém bude konečně vidět, co se v Japonsku děje - resp. čím museli dřív ty, ktere se chtěly stát gejšou procházet. To je docela nevídané, protože v té době (a vlastně pořád), je tahle kultura a proces pro nás dost neznámý a asi jen málo lidí ví, jak to skutečně probíhá a probíhalo. Tím, že by Mineko vydala knihu pod svým jménem by riskovala mnohé - tahle kultura je dost uzavřená a podle japonců by skutečně neměla sloužit k pobavení američanů. Dala tedy rozhovor, řekla celý svůj životní příběh pod podmínkou, že se v knize nevyskytne její pravé jméno. Asi je vám jasné, že to se nestalo a tak bylo očividný, odkud autor čerpá. Z knihy se stal bestseller a začaly spory - Mineko tvrdila, že velké množství věcí v knize je naprosto smyšlených a není založeno na pravdě (např. prodej panenství) a že s ní příběh má pramálo společného. Autor zase tvrdil, že má vše nahráno a je to tak, jak je uvedeno v knize. Nicméně pokud vím, tak tenhle spor skončil mimosoudním vyrovnáním a Mineko napsala svou vlastní knihu, kde popsala vše tak, jak je podle ní správně. Jestli chcete znát můj názor - hm, těžko říct. Ráda bych věřila té první variantě, protože je to prostě zajímavější a vůbec bych se nedivila, kdyby to byla pravda a Mineko pod nátlakem musela zpochybnit jeho autentičnost. Kdo ví... Pokud o tomhle máte lepší info než já, poinformujte! Teď už ale o knize!

Nechci prozradit víc než to, co je nutné, takže příběh načrtnu jen lehce. Je o holčičce jménem Čijo, která žije v malé vesničce a poměrně ošklivým způsobem se dostane do Kjóta - japonského města, hlavním sídlem gejš - kam je prodána, aby se stala jednou z nich. V té době byly gejši symbolem luxusu, krásy, elegance a zábavy. Byly to takové hostesky, bavičky, společnice, které uměly ledaccos, bylo tedy velice těžké stát se jednou z nich. Pro Čijo jsou začátky hrozné. Přišla o rodiče, o sestru, dozvídá se věci, které vědět nechce a musí bojovat i s konkurencí a s lidmi, kteří s ní žijí. Díky její vytrvalosti a i díky jejímu exotickému vzhledu - jejím šedomodrým očím - nezvyk pro japonce - se gejšou skutečně stává.

Pro mě byla kniha naprosto naprosto naprosto dokonalá. Přijdu si jak dítě, které píše o tom, jak mu hrozně chutnala ta sušenka, ale nějak nemůžu najít ta správná slova, která by popsala, jak to bylo doopravdy. Začala jsem číst asi v 10 večer a to hlavně díky tomu, že jsem neměla jiný program. Měla jsem uklizeno, uvařeno, všechno připraveno na další den a nudila se - v kindlu mám stáhnuto dost knížek, které čekají až je někdo (možná já) přečte. Geisha je jedna z knih na kterou jsem náhodou narazila a napadlo mě, že bych jí mohla dát šanci. Film se mi líbil, ale nějak extremně nadšená jsem z něj nebyla a když jsem si přečetla, jaký úspěch kniha slavila, trošku to ve mně tu zvědavost probudilo. A tak jsem se dala do čtení. Nebylo to dlouhé čtení, protože v 9 ráno jsem knížku měla dočtenou. Skoro nic jsem nenaspala, ale těch 500 stran uběhlo hrozně rychle. Znáte ten pocit prázdnoty, když dočtete knížku? Tak hrozně jsem chtěla, aby byla delší, aby tam toho bylo víc. Jenže smůla. Pobrečela jsem si maličko a uznala, že je to fakt jedna z těch nejlepších knih, které jsou jak zajímavé, romantické a člověka dokáží bavit od začátku až do konce.

Je to romantický příběh - i když mnohem víc tam jde o osud Čijo a tu samotnou kulturu Japonska a Kjóta, je tam romantická linka, která tam je naprosto geniálně "zabudovaná" (dá se to vůbec tak napsat, když je to založeno na skutečných událostech?). Neruší, není tam stěžejní, ale přeci jen si člověk pořád říká - a dopadne to dobře? dopadne to špatně? Skončí sama? budou spolu? Není to předvídatelné, alespoň pro mě nebylo, i díky tomu, že si film už nepamatuju, ne ten konec. Co je asi taky dobrý vypíchnout je to, že knihu by si měl přečíst každý, kdo si myslí, že gejša = prostitutka. Tohle rovnítko se rádo používá a vím, že si to i hodně lidí dlouho myslí/myslelo. Zkrátka to není pravda.

Nenapadá mě, co víc napsat. Je to geniální dílo, rychle jsem ho přečetla, plakala jsem hlavně kvůli tomu, že nemůžu číst dál, že není víc dílů a že jsem v sobě cítila takovou tu známou prázdnotu (co si teď počnu se svým životem?). Znáte to taky? Je to čtivý, je to chytrý, je to milý, je to zajímavý. Nemohla jsem se odtrhnout. Díky téhle knize u mě upadla v zapomnění všechna ostatní díla, která jsem tenhle rok četla. Je to prostě boží. Jděte do ní. Další můj cíl už je jen jet do Kjóta, nejlépe před ještě před druhou světovou - trošku jsem zaspala.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 4. září 2017 v 23:29 | Reagovat

Tahle kniha je opravdu skvělá *w* Miluju knihy s touto tématikou, prostě o Japonsku...Ten film nebyl tak dobrý, jako ta kniha, jako většinou prostě kniha byla mnohem lepší než film...Takže s tebou souhlasím a knížku taky mohu doporučit ^^

2 Fredy Fredy | Web | 5. září 2017 v 10:07 | Reagovat

Viděla jsem akorát film jednou, ale už si ho moc nepamatuji. Jinak to upoutalo mojí pozornost, díky za tip ! :-)

3 Andrea V. Andrea V. | E-mail | Web | 5. září 2017 v 13:57 | Reagovat

Ja jsem typ, u ktereho zaboduje spis knizka nez film. Gejsa vypada slibne :)

4 Slečna obyčejná Slečna obyčejná | Web | 11. září 2017 v 15:47 | Reagovat

Viděla jsem pouze film a vůbec jsem nevěděla, že je i kniha. Děkuji za tip. :)

5 Lesia M. Lesia M. | E-mail | Web | 11. prosince 2017 v 14:11 | Reagovat

Prave jsem tehotna a kourim stale, tento clanek je vsak napsan jednostranne.

6 Anna Anna | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 12:01 | Reagovat

Skvely clanok, opat, ako vzdy. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama